Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie sufitowe własnego projektu


damian88max

Recommended Posts

czesc,

staram się zgłębić wiedzę na temat ogrzewania sufitowego. Wygląda że jest bardziej optymalne niż podłogówka.

Czy ktoś, ma lub planuje mieć? Jakie rozwiązania chcecie przyjąć?

 

Znalazłem maty kapilarne ale cena spora.

Zastanawiam się jak by ułożyć (folię aluminiową + rurki fi16 nie mogę znaleść mniejszych w odległościach co 5cm i zakryć to GK).

 

aby uniknąc problemów z rozszczelnieniem to pętle całe bez ucinania.

 

Chłodzenie pasywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wygląda że jest bardziej optymalne niż podłogówka.

Czy ktoś, ma lub planuje mieć? Jakie rozwiązania chcecie przyjąć?

 

Ma same wady względem podłogowego. Gorszy rozkład temperatur, cieplejsze powietrze pod sufitem oznacza większe straty na wentylacji i wyższą średnią temperaturę powietrza w pomieszczeniu = większe straty przez przenikanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma same wady względem podłogowego. Gorszy rozkład temperatur, cieplejsze powietrze pod sufitem oznacza większe straty na wentylacji i wyższą średnią temperaturę powietrza w pomieszczeniu = większe straty przez przenikanie.

 

teoria mówi co innego, a do tego można zdecydowanie lepiej chłodzić w lecie.

 

https://flexiro.de/en/service/ceiling-heating/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria mówi co innego, a do tego można zdecydowanie lepiej chłodzić w lecie.

 

https://flexiro.de/en/service/ceiling-heating/

 

Na pewno ?

 

csm_flexiro_ceilingheating_heatdistribution_eng_537db6028e (1).jpg

Pomijając 'jakość" tego wykresu z Twojego linka spójrz jeszcze raz na : Underfloor oraz Ceiling - który z nich jest bliższy Ideal ?

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria mówi co innego, a do tego można zdecydowanie lepiej chłodzić w lecie.

 

https://flexiro.de/en/service/ceiling-heating/

 

Do chłodzenia też się nie nadaje, bo bez kondensacji będziesz miał jeszcze większą wilgotność względną, niż na zewnątrz. Znacznie większą ulgę da niewielkie obniżenie temperatury przy znacznym osuszeniu niż odwrotnie. A kondensacji na suficie przecież nie chcesz.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793-Gor%C4%85cy-i-duszny-temat-upa%C5%82y-i-wilgotno%C5%9B%C4%87-Klima-rz%C4%85dzi

 

Schemacik stary. Podłogówka w dzisiejszym domu, o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło a tym samym o niższej temperaturze podłogi, ma rozkład jeszcze bliższy idealnemu. Ale chyba nie twierdzisz, że nawet na tych schematach sufitowe jest bliższe ideału, niż podłogówka?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=423673

 

Tylko jakoś nie mogę pojąć, jakim cudem przy ogrzewaniu sufitowym (czy jakimkolwiek innym niż podłogowe) ma być przy podłodze cieplej, niż pół metra wyżej jak to pokazane jest na tych obrazkach?

Przy grzaniu klimą najzimniej jest przy podłodze.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429919

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755-Pod%C5%82og%C3%B3wka-klima-czy-grzejniki

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

Zastanawiam się jak by ułożyć (folię aluminiową + rurki fi16 nie mogę znaleść mniejszych w odległościach co 5cm i zakryć to GK).

.

 

:D:D:D Szczególnie to przykrycie płytą GK mnie rozbawiło.

Naprawdę kocioł o sprawności 109% a instalacja z tą płytą wręcz odwrotnie. Poza tym ciepłe powietrze jest lżejsze więc konwekcja raczej nie zachodzi i mamy tylko i wyłącznie promieniowanie.

 

Moja mama zawsze mówiła że gdy ciepło w nogi to i całe ciało ma ciepło a tu gorąco w głowę i zimno w stopy.

Żeby tylko nie nastąpiło przegrzanie :yes::p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D Szczególnie to przykrycie płytą GK mnie rozbawiło.

Naprawdę kocioł o sprawności 109% a instalacja z tą płytą wręcz odwrotnie. Poza tym ciepłe powietrze jest lżejsze więc konwekcja raczej nie zachodzi i mamy tylko i wyłącznie promieniowanie.

 

Moja mama zawsze mówiła że gdy ciepło w nogi to i całe ciało ma ciepło a tu gorąco w głowę i zimno w stopy.

Żeby tylko nie nastąpiło przegrzanie :yes::p

 

no właśnie wszyscy tylko o konwekcji jak tu zachodzi bardziej promieniowanie.

Przecież w naturze też mamy promieniowanie od słońca czyli od góry a nie od środka ziemi. :)

 

:D

 

Zabawne.

 

 

dużo ten post wniósł do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wszyscy tylko o konwekcji jak tu zachodzi bardziej promieniowanie.

Przecież w naturze też mamy promieniowanie od słońca czyli od góry a nie od środka ziemi. :)

 

Tylko, ze Słońce ma dobre kilka tysięcy stopni na powierzchni - a sufit czy podłoga we współczesnym domu <30. A promieniowanie jest tym większe, im wyższa temperatura. Chcesz promieniowanie - montuj promienniki (tylko takie prawdziwe, a nie grzejniki marketingowo nazwane promiennikami).

 

A co do "od góry" to mnie bardziej parzy piasek czy asfalt od dołu niż promieniowanie od góry, które je rozgrzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze Słońce ma dobre kilka tysięcy stopni na powierzchni - a sufit czy podłoga we współczesnym domu <30. A promieniowanie jest tym większe, im wyższa temperatura. Chcesz promieniowanie - montuj promienniki (tylko takie prawdziwe, a nie grzejniki marketingowo nazwane promiennikami).

 

A co do "od góry" to mnie bardziej parzy piasek czy asfalt od dołu niż promieniowanie od góry, które je rozgrzały.

 

z tym że bardziej mi zależy na chłodzeniu przy moim zapotrzebowaniu na ciepło. (prawdopodobnie sama rekuperacja z nagrzewnicą starczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym że bardziej mi zależy na chłodzeniu przy moim zapotrzebowaniu na ciepło. (prawdopodobnie sama rekuperacja z nagrzewnicą starczy)

 

Ogrzewanie wentylacją też się nie sprawdza. Potrzebujesz zupełnie innej dystrybucji ciepła niż świeżego powietrza. Do tego pojemność cieplna powietrza jest tak mała, że reku musiałby chodzić na drastycznie wyższych obrotach, niż potrzebne do wentylacji - a to oznacza zbędne straty energii i nawet przy ERV przesuszenie powietrza (a przy braku odzysku będzie masakra).

 

A chłodzenie bez kondensacji, jak pisałem, tylko pogorszy komfort.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie wentylacją też się nie sprawdza. Potrzebujesz zupełnie innej dystrybucji ciepła niż świeżego powietrza. Do tego pojemność cieplna powietrza jest tak mała, że reku musiałby chodzić na drastycznie wyższych obrotach, niż potrzebne do wentylacji - a to oznacza zbędne straty energii i nawet przy ERV przesuszenie powietrza (a przy braku odzysku będzie masakra).

 

A chłodzenie bez kondensacji, jak pisałem, tylko pogorszy komfort.

 

przecież reku będzie usuwać nadmiar wilgoci, a jeśli będzie utrzymywana stała temp w domu w lecie to nie będzie problemu.

 

zgodze się że gdybym uruchamiał chłodzenie tylko wtedy kiedy jest gorąco to będzie problem. A nawet brak możliwosci szybkiego schłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież reku będzie usuwać nadmiar wilgoci, a jeśli będzie utrzymywana stała temp w domu w lecie to nie będzie problemu.

 

Jak ma usunąć nadmiar wilgoci latem, jak na zewnątrz masz >>70% wilgotności @25* lub cieplej a w domu jeszcze dokładasz bytowej? Wilgotność bezwzględną zawsze będziesz miał większą wewnątrz, niż na zewnątrz. A obniżając temperaturę bez kondensacji zwiększysz jeszcze wilgotność względną, która i tak jest w upały zazwyczaj wysoka na zewnątrz.

Nie kliknąłeś w linka z #6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki chcesz puścić pod sufitem zabudowane płytą giosowa.

To tak, jakbyś chciał grzać pomieszczenie grzejnikami, które są w sąsiednim pokoju.

Chcesz grzać powietrze za płytą kg, a to powietrze ma ogrzać płytę kg, która ma ogrzać coś co jest za nią. Dodatkowo, całość na suficie.

Aż zapomniałem,.czym to chcesz grzać.

Grzać izbę sąsiednim pokojem, w dodatku pokojem, który jest nad nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki chcesz puścić pod sufitem zabudowane płytą giosowa.

To tak, jakbyś chciał grzać pomieszczenie grzejnikami, które są w sąsiednim pokoju.

Chcesz grzać powietrze za płytą kg, a to powietrze ma ogrzać płytę kg, która ma ogrzać coś co jest za nią. Dodatkowo, całość na suficie.

Aż zapomniałem,.czym to chcesz grzać.

Grzać izbę sąsiednim pokojem, w dodatku pokojem, który jest nad nim.

dzięki za post który nic nie wnosi. pytałem o osoby które mają lub robiły a nie głupie teroie.

Jak by to nie działało to by duże znane firmy tego nie sprzedawały bo jaki by miały w tym cel?

są nawet opracowania, czytałem np jak to wygląda w Norwegii a nawet chyba prof z Politechniki Warszawskiej też to robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to nie działało to by duże znane firmy tego nie sprzedawały bo jaki by miały w tym cel?

są nawet opracowania, czytałem np jak to wygląda w Norwegii a nawet chyba prof z Politechniki Warszawskiej też to robili.

 

Wrzucisz te opracowania?

Że działa - to oczywiste. Każde dostarczenie ciepła działa. Kwestia jak jest komfortowe i jak ekonomiczne. A tu podłogówka do grzania wygrywa z innymi rozwiązaniami (można dyskutować, czy Legallet, czy kable, czy wodna jest lepsza - ale podłogówka). A skuteczne poprawienie komfortu w upały wymaga kondensacji - więc odpadają wszelkie metody schłodzenia płaszczyznowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie sufitowe widziałem na dwóch budowach. Wykonywała je firma spod Warszawy. Na moje pytania o zasadność odpowiadali niejasno. Moim zdaniem chodzi o pieniądze.Instalacja sufitowa kosztuje sporo więcej niż podłogówka. Inwestorom tłumaczą, że jest to nowoczesny sposób ogrzewania. No a kto by nie chciał mieć nowoczesnego domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...