Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa - da się taniej?


JoannaTA

Recommended Posts

Cześć, niedługo zaczynam współpracę z architektem. potrzebuję domu salon+4pokoje i garaż w bryle. Chciałem parterowke i niestety wychodzi mi z szacunków około 250m2 zabudowy, co przy płycie fundamentowej licząc na okrągło może mnie kosztować 160k-200k za samą płytę fundamentową jak będę robił sam. Trochę mnie te koszty przeraziły, a może mnie po prostu nie stać na taki dom ;)

Czy da się tu jakoś zejść z kosztów? Może ławy? Na razie jest pomysł płyty, bo: woda na głębokości 70cm, grunt nośny, a później od 2m w głąb zaczyna się węgiel... Jakieś pomysły jak budować w takich warunkach i nie splajtować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że dodawałeś kolejno pokoiki ale chyba trochę przeholowałeś Salon 30m2 + 4 x 16m2 + garaż 35m2 + kuchnia 16m2+ kotłownia 10m2 + wiatrołap 4m2 + przedpokój 16m2 + 2 x łazienka 25m2 = 200m2

 

Powierzchnia zabudowy nigdy nie jest równa tej użytkowej lub powierzchni wszystkich pomieszczeń.

 

Skontaktuj się z architektem lub poprzeglądaj gotowce biur.

 

https://dompasja.pl/madera.html?gclid=Cj0KCQjwn9CgBhDjARIsAD15h0AB2WU_oQylbpiTNap55ZxXIV0T4QurY7XazWXmmTmehl4B-7Da_h4aAsGcEALw_wcB

 

tu zgodne z Twoimi założeniami przy powierzchni wszystkich pomieszczeń 200m2 i 168m2 powierzchni użytkowej w tym garaż 2 stanowiskowy.

 

Może warto zmienić analizując siły na zamiary lub nawet zmienić sam system budowy.

Proponuję przyjrzeć się kosztom tego przykładowego.

Poniżej projektu są wyszczególnione dwa systemy budowy.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem samodzielnie płytę w zeszłym roku w maju w szczycie cen \ powierzchnia zabudowy 208,5 m2 i nie wyobrazam sobie gdzie chcesz wydać te 200 tys -że jak??

Na początek parterówka wiec płyta powinna być do tego dostosowana (relatywnie mniejsze obciążenie niż z piętro/poddasze użytkowe ) wiec przy rozgarniętym konstruktorze wyjdzie grubość około 20 cm ( lekkie ściany i strop) to by dawało tak na szybko licząc

- beton 0,2*250 =50m3 betonu B25 W8 *450 = 22500zł

- zbrojenie 20x20cm fi10 możne nawet fi8(15x15cm) zapewne ok 4,5 tony *4000zł = 18000zł

- XPS 15cm 40m3 x 500zł/m3 = 20000 zł

- folia, klej wpianie drut wiązałkowy, koparka kanalizacja, podbudowa, przepusty, deren niech będzie 30000 zł

Razem jakieś 90 tys

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najłatwiej zejść z kosztów robiąc garaż dostawiany a nie w bryle (co nie wyklucza połączenia garażu z domem drzwiami).

Garaż nie musi być ocieplany, może mieć lekka konstrukcję szkieletową na małym fundamencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z osobnym garażem brzmi sensownie, rozważam go, bo garaż mógłbym też dobudować nawet później, dzięki czemu szybciej bym zamieszkał ;)

 

Chciałbym wierzyć, że uda się zrobić z ceną 350zł/1m2, ale czy to faktycznie realne jeśli znajomy zapłacił 60k/90m2 co daje 666zł/m2. Oglądając przykłady z YT widzę koszty w okolicach 600-700zł/m2 - nawet robiąc samemu. Według popularnego portalu średnia z mojej okolicy to około 600zł/m2.

Do tego mówicie o 10-15cm XPS. Kurcze, ubździło mi się, że trzeba by dać 20cm, bo co oglądam jak robią płyty to dają 2x10cm. Więc tak też liczyłem. Wyliczenia @irtherm są fajne, tylko 500zł za m3 XPS jest chyba z gatunku mocno optymistycznych i netto ;)? Widzę też, że przy takiej fajnej cenie XPS kolega dodatkowo optymistycznie nie policzył szalunku i opaski przeciwwysadzinowej - chyba łatwo niedoszacować... Mam 40m humusu i mokry teren, więc 30k liczę minimum za sam materiał na podbudowę. Betonu w wyliczeniach przyjąłem 30cm (20cm+chudziak) i siatki 10mm. Cena 4k za tonę jest realna bez stawania na głowie? Założyłem takie ilości betonu i więcej stali, bo mam ten węgiel, więc pewnie konstruktor nie będzie chciał oszczędzać na stali/betonie. Może jeszcze wjedzie jakaś geosiatka i sporo pracy koparki?

Więc jeśli średnia cena za m2 w mojej okolicy to podobno ~600zł/m2, to mi licząc za tą płytę wychodziło na okrągło 160k, co daje 640zł i krąży w okolicach średniej jaką widzę w internetach. A warunki mam z tych mniej fajnych. Dlatego uznałem, że 160k to minimum bez niespodzianek, a 200k z niespodziankami (lubię przy wycenach doliczać 25%, bo często się to sprawdza, a i bywa niedoszacowane ;)

 

Gdybym 250m2 zrobił za 90k (370/m2) zamiast 160k w górę (640/m2) to bym był mega szczęśliwy i oby się okazało, że faktycznie za tyle się teraz robi płyty jak mówicie :)

 

Dzięki za podnoszenie na duchu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 zł/ m3 XPS to można nawet brutto dostać wystarczy odrobinę poszukać

XPS licząc na burty potrzeba zgaduje około 6m3 (grub. 15 cm) to daje 46m3 czyli 25,5 tys zł

Jeśli płyta na kruszywie to opaska przeciwwysadzinowa nie potrzebna, jak piach to jednak by się zdała - wystarczy płyta 10 cm więc pewnie kolo +4 m3 to razem burty + opaska +10m3 wiec 22500+5000 zł

Stal nawet poniżej 4000zł netto tona pręty, siatka Q523 to trochę inna bajka bo 5000 zl netto tona (cena na dziś na Śląsku i sprawdziłem od dostawcy u którego brałem).

 

Jak chcesz taniej budować to bez własnego wysiłku się nie da, bo za prace trzeba zapłacić, zresztą ogarnianie materiału to jeszcze nie robota

1) Zrób badanie geotechniczne

2) Udaj się do konstruktora zrób projekt płyty i będzie jasne

3) Ogarnij ceny materiałów w okolicy budowy (beton/podbudowa/stal/XPS)

4) Po co ci chudziak pod płyta ?

5) ile masz w kosztorysie wycenione ławy na te 250 m2 na pewno ponad 100 tys zł (patrze na swój z 2020 mam 200m2 i jest ponad 70 tys netto) a mamy 2023 ceny oderwane od rzeczywistości

YT to żaden wyznacznik standardu, zresztą podobnie jak i to forum

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

"woda na głębokości 70cm, grunt nośny, a później od 2m w głąb zaczyna się węgiel... Jakieś pomysły jak budować w takich warunkach i nie splajtować? "

 

Miejsce święte...

 

Zrób to co Staszic w Dąbrowie Górniczej - Otwórz szkołę!

On miał nadkładu na wychodni węgla ze 20m a Ty ledwo 2.

Ta szkoła (byle czego związanego z węglem) spokojnie zarobi na dom w dowolnej technologi i dowolnym miejscu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W śląskim jest sporo terenów, gdzie do węgla można dokopać się piętą ;)

Bardziej mnie interesują te ceny XPS za 500zł brutto, bo na razie nie mogę trafić lepiej niż 650. Wtedy bez brudnej roboty budżet się lepiej zepnie :)

 

532 kosztuje XPS na styro24 z VAT 23%, więc pewnie jak się poszuka znajdzie się taniej lub jak weźmie wykonawcę to będzie na 8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde to takie trudne wpisać xps 15 cm w szukajke olx czy google

https://www.olx.pl/dom-ogrod/budowa/q-XPS-15-cm/?search%5Border%5D=filter_float_price:asc&search%5Bfilter_float_price:from%5D=400

 

EPS /XPS to specyficzny materiał którego transport zabija cenne dlatego przy płycie warto pytać o bezpośredni transport z fabryki zwykle minimum logistyczne to 30m3

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, nie wiem jak ja tego szukałem że mimo przeglądania olx, allegro i styro 24 nie widziałem takich cen, ale faktycznie, teraz widzę :p

Dziś rozmawiałem z architektem/konstruktorem i mówił, że chce dać 20-25cm xps, a na moją propozycję 10cm kręci nosem.

Natomiast zbrojenie siatka 20cm górą i dołem fi 10. Nie za mało tej stali? Jak było u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dom parterówka

- ściany bloczki gazobetonowe

- strop monolit 16 cm

- dachówka ceramiczna

płyta grubości 20 cm zbrojenie up/down fi8 oko 20 cm ubigle

Projektował mi to konstruktor z głową (z Rybnika de facto) czyli poza projekt płyty podpowiedział co do podbudowy, zrobił zestawia materiałowe i opisał wszystkie deale ( narożniki wewnętrzne /zew, startery trzpieni, dozbrojenie na przebicia przy słupach)

 

Stal kupowałem tu: https://mizopol.pl/

trzba miec tylko rozładunek oganiety albo HDS

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne, wiszę Ci browara ;) Czyli to fi10 nie jest złe, jak pytałem o fi 12, to mówił, że takie grubości to bardziej na szkody górnicze, a kluczowe jest zbrojenie pod ścianami nośnymi i bardziej by martwił się o to, żeby ta płyta nie jeździła (pierwsze słyszę o takim zjawisku, teren płaski - chyba że sobie jaja robi, ale ze mną jak z dzieckiem, bo jestem laikiem ;) ).

U mnie ma być podobnie, też strop, poddasze nieużytkowe, tylko ściany z silikatów 24. Zapytam go o te detale, nie pomyślałem o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fi10 powstała zapewne z obliczeń naprężeń rozciągających w strukturze żelbetu powstających w wyniku obciążenia płyty masą własną + ścian + stropu + dachu + użytkowych Czy to źle czy dobrze to już konstruktor zna szczegóły.

Jeśli chodzi o "jazdę" to zapewne konstruktor miał na myśli ewentualne uplastycznienie się gruntu i osiadanie budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ok, mam projekt i niestety w moim projekcie jest 25cm XPS i 25cm betonu :jawdrop: a pod tym 10cm chudziaka.

Konstruktor przyznał, że nie ma doświadczenia w płytach i mam szukać obcykanego w płytach kierownika budowy i w razie potrzeby on jest otwarty na zmiany. Tylko jak na to patrzą kierownicy? Pewnie płytę muszę zlecić osobno konstruktorowi, bo nawet jeśli obecny przystanie na zmiany, to trochę wątpię, czy kierownik na oko powie konstruktorowi: ja bym dał 15cm XPS, 20cm betonu i będzie gitara.

Nie taka tania ta płyta jak ją malują (przynajmniej moja ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...