Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła a maty grzewcze


mordziaty

Recommended Posts

Witam,

 

Staje przed wyborem ogrzewania do domu 170m2 i porównuję systemy które mnie interesuje.

 

Pompa ciepła wychodzi ciekawie ale duży koszt za samą pompę 40 tys za coś dobrego, maty są tańsze ale nie wiem jak będzie wyglądało zużycie prądu i jak to wpłynie na rachunki.

 

 

Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teoretycznie mogę przeliczyć liczbę watów,etc ale raczej ciężko jest wyliczyć ile h dziennie się grzeje w domu itd

 

Zakładając dom energooszczędny np. 50 kWh/m2/rok potrzebujesz

170m2 x 50 kWh/m2/rok = 8.500 kWh rocznie.

 

Dla PC z COP=3,5 będzie to ok. 2.500 kWh rocznie

a dla mat grzewczych ok. 8.500 kWh rocznie.

Powyższe nie uwzględnia kosztów podgrzania c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomi ogrzewają dom 100m foliami grzewczymi w suficie , całkowita moc foli to ~7kw przy czym nigdy nawet przy -15 nie pobierały tyle mocy. O ile dobrze pamiętam ich moc to 400W na 1m2 folii i nie rozkłada się tego tyle co jest powierzchni domu . Do każdego pomieszczenia idzie tyle metrów ile ma ono zapotrzebowania . Wychodzi na to że ich dom ma tej foli w granicach 18m

 

P.S. Domek ma zapotrzebowanie w granicach 4kW przy -20 za oknem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

 

Cena kWh x ilość kWh zużytych do grzania.

Przy PC tak z grubsza możesz to podzielić przez 3,5 (przy dobrze dobranej pompie i dobrze zrobionej podłogówce kilka dziesiątych więcej, przy słabej pompie i grzejnikach albo skopanej instalacji kilka dziesiątych mniej).

Sporo w sygnaturce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty płacisz w kW inni pewnie jeszcze w złotówkach.

Poza tym, hgw jak się do tego odnieść.

 

Płacę za kWh a ty podajesz sumaryczną moc zainstalowanych mat grzewczych.

Z tego nie wyliczysz kosztów ogrzewania.

Czegoś nie zrozumiałeś?

Autor pytał się ile będzie go go kosztowało ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę za kWh a ty podajesz sumaryczną moc zainstalowanych mat grzewczych.

Z tego nie wyliczysz kosztów ogrzewania.

Czegoś nie zrozumiałeś?

Autor pytał się ile będzie go go kosztowało ogrzewanie.

Witam,

 

Staje przed wyborem ogrzewania do domu 170m2 i porównuję systemy które mnie interesuje.

 

Pompa ciepła wychodzi ciekawie ale duży koszt za samą pompę 40 tys za coś dobrego, maty są tańsze ale nie wiem jak będzie wyglądało zużycie prądu i jak to wpłynie na rachunki.

 

 

Czy macie doswiadczenia z matami grzewczymi jak wychodzą rachunki?

 

czy już coś zrozumiałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pchanie się w tych czasach w COP1 to proszenie się o kłopoty, chyba ze będzie to dom pasywny....

Mnie namawiano na kocioł elektryczny, bufor z grzałkami itp . Wybrałem klime i dom który w projekcie ma na samo CO+CWU podane zużycie 10000 kWh zamyka się w 5000 kWh razem z bytowym

 

Przy takim domu i powierzchni brałbym pompę, monobloka, hydraulik za zrobienie "kotłowni" niech weźmie 3k , do tego pompa 16k ( Panas lub LG ) baniak na wodę 4k . Można tez kupić pompe za 10k i targać nią 10 lat aż sie rozleci. Oponenci pomp zawsze argumentują żywotność tak jakby ich węglowe lub gazowe kotły były wieczne....

 

Podstawa to nie brać firm żyjących z montażu pomp, u nich jest 20k ( lub więcej ) marży na montażu....

 

Ja dostałem 2 lata temu wycenę na 68k za dom 86m , w tym pompa i podłogówka. Fakt ze pompa z wysokiej półki ale bez jaj....

 

Zrobiłem podłogówkę za 6k a pompę kupimy jak sie odkujemy po budowie , pompy po szaleństwie w 2021-2022 wyraźnie tanieją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakich parametrach te moce?

 

Mitsu do -15 utrzymuje 100% mocy

Panas o ile dobrze pamiętam przy -7 ma 3,2kW

 

Obie pompy mają grzałki

 

Myślę ze dla domu o zapotrzebowaniu 2 do 3kw nie ma to znaczenia....

 

Do mojego domu firma budująca ładuje Stiebla 8kW przy zapotrzebowaniu 4kW

Jak napisałem na fb ze będziemy montowali pompę 5kW a moze nawet 4 to prawie mnie zjedli ( użytkownicy domów ) . Argumenty jak zwykle te same, mocy nigdy za dużo, braknie przy -20 , grzałki cię zrujnują :D . No i wisienka czyli ze wode grzeje w niecałą godzinę. Pytam tylko na co komu co godzinę 180L cieplej wody ? :D

 

Zapytałem co robi wasz Stiebel jak na placu jest +10 a dom potrzebuje wtedy 1kW , odpowiadali pokrętnie ze moduluje i ze mają bufory....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas ma pompę 3kW

Mitsubishi ma 4kW

Potrzebuję pompę 2 kW, dwie sztuki, na teraz. Jaką ma sprawność pompa o mocy 3 kW, jeśli 80% czasu będzie pracować na 1 kW? Modulacja schodzi może i nawet do 10%, ale sensownie pracuje od 30%. To jest wszystko na styk. No i Panas kosztuje 15 tysięcy, o dużo za dużo jak na 3 kW.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pompę 2 kW, dwie sztuki, na teraz. Jaką ma sprawność pompa o mocy 3 kW, jeśli 80% czasu będzie pracować na 1 kW? Modulacja schodzi może i nawet do 10%, ale sensownie pracuje od 30%. To jest wszystko na styk. No i Panas kosztuje 15 tysięcy, o dużo za dużo jak na 3 kW.

 

2kW przy ilu na placu ? -20 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...