Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

Powtarzacie jak mantrę podłogówka bez bufora. A ja bym z tym polemizował.

Minimalny zład wody 30L czy 50L - też bym z tym polemizował.

Do samego grzania przy Inverterze tak, ale z uwzględnieniem minimalnej mocy invertera.

 

Beton jest akumulatorem, tylko ile ciepła beton odda do wody gdy pompa w trakcie defrostu kręci na maksymalny przepływ wody? Woda tak szybko przepłynie, że to ciepło raczej nie zdąży wrócić z betonu do wody.

A pojemność wodna zależna jest od mocy nominalnej pompy. 

Zajrzyjcie do ABC instalatora - instrukcja Galmeta. Tak, instrukcja była pisana dla pomp On-Off, ale podaje pojemności dla mocy nominalnej pompy. I taki zład wody będzie najbardziej optymalny dla ekonomicznej pracy i defrostu, bez zaniżania bo inverter może modulować.

Chodzi o zład przede wszystkim dla defrostów.

U mnie na grzejnikach mam 3 piony i może ze 12 grzejników od małych po większe. Gdy miałem ok. 150L zładu przy pompie 6 kW i temp. wody powyżej +37°C  - to PC robiła defrost na raz poniżej 5 minut.

Gdy po  korektach krzywej grzewczej zszedłem z temp. wody do +34°C / +35°C - to PC zaczęła przerywać defrost z powodu spadku temp. wody w obiegu. Przez 20 minut próbowała rozkręcić temp. w obiegu bez udziału grzałki i po tych 20 minutach dokańczała defrost. Dopiero po otwarciu zaworów i zwiększeniu zładu wody do ok. 250L przy tej temp. na powrót defrosty zaczęły być robione jednorazowo w czasie krótszym niż 5 minut.

Śmiem wysunąć hipotezę, że przy małych zładach wody wasze pompy wspomagają się grzałką podczas defrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Marco36 napisał:

U mnie na grzejnikach mam 3 piony i może ze 12 grzejników od małych po większe. Gdy miałem ok. 150L zładu przy pompie 6 kW i temp. wody powyżej +37°C  - to PC robiła defrost na raz poniżej 5 minut.

Gdy po  korektach krzywej grzewczej zszedłem z temp. wody do +34°C / +35°C - to PC zaczęła przerywać defrost z powodu spadku temp. wody w obiegu. Przez 20 minut próbowała rozkręcić temp. w obiegu bez udziału grzałki i po tych 20 minutach dokańczała defrost. Dopiero po otwarciu zaworów i zwiększeniu zładu wody do ok. 250L przy tej temp. na powrót defrosty zaczęły być robione jednorazowo w czasie krótszym niż 5 minut.

Śmiem wysunąć hipotezę, że przy małych zładach wody wasze pompy wspomagają się grzałką podczas defrostu.

Po otwarciu jakiś zaworów?

Opisz ten układ precyzyjnie, bo do zładu wody liczy się pojemność grzejników, instalacji oraz ew. bufora. 150l to z buforem czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa defrost na podłogówce bez bufora bez żadnych grzałek.

 

To musisz mieć Marco spierniczoną instalację jak tak to u ciebie tak działa bo chyba daikin to nie taki złom? W panasonicu to jest prosta sprawa defrost trwa 4-5 minut i obiegówka daje przez ten czas 45l/min, więc najlepiej jak jest 200l wody i więcej przy grzejnikach. Jak jest mniej, to woda się ochłodzi 2 razy, ale przy takim zasilaniu jak ty masz 35 to nie problem. Nie masz czasem małego przepływu przez instalację i przez to zimny powrót, dużą delte?

Dla mnie do grzejników 100l bufor to absolutne minimum, ja mam 200 i wcale rewelacji nie ma. A 30l czy 50l to nie wiem jak to ma działać dobrze jak kompresor przy +10 zagrzeje wodę w 3 minuty i się wyłączy. Trzeba wtedy mocno zasilanie podnieść żeby nie taktowało. A przy defroście jak woda przejdzie przez wymiennik 5 razy to bez grzałki wywali error i się wyłączy, a po co marnować prąd na grzałkę jak można kupić bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj od razu z moskwy z moskwy przez Białoruś do Polszy. Ile tam azotu tą rurką tłoczą ale to ma pan 105% sprawności, ale najtańsza pompa ciepła przy -20*C ma 117% to to, to nie słaby wynik. Haier za 5000zł daje lepszy wynik a ciężko szukać u nas -20*C przez dłużej niż 3 dni w roku. Ale nie jak mój somsiad kocioł 16kW na 150m2 bo musi mieć zapas mocy 110W/m2 a to chałupa z 2010r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Ratpaw napisał:

Za to potrzebuje rurę do Moskwy :lol2:

Jak już to z moskwy. Węgiel do PC to z moskwy przez Kolumbię...

Co jest bardzie czyste dla środowiska: spalanie miału węglowego czy spalanie gazu ziemnego?

 

PS Chyba nie widzieliście podpisu po moim postem -> (żart)

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, d7d napisał:

Jak już to z moskwy. Węgiel do PC to z moskwy przez Kolumbię...

Co jest bardzie czyste dla środowiska: spalanie miału węglowego czy spalanie gazu ziemnego?

Przestaje to mieć znaczenie.

1 godzinę temu, d7d napisał:

PS Chyba nie widzieliście podpisu po moim postem -> (żart)

:D

Nigdy nie żartuję z pism z drobnym drukiem na dole :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ratpaw napisał:

Heier 5 kW, bez ATW, ale z IMS. Dwie sztuki do dwóch domów. Właśnie powolutku montuję.

Z tego co pamiętam miałeś coś "drutować" :)

Czemu akurat Haier ? Masz do niego jakiś DTR ? Potrzebuje info ile da mocy przy -20`C i 30 na zasilaniu :) 

No i być może będę potrzebował wsparcia na wiosnę przy montażu... :) 

U mnie cena 5150zł ze sterownikiem ściennym. Kupowałeś lokalnie czy z wysyłką ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marcinbbb napisał:

Różnice temperatur na poziomie 40*C do temperatury zewnętrznej

Co zyskuje na wydaniu tych setek albo i ponad tysiąca złotych i zagraceniu pomieszczenia technicznego inwestor?

A co to daje, gdy do defrostu zładem powrót musi być minimum 27 stopni? Czy masz tej wody o temperaturze niższej 10l, czy 10m3 - nie robi to  żadnej różnicy. A dzisiaj budowany dom z podłogówką w rekordowe mrozy, gdy szronienie jest znikome, pewnie sporadycznie osiągnie 27 stopni na powrocie.

Dajesz przykład swojej instalacji mieszanej, która nijak ma się do 100% podłogówki.

Edytowane przez Tanewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Marco36 napisał:

Powtarzacie jak mantrę podłogówka bez bufora. A ja bym z tym polemizował.

Minimalny zład wody 30L czy 50L - też bym z tym polemizował.

Do samego grzania przy Inverterze tak, ale z uwzględnieniem minimalnej mocy invertera.

 

Beton jest akumulatorem, tylko ile ciepła beton odda do wody gdy pompa w trakcie defrostu kręci na maksymalny przepływ wody? Woda tak szybko przepłynie, że to ciepło raczej nie zdąży wrócić z betonu do wody.

A pojemność wodna zależna jest od mocy nominalnej pompy. 

Zajrzyjcie do ABC instalatora - instrukcja Galmeta. Tak, instrukcja była pisana dla pomp On-Off, ale podaje pojemności dla mocy nominalnej pompy. I taki zład wody będzie najbardziej optymalny dla ekonomicznej pracy i defrostu, bez zaniżania bo inverter może modulować.

Chodzi o zład przede wszystkim dla defrostów.

U mnie na grzejnikach mam 3 piony i może ze 12 grzejników od małych po większe. Gdy miałem ok. 150L zładu przy pompie 6 kW i temp. wody powyżej +37°C  - to PC robiła defrost na raz poniżej 5 minut.

Gdy po  korektach krzywej grzewczej zszedłem z temp. wody do +34°C / +35°C - to PC zaczęła przerywać defrost z powodu spadku temp. wody w obiegu. Przez 20 minut próbowała rozkręcić temp. w obiegu bez udziału grzałki i po tych 20 minutach dokańczała defrost. Dopiero po otwarciu zaworów i zwiększeniu zładu wody do ok. 250L przy tej temp. na powrót defrosty zaczęły być robione jednorazowo w czasie krótszym niż 5 minut.

Śmiem wysunąć hipotezę, że przy małych zładach wody wasze pompy wspomagają się grzałką podczas defrostu.

Ty za dużo czytasz i za bardzo skupiasz się na opiniach monterów a oni nie zawsze mówią jak jest tylko jak im to pasuje , słuchaj tych co maja samą podłogówkę bez zaworów bez stref a zmienisz zdanie w mig , ja mam pompę 7kw przewymiarowana bo potrzebowałbym wg obliczeń 5kw a sterownik taki w którym mogę regulować częstotliwość sprężarki i u mnie ona chodzi między 15 HZ do 30 Hz leci na parametrze zadanym 28 stopni pobiera ok 350 wat i tak sobie pyka całą dobę a że ednostka przewymiarowana to defrostów praktycznie nie ma pewnie zimą co dwa dni się zdażą ale temp minus 5 a z podłogi plus 27 to masz ponad 30 stopni rużnicy i myślisz że się nie odmrozi ? otużzapewniam że defrost jest jak najbardziej skuteczny i spokojny notabene w sterowniku mogę ustawić defrost normalny lub łagodny wg mojego widzimisia .

Edytowane przez prokurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sito napisał:

Z tego co pamiętam miałeś coś "drutować" :)

Tzn?

8 godzin temu, sito napisał:

Czemu akurat Haier ? Masz do niego jakiś DTR ? Potrzebuje info ile da mocy przy -20`C i 30 na zasilaniu :) 

Mam to co w sieci. Info o mocach i COPach nie znalazłem, ponieważ jedne dane dostałem od technicznych z Heiera, co innego jest w instrukcji w pdf, a co innego podaje producent w Chinach czy gdzie to jest produkowane. Różnice po kilkadziesiąt %. Ściemniają ile wlezie.

8 godzin temu, sito napisał:

No i być może będę potrzebował wsparcia na wiosnę przy montażu... :) 

Jest grupa na FB - mnóstwo informacji. Pytaj i tutaj.

8 godzin temu, sito napisał:

U mnie cena 5150zł ze sterownikiem ściennym. Kupowałeś lokalnie czy z wysyłką ? 

Bardzo tanio. Ja płaciłem ~5600 netto (wysyłka wliczona) plus 250 zł netto za sterownik ścienny. Kupiłem jeszcze IMS-a, bo zależało mi na pogodówce i krzywach grzewczych.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...