Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

Godzinę temu, Krzysztof_x napisał:

Wczoraj rano w Poznaniu rano auta były białe i do skrobania, termometr przy oknie na 1 piętrze pokazał najniższą 0,8 °C, póki co pierwsza taka noc. 

Gdynia i bliskość morza działa korzystnie - u mnie temp. nie chce spaść poniżej +5, a pierwszy śnieg zobaczę pod koniec listopada, jak co roku. :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę latarkę i pójdę do pompy sprawdzić czy ma defrosty... a nie czekaj po kiego wała co mnie to interesuje - bo może kogoś to interesuje??? No nie interesuje... Masz ciepło w domu i wsio ryba.

Czy ktoś jechał też szybciej na autostradzie niż 170km/h? Mi się zdarzyło 215km/h i różnica w czasie dojazdu jest niewielka bo nie wszędzie da się jechać ponad 200km/h a po dupie dostają hamulce i zużycie paliwa. Można też pompę wkręcać na max obroty i grzać instalację do 60*C kosztem zużycia... efekt jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wy macie z taką wysoką deltą... U rodziców zamiast gazu jest panas t-cap, wszędzie kalafiory nic nie było zmieniane. Delta jest 5. U rodziców kolegi podobna sytuacja, z tym że chata gorzej ocieplona. Bez problemu na delcie 5 lata. Przepływy wcale nie kosmiczne, 12-20 l/min.  W obu instalacjach bufor szeregowo na powrocie (zamontowany tylko dlatego żeby trochę zmniejszyć taktowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 2 godz delta  zaczyna się równać i tyle ile zasilanie tyle prawie powrót a pompa idzie od 330wat do 400 watt , jest ciepło i tyle więc to normalne ,nocą mimo że temp spada do 4 stopni niewiele to zmieni bo w dzień 18 na plusie , w sumie co mnie to obchodzi jest tanio więc dobrze :lol2:

Edytowane przez prokurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gregmantzew napisał:

dom 150 mkw dobrze ocieplony, cały podłogówka, planowany bufor, czy w przypadku zastosowania buforu będzie istotne czy pompa będzie miała 5kw czy 9kw? grzanie bufora w ciągu dnia w jednym cyklu = dłuższa żywotność i mniejsze zużycie energii, dobrze rozumuje?

Większe zużycie energii bo bufor będzie grzany do wyższej temperatury iż w instalacji bez bufora.

Mam podobny dom i pompa 5.9kW grzeje bez bufora. Zużycie roczne EE na CO to ok 1100kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gregmantzew napisał:

dom 150 mkw dobrze ocieplony, cały podłogówka, planowany bufor, czy w przypadku zastosowania buforu będzie istotne czy pompa będzie miała 5kw czy 9kw?

Przeczytaj ten wątek. Podłogówka jest buforem sama w sobie i to wielkim. W zwyczajnym buforze wodnym dochodzi dodatkowo do podmieszania wody zasilania z powrotem. Taki układ zawsze działa, ale też niepotrzebnie generuje straty energii. A czy ma być 5 czy 9 kW zależy od OZC i projektu podłogówki.

Cytat

grzanie bufora w ciągu dnia w jednym cyklu = dłuższa żywotność i mniejsze zużycie energii, dobrze rozumuje?

Generalnie tak, ale patrz wyżej.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bufor będzie zrobiony tak jak powinien czyli szeregowo na powrocie tuż przed pompą to żadnych strat nie będzie, a będzie ograniczał taktowanie. Nie wiem dlaczego ludzie się upierają na kretyński montaż bufora równoległego, gdzie w dodatku jeszcze dodatkową pompę obiegową trzeba dać. Nie ma to żadnych zalet a same wady.

Do chaty 150m2 dobrze ocieplonej bez sensu jest dawać więcej niż 5kW, 7kW już będzie taktować jak będzie sama podłogówka. Wiem bo znam taki przypadek i w 2 lata natrzaskał ponad 6000 start-stopów. Podłogówka niby jest buforem ale dodatkowe 300-500 litrów bym dał jak już ktoś się upiera żeby do ocieplonej chaty dawać za mocną pompę.

Ja mam średnio ocieplone 230m2 i pompa 10kW to za dużo. Ok to gruntówka ale jednak powierzchnia duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lisciasty napisał:

Do chaty 150m2 dobrze ocieplonej bez sensu jest dawać więcej niż 5kW,

A co Ty, wróżka? Z góry wiesz ile ma być w tym konkretnym domu?

9 minut temu, Lisciasty napisał:

7kW już będzie taktować jak będzie sama podłogówka.

Albo i nie będzie, zalezy co się rozumie pod słowem taktowanie.

9 minut temu, Lisciasty napisał:

Wiem bo znam taki przypadek i w 2 lata natrzaskał ponad 6000 start-stopów.

To moze świadczyc o wielu innym sprawach, np nieprawidłowym sterowaniu.

9 minut temu, Lisciasty napisał:

Podłogówka niby jest buforem ale dodatkowe 300-500 litrów bym dał jak już ktoś się upiera żeby do ocieplonej chaty dawać za mocną pompę.

Ten dodatkowy 10-cio procentowy ekwiwalent zładu wodnego ma rozwiązać "problem"? A jak Pan żeś to wyliczył? :classic_biggrin:

9 minut temu, Lisciasty napisał:

Ja mam średnio ocieplone 230m2 i pompa 10kW to za dużo. Ok to gruntówka ale jednak powierzchnia duża.

A ja do dobrze ocieplonych 65 m2 wsadziłem pompę 5 kW, nie taktuje i nie ma bufora za na zasilaniu. Cud? :classic_laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lisciasty napisał:

Do chaty 150m2 dobrze ocieplonej bez sensu jest dawać więcej niż 5kW, 7kW już będzie taktować jak będzie sama podłogówka. Wiem bo znam taki przypadek i w 2 lata natrzaskał ponad 6000 start-stopów. Podłogówka niby jest buforem ale dodatkowe 300-500 litrów bym dał jak już ktoś się upiera żeby do ocieplonej chaty dawać za mocną pompę.

Bufor 300 - 500 litrów ?? Dla jakiej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ratpaw napisał:
Cytat

A co Ty, wróżka? Z góry wiesz ile ma być w tym konkretnym domu

Zakładam że jak ktoś mówi "dobrze ocieplony" to nie bez powodu. Innych danych nie ma.

Cytat

Albo i nie będzie, zalezy co się rozumie pod słowem taktowanie.

Jeżeli jest jak powyżej to będzie. Taktowanie czyli włącz-wyłącz co pół godziny.

Cytat

To moze świadczyc o wielu innym sprawach, np nieprawidłowym sterowaniu.

Jak jest ciepła chata to żadne cuda ze sterowaniem nie pomogą przy temperaturach około +5 czy +10. Chyba że zabawa w harmonogramy czy sterownik zewnętrzny.

Cytat

Ten dodatkowy 10-cio procentowy ekwiwalent zładu wodnego ma rozwiązać "problem"? A jak Pan żeś to wyliczył? :classic_biggrin:

Nie muszę liczyć, mam podgląd na kilkanaście pomp, znam parametry chałup, widzę wykresy.

Cytat

A ja do dobrze ocieplonych 65 m2 wsadziłem pompę 5 kW, nie taktuje i nie ma bufora za na zasilaniu. Cud? :classic_laugh:

Wszystko da się zrobić jak ktoś jest ogarnięty. Ale takich dłubaczy jest promil i nie o nich tutaj piszemy 😆

 

Edytowane przez Lisciasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, d7d napisał:

Bufor 300 - 500 litrów ?? Dla jakiej mocy ?

To zależy od chałupy i pompy. Dom stary powierzchnia około 200m2, poprawione ocieplenie ścian i dachu, bez wymiany okien, instalacja miedziana na kalafiorach. Wstawiony Panas T-cap 9kW i bufor 300L na powrocie. Ilość cykli w roku 1300 (ale jest samo CO). Podobny metrażowo i nieco lepiej zaizolowany dom z takim samym panasem bez bufora (nie było miejsca), 4500 cykli (ok jest tam tez CWU ale niech grzeje nawet 2x dziennie to mamy 600 cykli). Nie twierdzę że bufor to cud ale wpięty szeregowo na powrocie przy dodatnich temperaturach otoczenia zmniejsza ewidentnie taktowanie. Mimo że realna pojemność cieplna to te kilka kWh w zależności od algorytmu pompy.

Inny przykład, dom 150m2 dobrze ocieplony, Panas 7kW, podłogówka, bez bufora. Wpada w taktowanie nawet przy +2 na zewnątrz. Ta mityczna akumulacyjność podłogówki jest trochę przereklamowana, może jakby tego betonu było tam nawalone solidnie to by było to widać, ale teraz się stosuje z oszczędności cienkie warstwy, a ciepło właściwe betonu jest ponad 5x niższe od wody. Tak że teoria i obliczenia sobie a życie sobie 😆 Oczywiście wszystko można rozwiązać jakimś sposobem, czy to zaawansowanym sterowaniem, harmonogramami czy czymś jeszcze, ale przy takiej inwestycji jak pompa ciepła, mając miejsce w kotłowni, postawienie tego strasznego bufora 300-500L za 2 tysiaki bardzo ułatwia życie 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ratpaw napisał:

Gdzie tak twierdzą?

 

Nie no ma chłop rację:

- ciepło właściwe betonu wynosi około 0,84 kJ/(kg·K)

- ciepło właściwe wody wynosi około 4,18 kJ/(kg·K)

 

Różnica pojawia się w masie jednej i drugiej. Bo 1m3 wody to circa 1 tona ale 1m3 betonu to już nawet 2,5t. 

Zatem posadzka betonowa o odpowiedniej grubości czytaj pojemności jest w stanie przechować więcej energii niż absurdalnie wielko bufor wodny

Moja posadzka to 16m3 nawet nie chcę liczyć jaki bufor musiałbym postawić w domu by władować w niego tyle samo kWh co w wodę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...