Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Policzmy zatem jak by to wyglądało, gdybym miał twoją cenę za kWh, czyli 0,7627.

 

Przy tej samej stawkach miałbyś niższą średnią cenę bo:

1. PV działa w dzień, gdy przez większość czasu cena taryfowa w G12 jest wyższa - a to obniża średnią cenę kWh na fakturze.

2. masz mniejsze zużycie a więc i mniejsza część byłaby po "tegorocznych" cenach - to też obniża średnią.

 

Licząc czas zwrotu trzeba też uwzględnić Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

 

Czyli PV pozbawiła Cię 1500zł dopłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy tej samej stawkach miałbyś niższą średnią cenę bo:

1. PV działa w dzień, gdy przez większość czasu cena taryfowa w G12 jest wyższa - a to obniża średnią cenę kWh na fakturze.

2. masz mniejsze zużycie a więc i mniejsza część byłaby po "tegorocznych" cenach - to też obniża średnią.

 

Licząc czas zwrotu trzeba też uwzględnić Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

 

Czyli PV pozbawiła Cię 1500zł dopłaty.

 

Więc wystarczy odłączyć się od sieci z fotowwoltsiką i się należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich manipulacji? Masz wycinek faktury, sam sobie policz jaka wychodzi cena za 1 kWh i daj znać czy otrzymałeś inny wynik.

 

 

Gratuluję, ale nie wiem co z tego wynika dla mnie.

 

Ponownie alternatywna rzeczywistość.

Nie wydałem kilkudziesięciu tysięcy, na mojej fakturze za instalację jest kwota 24000 zł.

Z tytułu dofinansowania w ramach MP4 na moje konto wpłynęło 12000 zł, z czego 7000 to dofinansowanie instalacji FW a 5000 to dofinansowanie magazynu ciepła.

Koszt instalacji zmalał zatem do 17000 zł.

Po rozliczeniu ulgi termomodernizacyjnej na moje konto wpłynęło 17000 zł x 0,32 = 5440 zł, zatem koszt instalacji zmalał do 11560 zł.

I gdzie ja pisałem że zwróci się "bardzo szybko"? Napisałem, że zwróci się za kolejne 5,65 roku, to ty sobie dopowiedziałeś, że ja uważam że to szybko.

W ani jednym moim poście nie pisałem, że montaż fotowoltaiki w net-billingu to jest dobry pomysł, napisałem wprost w poście nr 817 że to jest loteria, w którą ja również zagrałem.

 

Czyli w Twoim przypadku i wg ostatniej faktury opłaca się.

Czy "zwróci się" w 5 czy w 7 lat to i tak opłaca się.

 

@Kaizen nie ma PV więc wg jego kalkulacji PV nie opłaca się.

 

PS Jaki masz magazyn ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też Tauron z automatu wrzucił mnie w rozliczanie z prognozami z rachunkami co dwa miesiące - mimo że wczesniej miałem rozliczania na zasadzie podawania odczytu co 2 miesiace. Napisałem im że chce zmianę na rozliczanie na bieżąco bo przecież i tak mają eLicznik ale odpisali że po zmianie i tak muszę podawać ręcznie wskazania w wybranym okresie rozliczeniowym.... Do tego wniosek na 5 stron do wypełnienia. Może się przejdę do ich BOKu i niech sami to przy mnie zmienią.

Ktoś obliczał ile drożej wychodzą opłaty stałe rocznie przy zmianie na rozliczanianie co 2 miesiące z podawaniem wskazan licznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też Tauron z automatu wrzucił mnie w rozliczanie z prognozami z rachunkami co dwa miesiące - mimo że wczesniej miałem rozliczania na zasadzie podawania odczytu co 2 miesiace. Napisałem im że chce zmianę na rozliczanie na bieżąco bo przecież i tak mają eLicznik ale odpisali że po zmianie i tak muszę podawać ręcznie wskazania w wybranym okresie rozliczeniowym.... Do tego wniosek na 5 stron do wypełnienia. Może się przejdę do ich BOKu i niech sami to przy mnie zmienią.

Ktoś obliczał ile drożej wychodzą opłaty stałe rocznie przy zmianie na rozliczanianie co 2 miesiące z podawaniem wskazan licznika?

 

Ja też płaciłem ale co miesiąc po podaniu stanu licznika a teraz dają mi jakies prognozowane faktury co 3 miesiące po 350 zł a miesięcznie płaciłem od 200 bez pompy do 400 zł z grzaniem pompy i teraz kompletnie nie wiem na czym stoję czy za jakiś czas nie każą mi dopłacić milion złociszy ,dom wariatów tak jak by nie szło wyliczyć miesięcznie ile zjadłem ile wysłałem i wysłać fakturkę no nie za proste bo w prostych sytuacjach nikt się nie pogubi a tak zrobią ze mną co chcą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Jaki masz magazyn ciepła?

Zbiornik 300l jako bufor równoległy między pompą ciepła a podłogówką.

Proszę o powstrzymanie się od komentowania sensowności tego rozwiązania, jest o tym osobny wątek.

 

Ja też płaciłem ale co miesiąc po podaniu stanu licznika a teraz dają mi jakies prognozowane faktury co 3 miesiące po 350 zł a miesięcznie płaciłem od 200 bez pompy do 400 zł z grzaniem pompy i teraz kompletnie nie wiem na czym stoję czy za jakiś czas nie każą mi dopłacić milion złociszy

Czy na tej prognozie jest tylko kwota, czy jest też rozbicie na poszczególne opłaty stałe i zmienne? Jeśli to drugie, to widzisz w jaki sposób liczą oni i możesz sobie sam policzyć bazując na rzeczywistym zużyciu z licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 300l jako bufor równoległy między pompą ciepła a podłogówką.

Proszę o powstrzymanie się od komentowania sensowności tego rozwiązania, jest o tym osobny wątek.

 

 

Czy na tej prognozie jest tylko kwota, czy jest też rozbicie na poszczególne opłaty stałe i zmienne? Jeśli to drugie, to widzisz w jaki sposób liczą oni i możesz sobie sam policzyć bazując na rzeczywistym zużyciu z licznika.

 

Jest tylko kwota do zapłaty i tyle , to chyba najgorsze jak nie wiesz za co płacić każą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś obliczał ile drożej wychodzą opłaty stałe rocznie przy zmianie na rozliczanianie co 2 miesiące z podawaniem wskazan licznika?

Bez przesady z tym "obliczaniem", to nie wyższa matematyka :p

+---------------------+-----------------------+--------------------------+
|                     | wynikające z Taryfy   | Wynikające z Taryfy      |
|                     | zatwierdzonej przez   | zatwierdzonej przez      |
|                     | Prezesa URE – VAT 23% | Prezesa URE na rok 2023  |
|                     |                       |  – stosowane powyżej     |
|                     |                       | limitu zużycia, zgodnie  |
|                     |                       | z Ustawą [1]             |
+---------------------+-----------------------+--------------------------+
|  Cykl 12-miesięczny | 0,47 zł/mc brutto     | 0,47 zł/mc brutto        |
|                     | 0,38 zł/mc netto      | 0,38 zł/mc netto         |
+---------------------+-----------------------+--------------------------+
|  Cykl 6-miesięczny  | 0,93 zł/mc brutto     | 0,93 zł/mc brutto        |
|                     | 0,76 zł/mc netto      | 0,76 zł/mc netto         |
+---------------------+-----------------------+--------------------------+
|  Cykl 2-miesięczny  | 2,80 zł/mc brutto     | 2,80 zł/mc brutto        |
|                     | 2,28 zł/mc netto      | 2,28 zł/mc netto         |
+---------------------+-----------------------+--------------------------+
| Cykl 1-miesięczny   | 5,61 zł/mc brutto     | 5,61 zł/mc brutto        |
|                     | 4,56 zł/mc netto      | 4,56 zł/mc netto         |
+---------------------+-----------------------+--------------------------+

Źródło: https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11

 

 

Jest tylko kwota do zapłaty i tyle , to chyba najgorsze jak nie wiesz za co płacić każą .

To sobie weź najgorszy wariant z powyższej strony i się tylko mile rozczarujesz na końcu.

Edytowane przez pdothash
dopasowanie tabeli do szerokości pola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zbiornik c.w.u. np 200 litrów z wężownicą też jest magazynem ciepła z możliwą dotacją?

W edycji 4 było to ładnie opisane:

Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu magazynów ciepła - zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem. Minimalna pojemność magazynu ciepła - 20 dm3 (1 dm3 = 1 litr).

Czyli istotne było żeby ten zbiornik był zasilany prądem, a nie np. kotłem na paliwo stałe.

Strzelam że w edycji 5 jest podobnie.

 

Edycja: oczywiście dofinansowanie na magazyn można było dostać tylko w przypadku wnioskowania o dofinansowanie fotowoltaiki.

Edytowane przez pdothash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Net-billing przecie wiedziały gały co brały było się ogarnąć rok wcześniej. Teraz sprzedajecie po około 45 gr/kWh a kupujecie PO LIMICIE za jakieś 1,3pln/kWh. Se z magazynu zapłacicie za kwh, ale tylko za to przesyły to inna bajka.

 

Mnie stara opcja po 8 latach pewnie dawno się zwróciła, a nadal korzystam z magazynu płacąc około 56zł/2m-ce.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Net-billing przecie wiedziały gały co brały było się ogarnąć rok wcześniej. Teraz sprzedajecie po około 45 gr/kWh a kupujecie PO LIMICIE za jakieś 1,3pln/kWh. Se z magazynu zapłacicie za kwh, ale tylko za to przesyły to inna bajka.

 

Mnie stara opcja po 8 latach pewnie dawno się zwróciła, a nadal korzystam z magazynu płacąc około 56zł/2m-ce.

 

To się ciesz bo nie znasz chwili ani godziny , zazdroszczę ci ale tu pewnym nigdy nie można być .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wprowadza dodatkowa opłatę za ponadnormatywne wprowadzanie prądu do sieci.

 

Nie ma definicji słowa ponadnormatywne, poza tym problem wtedy nie będzie dotyczył Kowalskiego a tego co ma setki kWp na polach. No i oczywiście Rodzimych dużych producentów prądu z PV. A oni sobie w kaszę nie dadzą dmuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zapis w programie mój prąd:

"Trzeba jednak pamiętać, że moc systemu musi być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego w taki sposób, by roczna ilość wyprodukowanej i oddanej do sieci energii nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii pobranej w tym samym okresie rozliczeniowym"

Chyba nie za bardzo rozumiem intencje i konsekwencje tego zapisu. Skąd zakład energetyczny może wiedzieć jaka ilość energii została wyprodukowana? Część energii wyprodukowanej trafia do sieci ale nie przechodzi przez licznik przecież.

U mnie zużycie roczne wychodziło od 3,8 do 4,4 MWh. Zainstalowałem 5,6kW PV bo akurat tak pasowało na dachu. A teraz patrząc na rachunek będzie wykazane, że zużycie roczne jest w okolicach 2,2MWh. Czyli patrząc na liczby przewymiarowanie jest zdecydowanie za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...