Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

Godzinę temu, Krzysztof_x napisał:

Wczoraj rano w Poznaniu rano auta były białe i do skrobania, termometr przy oknie na 1 piętrze pokazał najniższą 0,8 °C, póki co pierwsza taka noc. 

Gdynia i bliskość morza działa korzystnie - u mnie temp. nie chce spaść poniżej +5, a pierwszy śnieg zobaczę pod koniec listopada, jak co roku. :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę latarkę i pójdę do pompy sprawdzić czy ma defrosty... a nie czekaj po kiego wała co mnie to interesuje - bo może kogoś to interesuje??? No nie interesuje... Masz ciepło w domu i wsio ryba.

Czy ktoś jechał też szybciej na autostradzie niż 170km/h? Mi się zdarzyło 215km/h i różnica w czasie dojazdu jest niewielka bo nie wszędzie da się jechać ponad 200km/h a po dupie dostają hamulce i zużycie paliwa. Można też pompę wkręcać na max obroty i grzać instalację do 60*C kosztem zużycia... efekt jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wy macie z taką wysoką deltą... U rodziców zamiast gazu jest panas t-cap, wszędzie kalafiory nic nie było zmieniane. Delta jest 5. U rodziców kolegi podobna sytuacja, z tym że chata gorzej ocieplona. Bez problemu na delcie 5 lata. Przepływy wcale nie kosmiczne, 12-20 l/min.  W obu instalacjach bufor szeregowo na powrocie (zamontowany tylko dlatego żeby trochę zmniejszyć taktowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 2 godz delta  zaczyna się równać i tyle ile zasilanie tyle prawie powrót a pompa idzie od 330wat do 400 watt , jest ciepło i tyle więc to normalne ,nocą mimo że temp spada do 4 stopni niewiele to zmieni bo w dzień 18 na plusie , w sumie co mnie to obchodzi jest tanio więc dobrze :lol2:

Edytowane przez prokurator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gregmantzew napisał:

dom 150 mkw dobrze ocieplony, cały podłogówka, planowany bufor, czy w przypadku zastosowania buforu będzie istotne czy pompa będzie miała 5kw czy 9kw? grzanie bufora w ciągu dnia w jednym cyklu = dłuższa żywotność i mniejsze zużycie energii, dobrze rozumuje?

Większe zużycie energii bo bufor będzie grzany do wyższej temperatury iż w instalacji bez bufora.

Mam podobny dom i pompa 5.9kW grzeje bez bufora. Zużycie roczne EE na CO to ok 1100kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gregmantzew napisał:

dom 150 mkw dobrze ocieplony, cały podłogówka, planowany bufor, czy w przypadku zastosowania buforu będzie istotne czy pompa będzie miała 5kw czy 9kw?

Przeczytaj ten wątek. Podłogówka jest buforem sama w sobie i to wielkim. W zwyczajnym buforze wodnym dochodzi dodatkowo do podmieszania wody zasilania z powrotem. Taki układ zawsze działa, ale też niepotrzebnie generuje straty energii. A czy ma być 5 czy 9 kW zależy od OZC i projektu podłogówki.

Cytat

grzanie bufora w ciągu dnia w jednym cyklu = dłuższa żywotność i mniejsze zużycie energii, dobrze rozumuje?

Generalnie tak, ale patrz wyżej.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...