Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w nowo budowanym domu


Recommended Posts

Dzień Dobry,

 

chciałbym się doradzić w kwestii wentylacji nowo budowanego domu - wstępnie zrezygnowaliśmy z koncepcji rekuperacji ze względu na koszty, montowaliśmy pompę, klimatyzację, fotowoltaikę z magazynem więc te dodatkowe 25k robiło sporą różnicę. Obecnie jesteśmy już po wylewkach i mamy zrobione tynki na ścianach i wentylację grawitacyjną. Przeliczyliśmy raz jeszcze finanse i może udałoby się wygospodarować dodatkowe środki na upgarde wentylacji tylko pytanie co można zrobić w momencie w którym mamy już dom na takim etapie budowy? Dodam, że w całym domu (dwa piętra) będą obniżane sufity więc mamy do dyspozycji przestrzeń na sufitach. Jeśli np. nie da się zrobić centralnej rekuperacji to czy takie rekuperatory punktowe dają radę? Jeśli nie to czy można w jakiś sposób udoskonalić rekuperację grawitacyjną żeby lepiej pracowała? Ewentualnie jakieś inne rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wstępnie zrezygnowaliśmy z koncepcji rekuperacji ze względu na koszty, montowaliśmy pompę, klimatyzację, fotowoltaikę z magazynem więc te dodatkowe 25k robiło sporą różnicę.

 

Dziwne podejście, że zrezygnowaliście akurat z najbardziej opłacalnej, dającej największy komfort i najtrudniej dokładanej później rzeczy.

 

co można zrobić w momencie w którym mamy już dom na takim etapie budowy? Dodam, że w całym domu (dwa piętra) będą obniżane sufity więc mamy do dyspozycji przestrzeń na sufitach. Jeśli np. nie da się zrobić centralnej rekuperacji to czy takie rekuperatory punktowe dają radę?

 

Nie ma rzeczy niemożliwych, bywają nieopłacalne. Zamów projekt rekuperacji i wrzuć na FM do konsultacji.

Zdecydowanie rekupertor centralny. Ścienne wyjdą znacznie drożej i gorzej.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?377157

https://forum.muratordom.pl/entry.php?133112-Jaki-rekuperator-wybra%C4%87

https://forum.muratordom.pl/entry.php?133113-Wentylacja-mechaniczna-jak-socjalizm-i-dlaczego-m%C3%B3wi%C4%99-nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie znaczna większość instalatorów z którymi się spotkałem w ramach instalacji klimy i pompy odradzała rekuperację. Sam mam przykład kilku znajomych którzy zrezygnowali z tego rozwiązania. Trochę się tym sugerowałem i teraz staram się ogarnąć jakieś rozwiązanie w ramach tergo co mam obecnie. Ale tak jak mówię zdania są mocno podzielone.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne podejście, że zrezygnowaliście akurat z najbardziej opłacalnej, dającej największy komfort i najtrudniej dokładanej później rzeczy.

 

Reku to połowa wartości nowego domu. Nie wyobrażam sobie nie miec tego urządzenia. A można sobie zaoszczędzić trochę kasy robiąc coś samodzielnie. Dobry reku to ok 9 tys, do tego kanały , skrzynki itp. Tak czy siak dyszka pozostaje w kieszeni a kilka kalorii spadnie przez jeden weekend pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak było kilka którzy odradzali ze względu na opłacalność inwestycji.

 

Mogę Cię tylko pocieszyć, że ja często spotykam ludzi, którzy uważają że PC nie wyprodukuje ciepła kiedy jest zimno, nie wierzą, że PV wyprodukuje prąd, a rekuperacja to totalna ściema. Tak, opłacalność inwestycji w WM bywa problematyczna, bo niektórzy instalatorzy opisują ją jak technologię kosmiczną i chcą za to mnóstwo kasy. U mnie rekordzista chciał 20 k za sam montaż i ustawienia (bo mam reku bez CF) więc zrobiłem sam w kilkanaście godzin a sprzęt sprzęt do sprawdzania/ustawiania kupiłem za 2 500zł i już mi się koszta w połowie jak nie więcej zwróciły.

 

Dlatego pytać na forach zawsze warto PRZED podjęciem decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uzyskales odpowiedź, da się i naprawdę warto. Jeśli wpakowales jeszcze dodatkowo większą kasę w dobrej jakości okna i drzwi typ tym bardziej, bo przy grawitacyjnej inwestycja w bogata stolarke się nie opłaca - ciepło ucieknie i tak wentylacja.

 

Będziesz miał sufit podwieszany to się da, kup projekt instalacji i działaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok teraz już wszystko jasne, nabijacie sobie chyba posty tymi nic nie wnoszącymi odpowiedziami. Muszę wszystkich poinformować, że brak rekuperacji=grzyb.

 

Jeśli chodzi o opłacalnosć to masz rację - instalacja za 25-30tyś raczej się nie zwróci.

Taka za 15tyś prędzej, ale też nie ma pewności,

 

Dlatego, ze po montażu WM z rekuperacją dziwnym trafem wychodzi na to (tak było u mojego kuzyna, tak było u patu użytkowników tego Forum), że rachunki za ogrzewanie nie spadły, ale wreszcie mają dobrze wentylowany (o każdej porze roku) dom z lepszej jakości powietrzem, szybszym eliminowaniem niechcianych zapachów itp itd

Po prostu - mało kto z WG wentyluje tak, jak normy nakazują, zaniża więc straty na wentylację i potem jest zdziwienie, że montaż WM z reku nie dał oszczędności..

Ale komfort nie do porównania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie znaczna większość instalatorów z którymi się spotkałem w ramach instalacji klimy i pompy odradzała rekuperację.

 

A mieli u siebie w domu? Czy na podstawie opinii Goździkowej (która też nie ma, ale siostra kuzyna ze strony ciotecznej babki była kiedyś w hotelu w Szwecji, w którym mieli i ją przewiało)?

 

 

Sam mam przykład kilku znajomych którzy zrezygnowali z tego rozwiązania.

 

Mieli i wyrzucili rekuperator, zbudowali kominy, zamontowali nawiewniki i zachwalają WG?

 

Na FM nie spotkałem takiego człowieka. Co najwyżej takich, co żałują, że wybrali rekuperację bez odzysku wilgoci (tak jak ja - i jest nas "upgradujących" do ERV coraz więcej).

 

Jednak było kilka którzy odradzali ze względu na opłacalność inwestycji.

 

Pokażesz ich obliczenia? Czy uwierzyłeś, bo dobrze im z oczu patrzyło?

Moje w sygnaturce.

 

A tak z ciekawości, jakie obciążenia cieplne dla poszczególnych pomieszczeń Ci wyliczyli? Jaką moc grzewczą PC do tego dobrali? Jaki rozstaw rur w różnych pomieszczeniach w podłogówce? Czy może grzejniki, bo wyglądają na fachowców, co twierdzą, że od podłogówki to nogi puchną i źle się śpi.

 

No ok teraz już wszystko jasne, nabijacie sobie chyba posty tymi nic nie wnoszącymi odpowiedziami.

 

To chyba Ty, bo same plotki wrzucasz, zero konkretów.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o opłacalnosć to masz rację - instalacja za 25-30tyś raczej się nie zwróci.

Taka za 15tyś prędzej, ale też nie ma pewności,

 

Dlatego, ze po montażu WM z rekuperacją dziwnym trafem wychodzi na to (tak było u mojego kuzyna, tak było u patu użytkowników tego Forum), że rachunki za ogrzewanie nie spadły, ale wreszcie mają dobrze wentylowany (o każdej porze roku) dom z lepszej jakości powietrzem, szybszym eliminowaniem niechcianych zapachów itp itd

Po prostu - mało kto z WG wentyluje tak, jak normy nakazują, zaniża więc straty na wentylację i potem jest zdziwienie, że montaż WM z reku nie dał oszczędności..

Ale komfort nie do porównania....

Bo tutaj przy tej kalkulacji opłacalności wszyscy popełniają błąd. Porównują przebywanie w zdrowym i komfortowym powietrzu z przebywaniem w niedostatecznej ilości tlenu i zarodnikach grzybów. Nie można porównywać działającej wentylacji mechanicznej z niedziałającą wentylacją grawitacyjną. Jeżeli ktoś ma wybudowane kominy wentylacji grawitacyjnej to nie ma żadnej wentylacji. Aby wentylacja grawitacyjna była ukończona potrzebne jest jeszcze nawiercenie dziur w oknach. Otwieranie okna przez kominiarza przy pomiarze ciągu jest oszustwem. To tak jakby ktoś pociągnął peszel i przewód fazowy i mówił, że "ma instalację elektryczną". A brak przewodów neutralnego i ochronnego na czas pomiarów sztukował tymczasowym drutem.

Jeżeli chcemy porównywać opłacalność wentylacji mechanicznej względem grawitacyjnej, to musimy porównać ją z działającą prawidłowo wentylacją grawitacyjną czyli z nawiewnikami w oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby rekordzista, niby najlepszy a powtarza takie bzdury. Szkoda gadać…

 

Szkoda gadać nad poglądami, ze dom powinien technicznie tkwić w średniowieczu.

Nikt ci nie zabrania mieć przestarzałych technologii. Ale wychwalanie ich to głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby rekordzista, niby najlepszy a powtarza takie bzdury. Szkoda gadać…

 

Bzdury?, moja pracownica mająca PC po wymianie całej stolarki (okiennej i drzwiowej) po kliku miesiacach zauwazyła pierwsze objawy plesni w łazience. Dom ocieplony tylko 15 cm styro, co prawda nie grafit, ale ocieplenie jest. Tez wczesniej nie chciała rekuperacji, ale teraz juz chce. Miałem kliku klientow którzy odwlekali montaż rekuperatora po wprowadzeniu, ale po kilku miesiącach bardzo szybko podjeli decyzję o montazu. Widocznie we wszystkich przypadkach uznali ze ten "grzyb" nie jest taką bzdurą jak to niektorzy twierdza. Oczywiście po montazu rekuperatora plesni juz wiecej nie było. Pomijam jakość powietrza w domu po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...