Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

Cieszę się Twoim szczęściem (naprawdę, nie jestem zawistny!). Ale przyznaj, że po spłaceniu się Twojej instalacji ZE nadal będzie Ci przesyłał fakturki i odłączy od sieci, gdy ich nie zapłacisz.:rolleyes:

 

Zanim to nastąpi to on już dawno bedzie miał kase na kolejne inwestycje z tego co zaoszczedził...

Będą złe warunki to przejdzie sobie na off grida. Kupi falownik, mały magazyn

 

A ty ( razem z Kaizenem ) czekaj i licz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cieszę się Twoim szczęściem (naprawdę, nie jestem zawistny!). Ale przyznaj, że po spłaceniu się Twojej instalacji ZE nadal będzie Ci przesyłał fakturki i odłączy od sieci, gdy ich nie zapłacisz.:rolleyes:

 

Jeżeli Ty nie zapłacisz za faktury to też Tobie wyłączą prąd.

Nawet jak nie będziesz posiadał PV na dachu lub na działce.

W czym jest więc "zysk" / przewaga z nieposiadania PV? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Twoim szczęściem (naprawdę, nie jestem zawistny!). Ale przyznaj, że po spłaceniu się Twojej instalacji ZE nadal będzie Ci przesyłał fakturki i odłączy od sieci, gdy ich nie zapłacisz.:rolleyes:

 

Długo nad tym myślałeś? :lol:

No oczywiście, że będzie. Kilkaset zł rocznie, zamiast kilku tysięcy.

A łatwiej zapłacic kilkaset, niż kilka tysięcy, żeby ZE nie odłączył od sieci, prawda?

Fajnie , że poruszyłeś ten problem. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj swoją definicje zysku i zastanów się czy jest to właściwe odniesienie do korzyści lub strat związanych z posiadaniem instalacji PV w systemie net-meterinhg lub net-billing.

 

Zysk ekonomiczny, normalny, nadzwyczajny, całkowity, operacyjny, brutto, netto, kapitałowy, księgowy... :)

 

To że ktoś przestaje oszczędzać i zwiększa zużycie prądu chyba wynika z tego że dzięki PV ma "darmowy" lub prawie "darmowy" prąd.

Zyskuje np. na komforcie życia, no chyba że dzięki PV cały czas siedzi przed TV :)

Oczywiście, zysk w pojęciu potocznym jak najbardziej w netmeteringu występuje, ale skoro już występują na rynku zjawiska takie jak ujemne ceny energii, a wcześniej rozmawialiśmy o możliwości zarabiania na EE produkowanej z własnej instalacji. Tytuł wątku chyba jasno sugeruje o jakim zysku mowa: tylko i wyłącznie ekonomicznym. W netmeteringu zawsze się dostaje fakturę do zapłacenia i jest to fakt. W netbillingu teoretycznie ZE nam może zapłacić - tak czy nie?

Jaki jest sens mówienie o komforcie życia w kontekście "ujemnych cen energii"???

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ty nie zapłacisz za faktury to też Tobie wyłączą prąd.

Nawet jak nie będziesz posiadał PV na dachu lub na działce.

W czym jest więc "zysk" / przewaga z nieposiadania PV? :D

Bo jesteśmy w wątku o cenach. I o możliwości zarabiania na EE, bo taka obecnie istnieje, a otworzy się bardziej. A ja twierdzę, że w netmeteringu zarobić nie można, co wywołało jakąś histerię. Zupełnie jakbym podważał słowa wyroczni delfickiej.

 

EDIT: póki co o nieposiadaniu PV nie piszę, ale może się niedługo okazać, że jednak korzystniej jest wydać kasę na magazyn niż na PV i mądrze nim zarządzać na podstawie chwilowych cen energii.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nad tym myślałeś? :lol:

No oczywiście, że będzie. Kilkaset zł rocznie, zamiast kilku tysięcy.

A łatwiej zapłacic kilkaset, niż kilka tysięcy, żeby ZE nie odłączył od sieci, prawda?

Fajnie , że poruszyłeś ten problem. :lol:

A jeszcze lepiej zobaczyć surplus w bilansie złotówkowym​ na swoim koncie. Fajnie, że muszę to tłumaczyć przez pięć stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepiej zobaczyć surplus w bilansie złotówkowym​ na swoim koncie. Fajnie, że muszę to tłumaczyć przez pięć stron.

 

Zrób to. Zainwestuj 10.5tys przy zużyciu około 4MWh i ciesz się nadwyżką taką, żeby po 4 -5 latach jej suma przekroczyła wartość wydaną na instalację

:lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób to. Zainwestuj 10.5tys przy zużyciu około 4MWh i ciesz się nadwyżką taką, żeby po 4 -5 latach jej suma przekroczyła wartość wydaną na instalację

:lol:

 

Nie mów mu co ma robić, OK ? :lol::lol:

 

A Ty się naucz kultury i nie mów mi co mam robić, OK?
Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem strażakiem ale wydaje mi się że przyczyną tych fotovoltaicznych pożarów nie jest wysokie napięcie ale bardzo wysoka temperatura w słoneczne dni pomiędzy panelem a dachem.

 

Od łuku DC, a jest ich kilka,

Awaria szeregowa czyli na wtyczce (miejsce polaczenia),

błąd ludzki, złej jakości złączka, korozja.

Awaria równoległa przy przetarciu od wiatru, czy starzeniu izolacji, gryzonie, ptaki, wnikanie wody.

Awaria do ziemi czyli przetarcie przewodu, gryzonie itd. do konstrukcji, rusztu utrzymującego panele, uziemionego, blaszanego dachu.

W SE to chyba nie ma znaczenia bo (chyba) jest jeden łańcuch.

Takie awarie łuku DC nie występują w systemach solarnych na mikroinwerterach i niektórych systemach wykorzystujących optymizery DC,

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co prostuję bzdury, że w netmeteringu można osiągnąć zysk.

 

Jak dotąd nie spotkałem nikogo kto mając instalacje w netmeteringu przeszedłby na netbilling. Dotyczy to nawet tych osób które montowały instalację pomiędzy zakończeniem IIIMP i nie pobrały dotacji choć mogły to zrobić przechodząc na netbiling. Pewnie nie potrafią liczyć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co prostuję bzdury, że w netmeteringu można osiągnąć zysk.

 

Słabo ci to wychodzi.

Bo to tylko słowo.

Zysk, profit, korzyść - dla mnie ma aktualnie wartość 3 tys zł więcej na koncie pod koniec roku.

A po 10 latach zrobię sobie podsumowanie i kiedy stwierdzę że zamiast np 40tyś na en.elektryczną wydałem np 20tyś na instalację i energię elektryczną, to będę mógł powiedzieć - ZYSKałem xxxx złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co prostuję bzdury, że w netmeteringu można osiągnąć zysk.

 

W net-meteringu są pieniądze które pozostały na moim koncie bo nie wykonałem przelewów do ENEA w związku z posiadaną instalacją PV.

W powszechnym rozumieniu jest to zysk. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od łuku DC, a jest ich kilka,

Awaria szeregowa czyli na wtyczce (miejsce polaczenia),

błąd ludzki, złej jakości złączka, korozja.

Awaria równoległa przy przetarciu od wiatru, czy starzeniu izolacji, gryzonie, ptaki, wnikanie wody.

Awaria do ziemi czyli przetarcie przewodu, gryzonie itd. do konstrukcji, rusztu utrzymującego panele, uziemionego, blaszanego dachu.

 

Takie awarie łuku DC nie występują w systemach solarnych na mikroinwerterach i niektórych systemach wykorzystujących optymizery DC,

 

We współczesnych falownikach jest opcja rozłączania po wykryciu łuku i to działa przy "awarii szeregowej", natomiast przy prawidłowo poprowadzonych przewodach do "awarii równoległej" też nie powinno dojść. Falowniki mają opcje testu izolacji i testują impedancję uziemienia. Widziałem natomiast spalony mikroinwerter, tak że oba systemy mogą zawieść.

Edytowane przez damiaszek
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd nie spotkałem nikogo kto mając instalacje w netmeteringu przeszedłby na netbilling. Dotyczy to nawet tych osób które montowały instalację pomiędzy zakończeniem IIIMP i nie pobrały dotacji choć mogły to zrobić przechodząc na netbiling. Pewnie nie potrafią liczyć ;-)

Jest za krótki okres by ocenić zasadność takiego przejścia. Sam też bym się wstrzymał, bo przecież doskonale zdaję sobie sprawę z możliwości manipulowania cenami i kosztami dystrybucji przez polityków. Tylko czy ktoś robił takie analizy dla instalacji powyżej 50 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest za krótki okres by ocenić zasadność takiego przejścia. Sam też bym się wstrzymał, bo przecież doskonale zdaję sobie sprawę z możliwości manipulowania cenami i kosztami dystrybucji przez polityków. Tylko czy ktoś robił takie analizy dla instalacji powyżej 50 kW?

Przejście z net-meteringu na net-billing z finansowego punktu widzenia nie opłaca się i nie będzie opłacać się.

Można przeanalizować takie przejście ale dla zysków z dotacji przy montażu PC i tym podobnych.

 

Instalacje powyżej 50 kWp to oddzielny temat.

Raczej potrafią dobrze analizować ale działają na innych zasadach niż prosumenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie inna sytuację

Tankujesz sobie paliwo na stacji X paliwo po 6zł , łupi Cie państwo i państwowa spółka.

Ale nagle obniżają swoje pazerne zapędy i obniżają cene do 3zł

Niby Ci nic nie przelali na konto a jednak masz zysk, zysk w portmaneju ( portfelu)

 

Różnica jest taka ze paliwa nie kupisz na zapas.... Ci którzy zdążyli z PV kupili go na 15 lat bez względu na rynkową cene

 

O widzę Ślązaka ,brawo ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...