Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Papierologia i koszty przed budową


Recommended Posts

11 godzin temu, asaledr napisał:

A który najczęściej się stosuje obecnie, który jest najlepszy, który najdroższy, który najtańszy? 

 

A te pręty z jakiegoś powodu kupuje się takie długie? Bo po prostu taniej? Czy może jak ktoś będzie sprzedawał np. krótsze taniej to odpada takie coś? Czy chodzi o to żeby było jak najmniej pracy, spawania ?

Który najlepszy? nie wiem. Który najdroższy? chyba murowany a najtańszy w gruncie.

Pręty zbrojeniowe są długie bo raczej jak fachowcy mówią stali zbrojeniowej nie powinno się spawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręty zbrojeniowe są 12m lub cienki np 6 może być w kręgu. Mają taką dlugośc by ich nie łaczyć. Pretów się nie spawa. Jak jest potrzeba łaczy sie na zakład, ale tu są pewne zasady "dla zbrojarzy". 

Przy takiej wiedzy jaką posiadasz wynajmij kierownika, który pomoże Ci to ogarnąc bo inaczej wrócisz tu z problemami. Jak firma ma kierownika jak chyba pisaleś, wyjamij inspektora. Prawnie jest to dozwolone i będzie on patrzył na ręce kierownikowi i ekipie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, asaledr napisał:

To dobrze rozumiem że fundament murowany z bloczków nie wymaga wgl. do wykonania betoniarki w sensie auta z gruszką i betonu lanego? 

Tylko po prostu się muruje zaprawą murarską?

Czy leje się trochę ławy i dopiero się muruje bloczkami? 

Ja rozumiem że chcesz dużo wiedzieć bo żyjesz swoją budową ale zadajesz pytania banalne na które znajdziesz odpowiedź  wszędzie.

Mylisz  pojęcia, betoniarka a gruszka to dwie różne rzeczy bo pisząc o betoniarce pisze się w sensie  image.jpeg

a zwana potocznie gruszka to 

image.jpeg

Ławę fundamentowe zalewasz betonem czy z gruszki czy z betoniarki a ściany fundamentowe z gruncie zalewasz betonem a murowane murujesz z bloczków na zaprawę cementową którą mieszasz w betoniarce bo wątpię aby ktoś ręcznie mieszał.

Nie lejesz trochę ław tylko zalewasz całe ławy a potem na to ściana fundamentowa.

Wiesz co? Tak jak wspomniał @jajmar wynajmij inspektora nadzoru inwestorskiego bo kierownik (chyba że bardzo dobry) nie zdoła ogarnąć wszystkiego na budowie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, asaledr napisał:

Czy leje się trochę ławy i dopiero się muruje bloczkami? 

Ławy zbroisz i lejesz - zazwyczaj z gruchy.

Ściany fundamentowe najczęściej murujesz z bloczków zaprawą zrobioną na miejscu w betoniarce. Czasami na tych ścianach jeszcze zbroi się i leje wieniec.

Szerokość ławy zależy od lokalnych warunków, ale typowe mają 60cm a ściana 24cm. Dlatego nie ma sensu lanie ściany fundamentowej razem z ławą prosto w wykop i zaszalowanie tylko z 40cm wyżej poziomu terenu, bo 2,5 więcej betonu poszłoby na ścianę... Chyba, że ktoś dałby powyżej ław po 18cm XPS po obydwu stronach w wykop... Tylko znowu - to zbędny koszt. Kiedyś, gdy ścian fundamentowych się nie ocieplało przy dobrych warunkach takie lanie w grunt trochę grubszej ściany fundamentowej, jeszcze lekko rozszerzającej się niżej co przy ręcznym kopaniu dało się zrobić było częste. Teraz króluje murowanie z bloczków.

A jak trzeba najpierw zalać ławy, potem zazbroić i zaszalować ścianę - to robi się długo i drogo i mało kto się na to decyduje (choć użytkowo to lepsze rozwiązanie).

Jest jeszcze opcja z pustakami szalunkowymi i płyta funadmentowa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/7/2024 at 11:27 AM, jajmar said:

Pręty zbrojeniowe są 12m lub cienki np 6 może być w kręgu. Mają taką dlugośc by ich nie łaczyć. Pretów się nie spawa. Jak jest potrzeba łaczy sie na zakład, ale tu są pewne zasady "dla zbrojarzy". 

Przy takiej wiedzy jaką posiadasz wynajmij kierownika, który pomoże Ci to ogarnąc bo inaczej wrócisz tu z problemami. Jak firma ma kierownika jak chyba pisaleś, wyjamij inspektora. Prawnie jest to dozwolone i będzie on patrzył na ręce kierownikowi i ekipie.

 

Jak projektowałem dom, to nie wiedziałem o tym, że pręty są na 12 m. Myślę: "co to 1 metr więcej? Nie będzie problemu." Ale 12 m to jest wartość graniczna powyżej której koszty zbrojenia rosną znacząco. Jeden wymiar domu mam długości 13 m i właśnie przez to zbrojarze musieli łączyć na tzw. zakładkę - takie oploty łączące zbrojenia. Ale w międzyczasie znalazłem na Śląsku jakiś skład ze stalą, gdzie oferowano pręty 14 m, 16 m i dłuższe. Tylko cena za pręt 16 m jest ok. 2 razy jak cena za 12 m! Do tego bardzo kłopotliwy i kosztowny transport. Więc teoretycznie są pręty dłuższe, ale taniej aby zbrojarze spletli coś z "dwunastek". Na wszystkich składach budowlanych w okolicy pręty zbrojeniowe były tylko 12 m.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo czytając te dziwne artykuły w internecie można wyczytać że ma być inwestor, architekt, kierownik budowy i kierownik ekipy budowlanej oraz operator koparki, ale wiadomo tak często głupoty piszą więc pytam jak w praktyce

 

A te deski muszą być jakieś specjalne i te paliki? W sensie co mam niby powiedzieć chłopu w tartaku, jakie wymiary desek ma mi dać

Edytowane przez asaledr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, asaledr napisał:

Powiedzcie mi proszę jak już geodeta wytycza budynek (bo zakładam takie płotki wbite wokół fundamentów to właśnie wytyczenie budynku) to geodeta sam sobie przywozi i skręca te płotki? Czy to ja mam zorganizować? 

ja miałam geodetę, który sam to sobie ogarnął.

Ale jak chcesz sam kupować, to po prostu zapytaj geodetę co konkretnie mu kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2024 o 17:38, Elfir napisał:

Pozwolenie ważne jest 3 lata. Każdy wpis w dzienniku budowy wydłuża ważność na kolejne 3 lata. Nawet jeśli ten wpis to "ogrodzenie i uprządkowanie działki".

Czyli przykładowo mam pozwolenie wydane rok temu, dzisiaj robie fundamdent to od zrobienia fundamentu mam znowu 3 lata? Robie za kolejne 2 lata ściany i dach i znowu od momentu jak je zrobie mam 3 lata? Taki przykład ale żebym zrozumiał o co chodzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 14.09.2024 o 21:57, asaledr napisał:

Bo czytając te dziwne artykuły w internecie można wyczytać że ma być inwestor, architekt, kierownik budowy i kierownik ekipy budowlanej oraz operator koparki, ale wiadomo tak często głupoty piszą więc pytam jak w praktyce

 

A te deski muszą być jakieś specjalne i te paliki? W sensie co mam niby powiedzieć chłopu w tartaku, jakie wymiary desek ma mi dać

Inwestor że musi być to oczywiste bo bez niego nie byłoby budowy, kierownik budowy też a architekt czy projektant potrzebny do adaptacji projektu domu lub do jego wykonania jeżeli zdecydujesz się na projekt indywidualny. Reszta to praktycznie Cię nie interesuje. No i jak już wspominałem wcześniej dobrze by było gdybyś dodatkowo zatrudnił  inspektora nadzoru inwestorskiego.

25 minut temu, asaledr napisał:

Czyli przykładowo mam pozwolenie wydane rok temu, dzisiaj robie fundamdent to od zrobienia fundamentu mam znowu 3 lata? Robie za kolejne 2 lata ściany i dach i znowu od momentu jak je zrobie mam 3 lata? Taki przykład ale żebym zrozumiał o co chodzi 

Tak, dobrze rozumujesz :yes: Raz na trzy lata powinien być wpis w dzienniku budowy aby pozwolenie nie straciło ważności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, asaledr napisał:

Czyli przykładowo mam pozwolenie wydane rok temu, dzisiaj robie fundamdent to od zrobienia fundamentu mam znowu 3 lata? Robie za kolejne 2 lata ściany i dach i znowu od momentu jak je zrobie mam 3 lata? Taki przykład ale żebym zrozumiał o co chodzi 

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 14.09.2024 o 21:57, asaledr napisał:

Bo czytając te dziwne artykuły w internecie można wyczytać że ma być inwestor, architekt, kierownik budowy i kierownik ekipy budowlanej oraz operator koparki, ale wiadomo tak często głupoty piszą więc pytam jak w praktyce

 


* Inwestor - czyli ty
* architekt - konieczny do zrobienia projektu domu lub adaptacji gotowca

* kierownik budowy - wymagany prawem. Może być albo osobą z zewnątrz albo jednocześnie kierownikiem ekipy.
Sama ekipa swojego kierownika nie potrzebuje, ale dobrze aby był jeden z szef, z którym będziesz uzgadniał szczegóły.

*inspektor nadzoru - gdy kierownik budowy jest kierownikiem ekipy, to (gdy nie masz pojęcia o budowaniu ani czasu na pilnowanie ekipy) warto zatrudnić. Kierownik powiązany z ekipą może tuszować błędy swoich ludzi.

*operator koparki - niekonieczny, możesz zbierać humus i kopać fundament ręcznie, ale taniej jednak ci wyjdzie koparką :D 

Ale na pewno potrzebny też będzie:

* geodeta, który wytyczy dom w terenie

Zalecany:
* geolog do badań gruntu - ale jak masz pewność, że grunty idealne do budowy, to na własne ryzyko możesz zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...