Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, piec elektryczny czy klima?


guteksan

Recommended Posts

ogrzewane prądem domy które znam, dzielą się 2 dwie grupy. W jednych jest 18 stopni "bo to zdrowo i oni tak lubią", w drugich palą na okręta w kominku "dla klimatu". A ty widzę należysz do obydwu.

Pięknie punktujesz argumenty Kaizena :)

 

Prawda jest taka, że grzania samymi kablami nawet w pasywniakach się nie praktykuje, chyba że w jakiś malutkich poniżej 70 m2, a i to często z PV na dachu. Po co robić podłogówkę elektryczną, skoro można postawić mały grzejniczek z termostatem gdzieś w kącie? Koszt mniejszy niż samego sterownika do tej podłogówki. Gwarancja kompletnie bez znaczenia, bo jak się zepsuje, to się idzie co Castoramy po następny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie pal głupa. Teraz wiadomo, że nie trzeba jeszcze grzać. Jeśli w zimie masz ciepło i nie dogrzewasz klimą to po co to napisałeś: "Chodziła w dziennym okienku taniej strefy (żeby było cieplutko, jak wracamy ze szkoły i pracy"

 

 

A bo to człowiek wie, kogo pali?

Czemu uważasz, że coś muszę? To Ty musisz, bo nie masz wyboru. Ja mam różne opcje i kożystam z tej, na która mam ochotę.

 

Pokażesz, jakie masz temperatury bez grzania? Dla mnie już były niekomfortowe (gdzieś pod koniec września kilka dni chłodnych i pochmurnych). A w łazienkach już wcześniej odpaliłem grzanie i grzeję cały czas.

 

Serio palisz "dla klimatu"? Bo parę postów wyżej pisałeś zupełnie co innego:

 

Ten cudzysłów to zawiera niby czyje słowa? Nie Twoje?

 

Już parę razy pisałem, że ogrzewane prądem domy które znam, dzielą się 2 dwie grupy. W jednych jest 18 stopni "bo to zdrowo i oni tak lubią", w drugich palą na okręta w kominku "dla klimatu". A ty widzę należysz do obydwu.

 

18 stopni jeszcze od zamieszkania nie miałem. Pomiary wrzucałem nie raz. I z okresów, gdy kominek ani klima nie były odpalane, np. tutaj, jak i obrazujące, jak grzeje koza i klima (linki już wrzucałem albo mam w sygnaturce).

 

 

Nie wiem jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych informacji dotyczących PC LG

 

https://strefaklimatyzacji.pl/aktualnosci/5-lat-gwarancji-dla-wiodacej-serii-pomp-ciepla-lg-therma-v/

jak byk stoi ze pompy LG mają 5 lat gwarancji.

 

To nie moje słowa - a cytat z karty gwarancyjnejdo której linka podawałem. Pretensje kieruj do nich.

 

Mi to rybka. Jak Ci to robi różnicę (bo ja żadnej nie widzę) - bardzo przepraszam za twierdzenie, że standardem gwarancji na PC PW są dwa lata. Przyznaję racje Asoltowi, że płacąc za serwis standardowa gwarancja trwa dłużej.. Nie będę precyzował ile lat, bo znowu się przyczepisz. I co to zmienia w kwestii opłacalności?

 

 

Robiłeś aktualne wyceny? Z tego co pamiętam miałeś tanie kable jak i usługę montażu, a mnie nigdzie takich cen nie udało się uzyskać.

 

Z pewnością teraz nie da się uzyskać takich cen, jakie były 5 lat temu (ale wycen nie robiłem - bo po co mi). Miałem różne oferty - klik. Wszystkie kontakty miałem z list referencyjnych producentów kabli grzewczych (oczywiście wybierałem oklicznych).

 

1x Devilink CC PSU Wi-Fi w cenie 795,00 zł brutto.

 

Devilink to IMO strzyżenie owiec. Całkiem fajne termostaty kupisz za ułamek tej ceny - dwie propozycje.

 

Do tego autoryzowany instalator

 

Mi nic takiego nie mówili, że musi być autoryzowany - ważne, żeby elektryk "z uprawnieniami" wypełnił kartę gwarancyjną w której trzeba wpisać pomiary przed zrobienie wylewki i po (tak przynajmniej było w Elektrze). A to typowe dla większości urządzeń elektrycznych "bez wtyczki".

 

Do różnicy 20k daaaleko

 

A ile kosztuje wykonanie wodnej podłogówki? Jak się zastanawiałem, to od 80 zł/m2 wzwyż. Kotłownia z PC znacznie ponad 20K zł.

 

nie wspominając o tym, że według mojego KB, by spełnić warunki EP czy jak mu tam było, musiałbym wybudować komin, kupić kominek i jakąś klimę, którą by wpisał jako główne źródło ogrzewania.

 

Klima ma wg rozporządzenia COP=3 i współczynnik nakładu energii nieodnawialnej 3 - więc 1kWh EU --> 1kWh EP. Więc nie ratuje. Kominek owszem, bo ma współczynnik nakładu 0,2 - więcej w sygnaturce.

Kozę i komin też uwzględniłem w wycenie (choć, jak linkowałem, i koza, i klima, i WLZ, i przyłącze elektryczne by były niezależnie od tego, czy grzałbym kablami, czy PC).

 

 

Ach, jeszcze o żywotności i gwarancji - skoro kable jak piszesz, są wieczne, to dlaczego mają TYLKO 20 lat gwarancji? ;)

 

Może dlatego, że gwarancja wieczysta jest krótsza? A czemu przy PC PW gwarancja wymaga przeglądów corocznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 9 - https://assets.danfoss.com/documents/56859/BD276846425687pl-PL0101.pdf o tym mówi. Nie wiem jak w przypadku kabli Elektry, bo przestałem to rozważać w momencie,kiedy znalazłem instalatora PC kilkanaście km ode mnie i z ofertą 10k tańszą od innych.

Tak jak chińskie sterownik do kabli, tak i chińskie PC dziś można kupić czy np Galmeta i zapłacić za 6kW ok 25k.

Ceny za zrobienie podłogówki...tak, są takie jak chce instalator, dlatego tym bardziej warto zainwestować parę stówek w projekt jak ktoś nie ma wiedzy a sama robota jest bajecznie prosta,przynajmniej dla mnie.

Czasy mamy jakie mamy. Daje się zauważyć, że inwestorzy kupują tańsze materiały i sporo ludzi robi samemu co mogą,szczególnie elewacje ,Co rusz ktoś przychodzi po poradę, rusztowanie czy gilotynę, by przed mrozami zdążyć choć styro przykleić na ściany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 stopni jeszcze od zamieszkania nie miałem. Pomiary wrzucałem nie raz. I z okresów, gdy kominek ani klima nie były odpalane, np. tutaj, jak i obrazujące, jak grzeje koza i klima (linki już wrzucałem albo mam w sygnaturce).

Ta jasne. To dlaczego Twoje ściany mają 17.5 stopnia?

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=456736

 

A bo to człowiek wie, kogo pali?

Czemu uważasz, że coś muszę? To Ty musisz, bo nie masz wyboru. Ja mam różne opcje i kożystam z tej, na która mam ochotę.

Faktycznie, siedzę w ciepłym i nie mam wyboru. Ty masz wybór zmarznąć, dogrzać się kablami (drogo), dogrzać się klimą (tanio) czy dogrzać się kozą (też chyba tanio, ale nie bezobsługowo). To się nazywa wolność wyboru.

 

Pokażesz, jakie masz temperatury bez grzania? Dla mnie już były niekomfortowe (gdzieś pod koniec września kilka dni chłodnych i pochmurnych). A w łazienkach już wcześniej odpaliłem grzanie i grzeję cały czas.

Nie rozmawiamy teraz o temperaturach bez grzania więc nie rozmydlaj tematu. Rozmawiamy o tym, że wciskasz wszystkim kable, a sam żeby mieć ciepło w domu grzejesz klimą i kozą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma piernik do wiatraka? Standardem gwarancji PC nie jest dwa lata. Moze kiedys tak było, ale nie jest.

Co do przeróbki to w takim przypadku zadnej gwarancji nie ma.

Nie mniej i nie więcej jak tylko tyle, że jak zamiast czynnika „R” jakiegoś tam - użyty propan zostanie, to jeszcze serwis odpada.

Najtańszy split. Czy pompa ciepla musi być droga?Czyste i tanie ogrzewanie dla każdego? -

Pompa ciepła na propan sprawniejsza 109% i zgodnie z prawem możesz zainstalować sam! -

 

Źródła bywają różne i nie trzeba od razu z armaty w płot strzelać – czasami wystarczy sprostowanie i niech dalej zainteresowany świadomie sam decyduje i wybiera – a nie, że od razu „la boga” bo nie dwa lata a pięć i że do tego interes w tym jest jakiś tudzież potrzeba by kogoś po brzytwie spuścić tylko po to by na nim zarobić i po nabiciu go w butelkę w tej butelce go trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta jasne. To dlaczego Twoje ściany mają 17.5 stopnia?

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=456736

 

Odpowiedź prosta - to było przed zamieszkaniem. To jest termowizja z 15 listopada 2018 roku. Wprowadziłem się tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2018.

Chciałbym mieć tyle w pomieszczeniu technicznym. Niestety, notorycznie przegrzane. Teraz (bez ogrzewania) ma 24,5*. Grzeje sporo sprzętów, które tam mam (i to pomimo tego, że drukarka 3d i suszarka do ubrań od kilku tygodnie nie odpalane).

 

Ty masz wybór zmarznąć, dogrzać się kablami (drogo), dogrzać się klimą (tanio) czy dogrzać się kozą (też chyba tanio, ale nie bezobsługowo).

 

W łazience mam szczoteczkę manualną, tradycyjną elektryczną i soniczna. Jak chcesz się założyć, że używam zazwyczaj manualnej bo najtaniej (bo i bez prądu i sama szczoteczka najtańsza), to podam Ci konto do przelewu.

 

 

 

Nie rozmawiamy teraz o temperaturach bez grzania więc nie rozmydlaj tematu.

 

Rozmawiamy, kiedy odpalasz ogrzewanie w łazienkach. U mnie od kilku tygodni działa (codziennie odpalone kable). Klima była odpalona kilka razy. Kable poza łazienkami jeszcze wcale w tym sezonie. Koza również (a chciałbym, bo mam ochotę na fajną pizzę - z piekarnika mi taka nie wychodzi)

Zarzekasz się, że nie potrzebujesz grzać w łazienkach...

Jak pasuje do Twojej tezy o oszczędzaniu odpalanie kabli w łazienkach zamiast klimy czy kominka?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej i nie więcej jak tylko tyle, że jak zamiast czynnika „R” jakiegoś tam - użyty propan zostanie, to jeszcze serwis odpada.

Najtańszy split. Czy pompa ciepla musi być droga?Czyste i tanie ogrzewanie dla każdego? -

Pompa ciepła na propan sprawniejsza 109% i zgodnie z prawem możesz zainstalować sam! -

 

Źródła bywają różne i nie trzeba od razu z armaty w płot strzelać – czasami wystarczy sprostowanie i niech dalej zainteresowany świadomie sam decyduje i wybiera – a nie, że od razu „la boga” bo nie dwa lata a pięć i że do tego interes w tym jest jakiś tudzież potrzeba by kogoś po brzytwie spuścić tylko po to by na nim zarobić i po nabiciu go w butelkę w tej butelce go trzymać.

 

Samsu nie słuchaj nikogo rub swoje , kup sobie klimę a ja ci wszystko nakreślę jak ją przerobić na pompę ciepła to nic trudnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pięknie pokazujesz jak chłód z klimy rozchodzi się po domu. Rozumiem, że z ciepłem z klimy jest inaczej i zostaje w salonie?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?105523-ROLETY-ZEWN%C4%98TRZNE-Czy-warto-montowac&p=7839607&viewfull=1#post7839607

Klima z cop 2 to jest i tak 2 razy taniej niż kable z cop1

 

 

 

Pogrążasz się. Właśnie przyznałeś, że kable, na które tak wszystkich namawiasz nie zapewniają Ci komfortu cieplnego. Musisz się dogrzewać klimą i kozą bo jest za zimno.

"Chodziła w dziennym okienku taniej strefy (żeby było cieplutko, jak wracamy ze szkoły i pracy)" - cieplutko to ja mam cały czas. To są właśnie te tanie i bezobsługowe kable wg Ciebie: "okazywało się, że zyski słoneczne i bytowe z popołudniowej aktywności są za małe to żona mi suszyła głowę, żebym rozpalił w kominku"

 

Dajcie sobie spokój z krytyką wypocin Kaizena. Kończy się zawsze tak samo.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

Poczytajcie metodykę Schopenhauera

 

A także:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Błędy_logiczno-językowe

 

Wiadomo, że jak wytknie mu się błędy, to zacznie kolejną argumentację typu:

"Kaizen: prąd jest tani. Grzać tylko kablami!

Ktokolwiek inny: prąd będzie drogi

Kaizen: ale jak zostawisz rower koło lodówki to go ukradną.

Kaizen: [i won the discussion]"

albo

"Kaizen: Jest tak, że A i B = C

Ktokolwiek inny: Nie prawda. B=C

Kaizen: [pomija wypowiedź]. Also D=E.

Kaizen: [i won the discussion]"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łazience mam szczoteczkę manualną, tradycyjną elektryczną i soniczna. Jak chcesz się założyć, że używam zazwyczaj manualnej bo najtaniej (bo i bez prądu i sama szczoteczka najtańsza), to podam Ci konto do przelewu.

Nie bardzo łapię analogię.

 

Rozmawiamy, kiedy odpalasz ogrzewanie w łazienkach. U mnie od kilku tygodni działa (codziennie odpalone kable). Klima była odpalona kilka razy. Kable poza łazienkami jeszcze wcale w tym sezonie. Koza również (a chciałbym, bo mam ochotę na fajną pizzę - z piekarnika mi taka nie wychodzi)

Zarzekasz się, że nie potrzebujesz grzać w łazienkach...

Nie, nie rozmawiamy o moich łazienkach. I nie rozmawiamy o sytuacji teraz, tylko o całym sezonie grzewczym. O tym, że jak sam napisałeś "klima chodzi w tanim okienku, żeby w domu było cieplutko". Ewidentnie z twoich wypowiedzi wynika że dużo grzejesz klimą i kominkiem, mam je zacytować jeszcze raz? I w sumie to guzik mnie to obchodzi, grzej czym chcesz, Twoja sprawa. Tylko po co wszystkich oszukujesz że grzejesz kablami i każdemu te kable wciskasz?

 

Jak pasuje do Twojej tezy o oszczędzaniu odpalanie kabli w łazienkach zamiast klimy czy kominka?

A możesz w łazienkach odpalić kominek albo klimę?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co wszystkich oszukujesz że grzejesz kablami i każdemu te kable wciskasz?

 

Każdego namawiam na liczenie. W wyliczeniach podaję zazwyczaj produkowanie 100% ciepłą kablami.

Różnica taka, że miłośnicy PC zazwyczaj nie potrafią pokazać wyliczeń popierających ich dogmatyczną wiarę w marketing PC twierdzący, że to się opłaca.

 

A możesz w łazienkach odpalić kominek albo klimę?

 

Owszem. Tam nawet przy zamkniętych drzwiach trafia gorące powietrze z salonu (taka cecha powietrza wentylacyjnego, że przemieszcza się z pomieszczeń z nawiewem do wywiewu).

I skąd ta zmiana nastawienia? Dopiero co pisałeś:

Podsumowując: Pół domu grzejesz klimą, (a może i więcej bo przecież ciepło z klimy rozchodzi się po całym domu) i na dodatek 3 x w tygodniu hajcujesz w kozie. Ale twierdzisz że grzejesz kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdego namawiam na liczenie. W wyliczeniach podaję zazwyczaj produkowanie 100% ciepłą kablami.

Różnica taka, że miłośnicy PC zazwyczaj nie potrafią pokazać wyliczeń popierających ich dogmatyczną wiarę w marketing PC twierdzący, że to się opłaca.

Podajesz ciepło wyprodukowane kablami. A nie podajesz tego że grzejesz klimą i kozą. Manipulujesz danymi, żeby wyszło, że kable się opłacają. Pokaż mi jeden wątek, gdzie namawiałeś na kable i wyjaśniłeś że:

Salon z aneksem w większości grzeję klimą, czasami kozą, od wielkiego dzwonu odpalam podłogówkę (chyba raz w zeszłym sezonie odpaliłem).

Ja wstawiłem używanego Jotula no 1. Codziennie nie palę (chociaż w tym sezonie wyjątkowo często - ze 3x w tygodniu pewnie wyjdzie).

 

 

 

I skąd ta zmiana nastawienia? Dopiero co pisałeś:

Gdzie widzisz zmianę? - dalej twierdze to co pisałem

 

 

 

Owszem. Tam nawet przy zamkniętych drzwiach trafia gorące powietrze z salonu (taka cecha powietrza wentylacyjnego, że przemieszcza się z pomieszczeń z nawiewem do wywiewu).

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379721-Pompa-ciep%C5%82a-piec-elektryczny-czy-klima&p=8157430&viewfull=1#post8157430

Kilka postów wcześniej twierdziłeś coś dokładnie przeciwnego -

Drastyczna różnicę robi zamknięcie drzwi.
To zdecyduj się w końcu jak jest, bo widzę że już sam się pogubiłeś w swoich teoriach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz ciepło wyprodukowane kablami. A nie podajesz tego że grzejesz klimą i kozą.

 

Którą konkretnie wypowiedź masz na myśli? Zacytowałbyś, to byłaby jasność - bo licząc opłacalność liczę tak, jakby 100% było z kabli.

 

 

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379721-Pompa-ciep%C5%82a-piec-elektryczny-czy-klima&p=8157430&viewfull=1#post8157430

Kilka postów wcześniej twierdziłeś coś dokładnie przeciwnego - To zdecyduj się w końcu jak jest, bo widzę że już sam się pogubiłeś w swoich teoriach.

 

Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy pomieszczeniem, do którego ciepłe powietrze musiałoby wpłynąć wąską szczeliną pod drzwiami "pod prąd" a pomieszczeniem gdzie podobną szczeliną powietrze jest przepychane wentylatorami rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą konkretnie wypowiedź masz na myśli? Zacytowałbyś, to byłaby jasność - bo licząc opłacalność liczę tak, jakby 100% było z kabli.

 

Przykładowo przejrzyj sobie ten wątek https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371707-Pompa-ciep%C5%82a-czy-elektryczne-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe

Nasza dyskusja od #30. Wykłócasz się o zyski bytowe z routera ale "zapominasz" powiedzieć że trzy razy w tygodniu palisz w kozie...

Ale ogólnie pokaż mi watek jeden, w którym jest mowa o ogrzewaniu Twojego domu i otwarcie przyznajesz ile grzejesz klimą i palisz w kozie.

 

Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy pomieszczeniem, do którego ciepłe powietrze musiałoby wpłynąć wąską szczeliną pod drzwiami "pod prąd" a pomieszczeniem gdzie podobną szczeliną powietrze jest przepychane wentylatorami rekuperatora?

A po co ma wpadać szczeliną pod drzwiami? Wpada anemostatem stopień albo dwa chłodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsu nie słuchaj nikogo rub swoje , kup sobie klimę a ja ci wszystko nakreślę jak ją przerobić na pompę ciepła to nic trudnego .
@goguś – dzięki - na YT jest o tym tyle, że każdy sam sobie może lub firmę założyć i tłuc to ile wlezie – jeszcze do tego jak na propanie to będzie, to nawet żadnych papierów mu nie potrzeba do tego – tylko z klientem się dogadać i jeśli pasować mu będzie taki układ, to i skarbówkę będzie można na tym wypukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo przejrzyj sobie ten wątek https://forum.muratordom.pl/showthread.php?371707-Pompa-ciep%C5%82a-czy-elektryczne-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe

Nasza dyskusja od #30. Wykłócasz się o zyski bytowe z routera ale "zapominasz" powiedzieć że trzy razy w tygodniu palisz w kozie...

 

Pytałem o konkretną wypowiedź.

 

Ale ogólnie pokaż mi watek jeden, w którym jest mowa o ogrzewaniu Twojego domu i otwarcie przyznajesz ile grzejesz klimą i palisz w kozie.

 

Masz w linku, który podałem w#53. Również ten, z którego wziąłeś to twierdzenie, że trzy razy w tygodniu pale kozą. Tylko znowu tendencyjnie fiksujesz się na twierdzeniu z konkretnego momentu i rozciągasz jako ogólną zasadę. Tak, był taki czas, że paliłem ze trzy razy w tygodniu. Był tez taki czas, że palilem z raz na trzy tygodnie. I jest taki czas jak teraz, że chociaż sezon grzewczy już zacząłem to jeszcze nie rozpaliłem. A i koniec poprzedniego sezonu obyłem się bez kominka.

Ale jakie to ma znaczenie ile wyprodukowałem kWh ciepła różnymi źrodłami? Ważne, ile tych kWh trzeba w danym domu wyprodukować i ile kWh kosztuje.

. Czy wyprodukuję potrzebne kWh z kozy, czy z kabli - ważna ich ilość, cena i optymalizacja wykorzystania.

Jak ktoś potrzebuje wyprodukować np. 3MWh ciepła - to licząc po 38gr/kWh wyjdzie 1140zł grzejąc kablami, 380zł grzejąc PC. Jakie znaczeni ma dla kogoś, że ja potrzebuję 4MWh i z tego wyprodukuję 600kWh po 20gr/kWh klimą i 300kWh po 10gr/kWh kominkiem?

Do znudzenia powtarzam:

Każdemu przed podjęciem tej decyzji polecam policzenie OZC i zebranie ofert na różne sposoby ogrzania swojego domu (wraz z przyłączami, kominami, przeglądami i wszystkim, co poszczególne metody grzania wymagają).

 

I podaję link do narzedzia

 

 

A po co ma wpadać szczeliną pod drzwiami? Wpada anemostatem stopień albo dwa chłodniejsze.

 

Fajny masz rekuperator.

U mnie w chłodne noce już teraz nie wpada o stopień czy dwa chłodniejsze. A i te okolice 20* to za mało, żeby uzupełnić straty. Klima, żeby ogrzać musi grzać powietrz "trochę" bardziej i ma "trochę" większe przepływy.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429917
Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima, żeby ogrzać musi grzać powietrz "trochę" bardziej i ma "trochę" większe przepływy.

Nie masz pojęcia ile musi grzać klima dopóki nie dowiesz się, ile ciepłego powietrza ucieka poprzez nieszczelności a ile oddaje ciepło do przegród. Równie dobrze może to być proporcja 1:1 jak i 1:10.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o konkretną wypowiedź.

Nie da się dać konkretnej wypowiedzi do czegoś czego nigdy nie powiedziałeś. Za to ja dalej czekam aż pokażesz wątek gdzie proponujesz kable i mówisz otwarcie ile grzejesz klima i kozą. Najlepiej konkretną wypowiedź.

 

Ale jakie to ma znaczenie ile wyprodukowałem kWh ciepła różnymi źrodłami?

Jeśli to nie ma znaczenia to dlaczego nie odpalisz kabli na początku sezonu i nie zapomnisz o ogrzewaniu do wiosny? Klima buczy, zawsze powtarzasz ze ma gorszy rozkład temperatur od podłogówki, trzeba ją czyścić i serwisować. To po co jej używasz, skoro według Ciebie kablami jest lepiej, tanio i bezobsługowo?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania domu, który jest jeszcze w budowie:

- Dom parterowy 106 m2, prostokąt, poddasze nieużytkowe

- Płyta fundamentowa z XPS 12 cm.

- Ściany ocieplone styropianem grafitowym 25cm

- Sufit ocieplony wełną 45 cm

- Ciepły montaż, ciepłe parapety, ciepłe ramki, ciepłe drzwi, ciepłe podwaliny pod balkony

- Rekuperacja

- PV w planach, gdy określę zapotrzebowanie.

 

Starałem się uzyskać dobre, prawie pasywne parametry izolacyjne. Początkowo planowałem ogrzewać dom kablami grzewczymi + klima, ale po zmianie zasad rozliczania PV i rozmowie z wykonawcą zgodziłem się by zastąpić kable grzewcze wodną podłogówką, co daje możliwość ogrzewania różnymi źródłami. Mam zatem do wyboru następujące opcje:

A. Ogrzewanie podłogowe niedużą pompą ciepła. Minusy - obecna sytuacja na rynku z pompami. Przy ograniczeniach dostępności i koszcie 40k+ za pompę i instalację mam wrażenie, że jest to pewne przeinwestowanie, i że do na tyle dobrze ocieplonego domu pchanie pompy, zwłaszcza teraz, nie ma sensu. Do tego i tak chyba potrzeba podgrzewacza do c.w.u.

B. Ogrzewanie podłogowe piecem elektrycznym dwufunkcyjnym - załatwia temat c.w.u. Ale tu z kolei mamy niską sprawność (COP ~ =1) grzewczą.

C. Klimatyzacja - chyba najtańsze rozwiązanie zarówno pod kątem początkowego wkładu i korzystania, do tego opcja chłodzenia. Pojawia się jednak problem z ociepleniem łazienek.

 

Opcje pewnie można łączyć, ale A+C tym bardziej wydaje mi się przeinwestowaniem, a B+C miałoby sens, ale by jedynie grzać podłogowo łazienki. Czy zatem lepiej kłaść podłogówkę tylko w łazienkach, czy w całym domu? Czy da się jakoś sterować ogrzewaniem podłogowym poszczególnych pomieszczeń, tak, by pomieszczenia gdzie działa klima były w mniejszym stopniu lub wcale ogrzewane podłogowo? A może wrócić jednak do kabli grzewczych?

 

pozdrawiam

 

A Nie pełna zgoda i trafne uzasadnienie

B Też Nie bo piec dwufunkcyjny to świnka morska czyli ani nie morska ani nie świnka, Zło konieczne do modernizowanych mieszkań i domów.. Do ogrzewania łazienek i stref wyznaczonych np kuchni polecam maty grzewcze podłogowe w warstwie kleju. Koszt na łazienkę ok 1 tys zł . Przy takim ociepleniu nie przejmowałbym się COP. Przy domu pasywnym o jakim źródle ciepła myślisz w kontekście wodnego układu grzewczego ?

 

C Tak ale z umiarem jeżeli chodzi o moc , Bo nie ma takiej konieczności a każdy klimatyzator dużej mocy ma 2 wady głośność z racji dużego przepływu powietrza i tego się nie przeskoczy oraz duże zużycie prądu minimalne przeważ nie zaniżane w materiałach reklamowych.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...