Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

6,1 średnia z ostatnich dni wygląda prawdopodobnie przy 28 zasilaniu. Pompa może trochę zaniżać zużycie prądu jak wiele osób pisze, ale ja miałem w zeszłym roku oddzielny licznik i pokazywał prawie tak samo jak pompa w czasie pracy, a w spoczynku to pompa mi bardzo mocno zawyża bo podaje zużycie 50w jak nic nie robi, a licznik pokazywał 6. Z samą obiegówką pompa mi pokazuje nawet 100w, a licznik 40w. Niestety jak robiłem coś przy rozdzielnicy to mi spadł i nie działa, ale drugiego narazie nie kupuję skoro pompa nawet nieźle liczy, i tak najlepiej widać na rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sito napisał:

Na rynku musi być fajny zastój albo jest za dużo urządzeń na magazynach. Chyba ze kroi się jeszcze coś innego o czym wiedzą już producenci...

ZUM -  to jest powód. Skończyły się dofinansowania do urządzeń, nie posiadających glejtu od akredytowanych laboratoriów. Rząd zrobił mi pod górę tymi dofinansowaniami, ale potem zrobił prezent, ceny spadły bardzo mocno. CNC ze Starogardu namawiali mnie na chinola z listy ZUM za jedyne ... 25 tysięcy i cały czas pytali o co mi chodzi, bo przecież są dofinansowania. Ja prdl, wszystko do góry nogami.

Dziś uruchomiłem pierwszą pompę, zero problemów czy błędów od pierwszego strzału. Jutro uruchamiam IMS-a. Druga pompa posadowiona, a rurki wrzucone do budynku i pięknie ocieplone i owinięte. Wymontowałem z niej pompę Wilo, a w jej miejsce dobrze ocieplone rurki ze śrubunkami. Przy okazji dociepliłem kilka innych rurek w PC. Wilo będzie w budynku pod pełną kontrolą i w razie czego łatwa do wymiany, bez rozkręcania Heiera. Warto się trochę więcej namęczyć przy instalacji, bo potem czuć to na rachunkach i w wygodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ralapo napisał:

Co to jest normowy cop? Jakich warunków oprócz temperatury zewnętrznej i temperatury wody jeszcze potrzebujesz? Grzejąc wychłodzony zbiornik cwu w lato, kiedy na zewnątrz jest 25 stopni,  na początku grzania wylot z pompy ma 20 stopni, a na końcu grzania dochodzi do 50, co daje średnią temperaturę 35. Znalazłem tabelkę z cop panasonica tcap 9kw i on dla zewnętrznej 25 i wody 35 ma cop 7,95. To jakim niespotykanym wydarzeniem jest to że facet miał cop powyżej 6? Sam takie mam w lato.

Normowy COP? Chcesz wiedzieć to możesz zacząć od przeczytania (tylko 23 strony)

PN-EN 14511-2:2023-02 Klimatyzatory, agregaty chłodzące ciecz i pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz agregaty procesowe, ze sprężarkami o napędzie elektrycznym -- Część 2: Warunki badań

COP dla temp. +25 °C na zewnątrz i +35 °C może wynosić 7,95. Dla grzania wody od +20 °C do +50°C nie uzyskasz COP = 7,95. Będzie niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ratpaw napisał:

ZUM -  to jest powód. Skończyły się dofinansowania do urządzeń, nie posiadających glejtu od akredytowanych laboratoriów. Rząd zrobił mi pod górę tymi dofinansowaniami, ale potem zrobił prezent, ceny spadły bardzo mocno. CNC ze Starogardu namawiali mnie na chinola z listy ZUM za jedyne ... 25 tysięcy i cały czas pytali o co mi chodzi, bo przecież są dofinansowania. Ja prdl, wszystko do góry nogami.

Dziś uruchomiłem pierwszą pompę, zero problemów czy błędów od pierwszego strzału. Jutro uruchamiam IMS-a. Druga pompa posadowiona, a rurki wrzucone do budynku i pięknie ocieplone i owinięte. Wymontowałem z niej pompę Wilo, a w jej miejsce dobrze ocieplone rurki ze śrubunkami. Przy okazji dociepliłem kilka innych rurek w PC. Wilo będzie w budynku pod pełną kontrolą i w razie czego łatwa do wymiany, bez rozkręcania Heiera. Warto się trochę więcej namęczyć przy instalacji, bo potem czuć to na rachunkach i w wygodzie.

Kaisaie i haiery są na zumie to jak to działa? Super pomysł z wymontowaniem obiegówki, może kiedyś wykorzystam.

2 minuty temu, d7d napisał:

COP dla temp. +25 °C na zewnątrz i +35 °C może wynosić 7,95. Dla grzania wody od +20 °C do +50°C nie uzyskasz COP = 7,95. Będzie niższy.

Nie mówię o 50 stopniach w zbiorniku tylko na wylocie pompy, w zbiorniku będzie powyżej 40 zależy od zbiornika. 7,95 jest bardzo optymistyczne, ale 6 z kawałkiem już nie to nie wiem z czym masz problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ralapo napisał:

6,1 średnia z ostatnich dni wygląda prawdopodobnie przy 28 zasilaniu. Pompa może trochę zaniżać zużycie prądu jak wiele osób pisze, ale ja miałem w zeszłym roku oddzielny licznik i pokazywał prawie tak samo jak pompa w czasie pracy, a w spoczynku to pompa mi bardzo mocno zawyża bo podaje zużycie 50w jak nic nie robi, a licznik pokazywał 6. Z samą obiegówką pompa mi pokazuje nawet 100w, a licznik 40w. Niestety jak robiłem coś przy rozdzielnicy to mi spadł i nie działa, ale drugiego narazie nie kupuję skoro pompa nawet nieźle liczy, i tak najlepiej widać na rachunku.

Ja mam dwa odczyty jeden z pompy drugi niezależny TUYA obyd wa pokazują to samo nadmienię że liczą też pompę obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ratpaw napisał:

ZUM -  to jest powód. Skończyły się dofinansowania do urządzeń, nie posiadających glejtu od akredytowanych laboratoriów. Rząd zrobił mi pod górę tymi dofinansowaniami, ale potem zrobił prezent, ceny spadły bardzo mocno. CNC ze Starogardu namawiali mnie na chinola z listy ZUM za jedyne ... 25 tysięcy i cały czas pytali o co mi chodzi, bo przecież są dofinansowania. Ja prdl, wszystko do góry nogami.

Dziś uruchomiłem pierwszą pompę, zero problemów czy błędów od pierwszego strzału. Jutro uruchamiam IMS-a. Druga pompa posadowiona, a rurki wrzucone do budynku i pięknie ocieplone i owinięte. Wymontowałem z niej pompę Wilo, a w jej miejsce dobrze ocieplone rurki ze śrubunkami. Przy okazji dociepliłem kilka innych rurek w PC. Wilo będzie w budynku pod pełną kontrolą i w razie czego łatwa do wymiany, bez rozkręcania Heiera. Warto się trochę więcej namęczyć przy instalacji, bo potem czuć to na rachunkach i w wygodzie.

Być może niedługo będzie napływ propanówek czyli R290 więc magazyny trzeba wyluftować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ralapo napisał:

Nie mówię o 50 stopniach w zbiorniku tylko na wylocie pompy, w zbiorniku będzie powyżej 40 zależy od zbiornika. 7,95 jest bardzo optymistyczne, ale 6 z kawałkiem już nie to nie wiem z czym masz problem.

Nie mam żadnego problemu z tym czy masz COP=6 czy COP=8 w pewnych warunkach. Nadal nie rozumiesz COP określanego zgodnie z normą?

Napisz jaki masz COP i SCOP dla c.w.u. dla uzyskania ciepłej wody o temperaturze np. 55°C.

Interesująca jest temperatura wody w zasobniku a nie temperatura czynnika grzewczego wypływająca z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2024 o 14:18, Ratpaw napisał:

Po otwarciu jakiś zaworów?

Opisz ten układ precyzyjnie, bo do zładu wody liczy się pojemność grzejników, instalacji oraz ew. bufora. 150l to z buforem czy bez?

Od początku mam bufor 100L, głównie do chłodzenia na lato. Mam dodatkowy wyizolowany pion z dwoma klimakonwektorami.

A że tu na forum (jeszcze przed montażem pompy) czytałem, że pompy mogą pracować bez bufora i policzyłem, że w mojej instalacji mam ok. 150L wody (z przekrojów rur i liczby grzejników) - to od razu kazałem zamontować bypasy i na zasilaniu i na powrocie omijające bufor.

Pierwszą zimę grzałem wyżej ustawioną krzywą grzewczą i termostatem na +22°C w dzień i +21°C na noc. A zawory przestawiłem, tak że zasilanie przepływało przez górną część bufora (szacuję zład wody na 150L do max. 180L), powrót leciał bypasem omijając bufor.

Kolejnej zimy grzałem stałą temp. na termostacie +22°C i niższą krzywą pogodową. Często robiło  się chłodno w domu, bo pompa zaczęła dzielić defrosty próbując je ogarnąć bez grzałki. Po paru tygodniach, poluzowałem o 5 - 10% jeden z zaworów na powrocie z bufora, by woda zaczęła krążyć w pionie bufora 100L i w taki sposób zwiększyłem zład wody na potrzeby defrostów do ok. 250L. Pompa nadal grzeje niższą krzywą pogodową, tak że w okolicy 0°C uzyskuje wodę w okolicy +34°C do +36°C w zależności od dnia. Ale dzięki większemu zładowi wody uwija się z defrostem w 3,5 minuty i w ciągu kolejnej 1,5 minuty przywraca wcześniejszą temp. wody grzewczej. A temp. wody w obiegu w trakcie defrostu nie spada poniżej +25°C, a nawet +27°C.

 

Hmm. w nowym forum nie mogę wybrać gdzie ma się wyświetlać obraz, więc schemat chyba będzie na dole.

Do grzania w zimie mam zawory 1 , 2 i 6 otwarte. Zawór 3 zamknięty, a zawór 4 lekko popuszczony może 5-10%.

Na lato do chłodzenia mam zawory 1 , 2 ,3 i 4 otwarte. Zawór 6 zamknięty. Ręcznie uruchamiam pompkę przed zaworem 3. Wtedy bufor pracuje jako sprzęgło, tylko do chłodzenia.

Na dołączonym schemacie widać temp. wody jakie kiedyś pomierzyłem, takie mam różnice przy przepływie przez bufor przy zaworze nr 4 lekko poluzowanym.

Jest to delta grzania. Gdy na PC jest delta 6°C, to na grzejnikach jest delta 8°C.

schemat - temp.jpg

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2024 o 15:43, Ralapo napisał:

Tak działa defrost na podłogówce bez bufora bez żadnych grzałek.

To musisz mieć Marco spierniczoną instalację jak tak to u ciebie tak działa bo chyba daikin to nie taki złom? W panasonicu to jest prosta sprawa defrost trwa 4-5 minut i obiegówka daje przez ten czas 45l/min, więc najlepiej jak jest 200l wody i więcej przy grzejnikach. Jak jest mniej, to woda się ochłodzi 2 razy, ale przy takim zasilaniu jak ty masz 35 to nie problem. Nie masz czasem małego przepływu przez instalację i przez to zimny powrót, dużą delte?

...

Nie jest skopana. Stara instalacja grawitacyjna, rury na dole mają jakieś 2" do 2,5" Cala średnicy. Dławiące to są rury nowe 1 cal miedziane, którymi spięli pompę z buforem i połączyli ze starą instalacją. Podczas defrostu pompa uzyskuje przepływ 30L/min. Defrost robi w 3,5 minuty i w kolejne 1,5 minuty przywraca poprzednią temp. roboczą wody. Zwyczajnie pompa miała za mały zład wody, przy temperaturze wody w okolicy +35°C.

Resztę opisałem wyżej w poprzednim wpisie.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d7d napisał:

Nie mam żadnego problemu z tym czy masz COP=6 czy COP=8 w pewnych warunkach. Nadal nie rozumiesz COP określanego zgodnie z normą?

Napisz jaki masz COP i SCOP dla c.w.u. dla uzyskania ciepłej wody o temperaturze np. 55°C.

Interesująca jest temperatura wody w zasobniku a nie temperatura czynnika grzewczego wypływająca z PC.

Nie grzeję cwu do temperatury w której wywołuje oparzenia skóry, więc tego ci nie powiem. Dzisiaj zbiornik tylko lekko się dogrzał, bo wczoraj mało wody poszło, więc cop słaby. Zużyte 0,51kwh cop 4,43 przy 11 stopniach na zewnątrz, cwu 42 stopnie, na wylocie z pompy od 32 do 47 stopni.

39 minut temu, Marco36 napisał:

Nie jest skopana. Stara instalacja grawitacyjna, rury na dole mają jakieś 2" do 2,5" Cala średnicy. Dławiące to są rury nowe 1 cal miedziane, którymi spięli pompę z buforem i połączyli ze starą instalacją. Podczas defrostu pompa uzyskuje przepływ 30L/min. Defrost robi w 3,5 minuty i w kolejne 1,5 minuty przywraca poprzednią temp. roboczą wody. Zwyczajnie pompa miała za mały zład wody, przy temperaturze wody w okolicy +35°C.

Resztę opisałem wyżej w poprzednim wpisie.

Jaki masz przepływ przy normalnej pracy? 30l na max to bardzo słabo, masz termostaty na grzejnikach? U mnie stare rury 5/4 i pompa na pp40, normalnie mam 25l/min przy bardzo niskim ustawieniu pompy i 45l na max. Dziś w nocy był jakiś defrost to mi powrót spadł o 1 stopień, a tobie o 10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ratpaw napisał:

ZUM -  to jest powód. Skończyły się dofinansowania do urządzeń, nie posiadających glejtu od akredytowanych laboratoriów. Rząd zrobił mi pod górę tymi dofinansowaniami, ale potem zrobił prezent, ceny spadły bardzo mocno. CNC ze Starogardu namawiali mnie na chinola z listy ZUM za jedyne ... 25 tysięcy i cały czas pytali o co mi chodzi, bo przecież są dofinansowania. Ja prdl, wszystko do góry nogami.

Dziwna ta obniżka cen bo Haier jest na tej liście :) . Powinny potanieć chyba pompy które nie załapały się na nią. Ciekawe co będzie z dofinansowaniami skoro pompa kosztuje takie małe pieniądze. Aktualna cena znowu w dół, pompa 5kW z zegarem na ścianę 5100zł... Brać czy jeszcze poczekać ? :D 

O pompie obiegowej słyszałem że są problematyczne... Hmmm, myślałem że w nowych są poprawione.

Ja cały czas pisałem że trzeba poczekać ( zarówno na pompę jak i PV ) i miałem rację :) . Rynek sie nasyca a skoro pompy to dosyć trwałe urządzenia to jak ktoś juz zamontował to przez naście lat nie kupi kolejnej. To samo z PV, coraz ciężej o nowego klienta. Dla nas tylko lepiej. Kupić tanio pompę + 12 paneli PV w moim przypadku i zostanie do kupienia jakieś 2000 kWh rocznie z sieci czyli tyle co zużywałem w bloku. Na cenę magazynów też zamierzam poczekać 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sito napisał:

Dziwna ta obniżka cen bo Haier jest na tej liście :) . Powinny potanieć chyba pompy które nie załapały się na nią. Ciekawe co będzie z dofinansowaniami skoro pompa kosztuje takie małe pieniądze. Aktualna cena znowu w dół, pompa 5kW z zegarem na ścianę 5100zł... Brać czy jeszcze poczekać ? :D 

O pompie obiegowej słyszałem że są problematyczne... Hmmm, myślałem że w nowych są poprawione.

Ja cały czas pisałem że trzeba poczekać ( zarówno na pompę jak i PV ) i miałem rację :) . Rynek sie nasyca a skoro pompy to dosyć trwałe urządzenia to jak ktoś juz zamontował to przez naście lat nie kupi kolejnej. To samo z PV, coraz ciężej o nowego klienta. Dla nas tylko lepiej. Kupić tanio pompę + 12 paneli PV w moim przypadku i zostanie do kupienia jakieś 2000 kWh rocznie z sieci czyli tyle co zużywałem w bloku. Na cenę magazynów też zamierzam poczekać 

 

Wiesz, mi 5100 zł by wystarczyło, żeby brać na teraz, bo już prawie zima. Jeśli na przyszły rok, to ja bym poczekał, bo do końca roku trzeba wyczyścić magazyny i pewnie będzie jeszcze taniej. Ja też czekałem na nasycenie rynku i sie doczekałem. Magazyny są niedojrzałe, maja za niskie napięcia, przez co trzeba bulić za grube przewody. Czekam na LTO albo LFP w dobrej cenie. Obecnie jest nadal drogo - musiałbym wydać co najmniej 100 tys. żeby mieć porządny magazyn.

Pompy obiegowe w Heierze trzeba często wstępnie ruszyć ręcznie, bo jest w nich rdzawy osad, pewnie po próbach. Ja zalałem układ glikolem, przepłukałem, odpowietrzałem, znów dolałem i obyło się bez interwencji w pompę. W środku jest całkiem silna pompa Wilo (7 metrów podnoszenia), więc sama pompa jest OK. To nie jest problem, wierz mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ratpaw napisał:

Wiesz, mi 5100 zł by wystarczyło, żeby brać na teraz, bo już prawie zima. Jeśli na przyszły rok, to ja bym poczekał, bo do końca roku trzeba wyczyścić magazyny i pewnie będzie jeszcze taniej. Ja też czekałem na nasycenie rynku i sie doczekałem. Magazyny są niedojrzałe, maja za niskie napięcia, przez co trzeba bulić za grube przewody. Czekam na LTO albo LFP w dobrej cenie. Obecnie jest nadal drogo - musiałbym wydać co najmniej 100 tys. żeby mieć porządny magazyn.

Pompy obiegowe w Heierze trzeba często wstępnie ruszyć ręcznie, bo jest w nich rdzawy osad, pewnie po próbach. Ja zalałem układ glikolem, przepłukałem, odpowietrzałem, znów dolałem i obyło się bez interwencji w pompę. W środku jest całkiem silna pompa Wilo (7 metrów podnoszenia), więc sama pompa jest OK. To nie jest problem, wierz mi.

Hmmmmm, montować zamierzam na wiosnę / lato. Boje się ze przy takiej cenie wyczyszczą magazyny do zera dość szybko. Ciekawe czy to jest cena poniżej produkcji i Haier dopłaca , czy jest jeszcze pole do zmniejszenia marży bo produkcja kosztuje powiedzmy 3000zł :D 

Na magazyn czekaj, ten rynek dopiero się rozwija i do nasycenia jeszcze daleka droga. Im później kupisz tym kupisz taniej i więcej pojemności 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sito napisał:

Dziwna ta obniżka cen bo Haier jest na tej liście :) . Powinny potanieć chyba pompy które nie załapały się na nią. Ciekawe co będzie z dofinansowaniami skoro pompa kosztuje takie małe pieniądze. Aktualna cena znowu w dół, pompa 5kW z zegarem na ścianę 5100zł... Brać czy jeszcze poczekać ? :D 

O pompie obiegowej słyszałem że są problematyczne... Hmmm, myślałem że w nowych są poprawione.

Ja cały czas pisałem że trzeba poczekać ( zarówno na pompę jak i PV ) i miałem rację :) . Rynek sie nasyca a skoro pompy to dosyć trwałe urządzenia to jak ktoś juz zamontował to przez naście lat nie kupi kolejnej. To samo z PV, coraz ciężej o nowego klienta. Dla nas tylko lepiej. Kupić tanio pompę + 12 paneli PV w moim przypadku i zostanie do kupienia jakieś 2000 kWh rocznie z sieci czyli tyle co zużywałem w bloku. Na cenę magazynów też zamierzam poczekać 

 

Te pompy obiegowe są problematyczne tylko czasem losowo i to podczas usuchomienia ale jak już ruszy to potem idzie latami bo podobno w fabryce jak robią próby to syfiatą wodą i najnormalniej w środku zaśniedzieją ale to nie problem ją rozruszać i potem spokój na lata notabene te pompki są dobrej klasy i strasznie wydajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ratpaw napisał:

Wiesz, mi 5100 zł by wystarczyło, żeby brać na teraz, bo już prawie zima. Jeśli na przyszły rok, to ja bym poczekał, bo do końca roku trzeba wyczyścić magazyny i pewnie będzie jeszcze taniej. Ja też czekałem na nasycenie rynku i sie doczekałem. Magazyny są niedojrzałe, maja za niskie napięcia, przez co trzeba bulić za grube przewody. Czekam na LTO albo LFP w dobrej cenie. Obecnie jest nadal drogo - musiałbym wydać co najmniej 100 tys. żeby mieć porządny magazyn.

Pompy obiegowe w Heierze trzeba często wstępnie ruszyć ręcznie, bo jest w nich rdzawy osad, pewnie po próbach. Ja zalałem układ glikolem, przepłukałem, odpowietrzałem, znów dolałem i obyło się bez interwencji w pompę. W środku jest całkiem silna pompa Wilo (7 metrów podnoszenia), więc sama pompa jest OK. To nie jest problem, wierz mi.

LTO sa ale ceny narazie wysokie i chyba nie spadną zbytnie tak jak livepo4 ale 25 tys cykli robi wrażenie no i na mrozie mogą leżeć bez uszczerbku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...