Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Nawet o tym nie myśl!

Miłościwie nas obdzierający podatkami i daninami ZANIECHALI pobierania akcyzy za to co Ci Twoje PV wypracowało.

Sprzedasz lub tylko użyczysz choćby 100W to naliczą akcyzę, podatki, daniny i należności.

Ze śmiechu się nie pozbierasz!!!

 

Wyobraź sobie że... przejcie na off-grid NICZEGO NIE ZMIENI!!!

TYLKO ONI MOGĄ NA TYM ZARABIAĆ!

A naród ma płakać i płacić.

 

Wyjaśniam - ONI : Ci polskojęzyczni co trzymają sznurki i pilnują korzyści SWOJEJ nacji.

 

Adam M.

 

Tak to niestety wygląda a oni dalej brną w coraz gorsze bagno dla nas oczywiście .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem jak miesięczne, ale dzienne arkusze excela z aplikacji Energi "Mój licznik" nadal są takie same. Ja kopiuje sobie codziennie do swojego arkusza. Liczę też na boku jak by to wyszło po RCE. I wyszło mi, że w tym roku, od stycznia, gdybym sprzedawał wg RCE to byłbym w plecy o 17 zł w stosunku do RCEM. Wg RCE uzyskałbym 80% tego co uzyskałem z RCEM. Za marzec i kwiecień RCEM przyjąłem na razie na poziomie 31 groszy za MWh. W zeszłym roku była nawet delikatna różnica na korzyść RCE - chyba 20 zł w ciągu całego roku (a właściwie od maja).

 

Swoją drogą te zapowiadane zmiany wg projektu zmiany ustawy o OZE są śmiechu warte. Polepszyli warunku odkupu poprzez to, że ich nie pogorszyli ;)

Tylko, że cena odkupu spada se wesoło, ściągana niewidzialną ręką rynku a cena zakupu wzrośnie podbita niewidzialną ręką regulatora.

 

Myślałem, że chociaż ten vat uregulują - czyli rozliczanie energii netto do netto, a dopiero do pozostałej, nierozliczonej kwoty energii czynnej doliczą vat. To mogłoby chociaż w pewnym stopniu zrekompensować wzrost cen zakupu i spadek cen odkupu.

 

A tak w ogóle to projekt ten został właśnie wycofany:

 

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383857

 

Sprawdzilem i masz racje. Mozna sciagnac pliki tak jak kiedys. Pamietam, ze gdzies w okolicach maja - lipca zeszlego roku byly jakies zmiany i te pliki wygladaly inaczej.

Ten projekt jesli to mialo byc przywrocenie tych korzystnych zmian to jakas porazka. Rozliczenie godzinowe od lipca bylo planowane za poprzedniego rzadu. Extra 10% po roku to poroniony pomysl i nic nie poleprzy.. Ida nie ta droga. Nie wiem kto przygotowuje ten projekt ale w ogole nie czuje systemu. .

 

EDIT,

Policzylem za luty wg RCEm i RCE, roznica 30gr na moja niekorzysc. Czyli ja znajduje sie w grupie, ktorego zmiana ze stawek miesiecznych na godzinowe nie przyniesie wiekszych zmian.

Edytowane przez Patatay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co czują to jak nas wydymać innego celu ta uśmiechnięta banda nie ma.

 

Rozumiałbym, jakby to pisał zakład energetyczny. To one na prosumenctwie cierpią. Zamiast kupować hurtowo energie w tych samych cenach ze stabilnych źródeł o wysokim napięciu muszą (tak, muszą - nie mogą odmówić) podpinać prosumentów destabilizujących parametry ich sieci niskiego napięcia, rozliczać to (liczniki, systemy billingowe i eboki), rozpatrywać reklamacje...

 

A prosument spija śmietankę - nie musi mierzyć, liczyć, faktur wystawiać, podatków odprowadzać i jeszcze dopłaty dostaje do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzylem za luty wg RCEm i RCE, roznica 30gr na moja niekorzysc. Czyli ja znajduje sie w grupie, ktorego zmiana ze stawek miesiecznych na godzinowe nie przyniesie wiekszych zmian.

 

W lutym produkcja była taka se, szczególnie u mnie pod lasem. Miałem prawie 100% autokonsumpcji. Natomiast policz sobie marzec i kwiecień, najlepiej jutro jak ogłoszą RCEM za marzec. Ja, jak wcześniej pisałem straciłbym na RCE 17 zł, jeśli RCEM będzie wynosić 31 gr za MWh. To też nie jest jakaś tam ogromna kwota. Chyba więcej szkody przyniesie wzrost ceny energii czynnej, nawet tylko do tych 50-60 groszy z obecnych 42. No chyba, że ktoś był sporo powyżej limitów to może nawet na tym zyska.

Nawet w takim przypadku mogą iść w narrację, że ten wzrost do, powiedzmy 55 gr za MWh to długo oczekiwana korzyść dla pompiarzy cieplnych, bo wcale nie jest to wzrost z 42 groszy a spadek z 69 (powyżej limitów)

 

edit: oczywiście te grosze to za kWh

Edytowane przez robbas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w szufladzie od tygodnia umowe (podpisaną, ale nie wysłaną) na podłączenie do sieci na ... maj 2025 roku. Zastanawiam się czy to w ogóle ma sens. Czy nie założyć turbiny na dach, 10kw paneli, baterri i generatora na gaz. Robią z człowieka tata wariata. Kozę stawiam. Włoże na ściany 25cm grafitu, 60cm wełny na dach i mogą mnie poałować :) Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w szufladzie od tygodnia umowe (podpisaną, ale nie wysłaną) na podłączenie do sieci na ... maj 2025 roku. Zastanawiam się czy to w ogóle ma sens. Czy nie założyć turbiny na dach, 10kw paneli, baterri i generatora na gaz. Robią z człowieka tata wariata. Kozę stawiam. Włoże na ściany 25cm grafitu, 60cm wełny na dach i mogą mnie poałować :)

 

Nie ogrzewanie jest problemem w domu :) A bytowy prąd i CWU :) Swoje zużywa. Chyba, że pójdziesz w PC do CWU.

Magazyn aby na dobę wystarczył i ładujesz go przez jakiś czas w najlepszą sprwnością źródła. A czy tanio będzie i bezawaryjnie? To Cię nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie zawiść bo też mam 8,4kwp a za chwilę nic z tego nie będę miał ,wywalona kasa w błoto prawdopodobnie choć chciałbym się mylić.

 

Zużyj ile się da - im droższy będzie prąd tym więcej im środkowy palec wystawisz - zgodzę się z Tobą że dopłaty robią największą krzywdę wszystkim - drogie panele instalacje mieszkania kotły stalowe pelletowe i inne sa tylko dlatego że wszyscy składamy się na nielicznych - tyle że np ja dokładam Tobie do PV a Ty mi do kotła lub PC i tak wszyscy mamy drogo i bez sensu. Rozumie wróć do rządzących NASZĄ unią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w szufladzie od tygodnia umowe (podpisaną, ale nie wysłaną) na podłączenie do sieci na ... maj 2025 roku. Zastanawiam się czy to w ogóle ma sens. Czy nie założyć turbiny na dach, 10kw paneli, baterri i generatora na gaz. Robią z człowieka tata wariata. Kozę stawiam. Włoże na ściany 25cm grafitu, 60cm wełny na dach i mogą mnie poałować :)

 

To niegłupi pomysł popieram , sam zamontowałem dodatkowo kaloryfery i piec zgazowujący wszystko na grawitacji mimo że mam podłogówkę i pompę ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużyj ile się da - im droższy będzie prąd tym więcej im środkowy palec wystawisz - zgodzę się z Tobą że dopłaty robią największą krzywdę wszystkim - drogie panele instalacje mieszkania kotły stalowe pelletowe i inne sa tylko dlatego że wszyscy składamy się na nielicznych - tyle że np ja dokładam Tobie do PV a Ty mi do kotła lub PC i tak wszyscy mamy drogo i bez sensu. Rozumie wróć do rządzących NASZĄ unią.

 

Tak staram się robić ale chyba to nie takie proste i dam przykład , pewnego dnia byłem sam w domu nic nie pobierało prądu w samo południe słońce wali panele dają pełne 8 kwp więc na każdej fazie po co najmniej 2,5kw załączam pompę aby wygrzać beton wg podlicznika zjadła 5kwh na drugi dzień wchodzę w E-licznik a tam jak byk pobrano 5kwh oddano 40kwh , zachodzę w głowę jak mogło pobrać prąd skoro panele zapewniały z zapasem energię dodam że mja pompa chodzi liniowo czyli jak zadam 26 stopni to pobiera tylko 540 watt ani grama więcej , czarna magia czy beszczelne dymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCEm za marzec 0,24912

wiec czy ceny miesieczne czy godzinowe to wychodze tak samo

 

Dokładnie. Ja po podstawieniu tej wartości w ekscelu otrzymałem złotówkę różnicy. Więc nie jest problemem interwał uśredniania ceny tylko sama wartość odkupu wynosząca obecnie 1/4 wartości zakupu energii. Latem może być jeszcze lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja po podstawieniu tej wartości w ekscelu otrzymałem złotówkę różnicy. Więc nie jest problemem interwał uśredniania ceny tylko sama wartość odkupu wynosząca obecnie 1/4 wartości zakupu energii. Latem może być jeszcze lepiej ;)

 

Nie czytałem całej ostatniej strony z tym tematem.

Dopytam.

Uwzględniłeś produkcję w rozliczeniu godzinowym z pv vs RCE godzinowe?

Powiedzmy że w południe energia jest najtańsza, kiedy najwięcej jej produkujesz/sprzedajesz..

Patrzyłeś pod tym kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...