Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Masa błędów w gotowym projekcie budowlanym, co robić?


p4tr7k

Recommended Posts

Cześć!

Mam gotowy projekt, zapłacone, jest już pozwolenie na budowę. Pracuję za granicą, na miejscu totalnie wszystkim zajmował się teściu, my tylko wybraliśmy projekt. Były pewne zawirowania o których nie będę się rozpisywać bo szkoda czasu, ale w którymś momencie zacząłem wątpić w biuro które zajmowało się projektem. Pewne nieścisłości nie dawały mi spokoju co do usadowienia domu i zacząłem szukać odpowiedzi na moje wątpliwości, wiem wiem wczas..

Dałem projekt do innego biura aby ktoś kompetentny go przeanalizował. Okazało się, że projekt jest oderwany od rzeczywistości.

Głównym kłamstwem jest stwierdzenie o prostych warunkach gruntowych, projektant zapomniał że w poziomie posadowienia, a nawet wyżej, występuję zwierciadło wody gruntowej. Projektant również nie zajął się projektowaniem hydroizolacji części podziemnej budynku.

Nie potrafię zrozumieć jak osoba specjalizująca się w danej dziedzinie może popełniać takie błędy..

 

Projektant z innego biura zaleca abym żądał poprawek od projektanta i uwzględnienia w projekcie prawdziwych warunków gruntowych.

Ale nie sądzę żeby byli oni w stanie poprawić błędy po sobie, poprawią błędy które im pokaże i znowu będę musiał prosić kogoś aby sprawdził te poprawki..

Czyli muszę oddać projekt do innego biura, teraz mnie ciekawi ile takie poprawki mogą mnie kosztować?

Czy jest coś jeszcze co mógłbym zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt budowlany to jedno a adaptacja go do warunków panujących na działce to drugie.

Czy było robione badanie gruntu ?

Czy projektant miał dostęp do tych badań i ich wyniku?

Jeśli był to projekt indywidualny to powinien być dostosowany do warunków gruntowych na działce, jeśli nie i projekt był gotowcem to jego adaptacja jest konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze było badanie gruntu, wszystko kompleksowo przeprowadziło biuro projektowe, to od nich przyjechał geodeta zrobić odwierty.

Także myślę ze projektant musiał mieć dostęp do tych dokumentów..

Wyniki badań podłoża były przed oddaniem projektu budowlanego?

Jakie jeszcze błędy są w tym projekcie poza wspomnianymi badaniami i brakiem izolacji części podziemnej?

Budynek na podpiwniczenie?

Projekt jest indywidualny czy tzw. gotowiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc skąd wątpliwości co do właściwości i sposobu hydroizolacji. Projektant z innego biura nie jest tu wyrocznią i może czasem pogłębiać wątpliwości. Podczas budowy spotkasz się na pewno że kolejny wykonawca kontynuujący prace narzeka na pracę swojego poprzednika robiąc to specjalnie .

Proponuję wyjaśnić różnice zdań z autorem projektu.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od nich przyjechał geodeta zrobić odwierty.

 

To projekt gotowy, czy indywidualny w końcu?

Tak czy inaczej odpowiada (i na tę okoliczność ma obowiązkowe OC) projektant podpisany pod całością projektu budowlanego.

 

Tylko czemu geodeta zajmuje się badaniami geotechnicznymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@d7d

Tak, wyniki badań dostałem na moją prosbę przez architekta pare msc przed oddaniem gotowego projektu.

Co do pozostałych błędów w projekcie to nie wiem, facet z innego biura tylko napisał że widzi jeszcze wiele błedów ale nie bedzie sie rozpisywać bo zajełoby mu to cały dzien.

Nie wiem czy dotyczyły posadowienia, czy czegoś innego. Budynek ma być bez piwnicy.

Co do projektu, projekt wybraliśmy na stronie archon. Teściu się tak dogadał z biurem, że biuro zaprojektowało projekt na wzór tego co pokazał.

Nie wiem dlaczego tak nie inaczej.

 

@Mareks77

Chodzi o to, że w projekcie widnieje zapis jako że warunki gruntowe są proste i jest to sprzeczne z rzeczywistością. Według rozporządzenia ministra transportu, budownictwa itd..

""Proste warunki gruntowe – występują w przypadku warstw gruntów jednorodnych genetycznie i litologicznie, zalegających poziomo,

nieobejmujących mineralnych gruntów słabonośnych, gruntów organicznych i nasypów niekontrolowanych, przy

zwierciadle wody poniżej projektowanego poziomu posadowienia oraz braku występowania niekorzystnych zjawisk

geologicznych""

W 1/3 odwiertów ukazał się grunt słabonośny, dodatkowo wody gruntowe znajdują sie 1m pod powierzchnią terenu czyli powyżej projektowanego poziomu posadowienia..

Co do hdroizoalcji, wysłałem projekt łacznie z badaniami gruntu stąd stwierdził inny projektant, że pierwszy projektant nie zajął się hydroizolacją.

 

 

@Kaizen

Projekt był wybrany na stronie archan, mój teściu tak dogadał się z biurem że mieli zrobić projekt na wzór - z inicjatywy biura.

Dlaczego geodeta zajmuje się badaniami geotechnicznymi? Może wprowadziłem w błąd, w dokumentach widnieje autor opracowania jako GEOLOG.

 

Pracuję za granicą, rzadko kiedy jestem w Polsce stąd dotychczas wszystkim zajmował się teściu łącznie z wyborem biura.

Już w połowie współpracy było dużo nieścisłości, z ciekawości zacząłem szukać coś wiecej na temat tego biura i przedstawie urywek komentarza byłego pracownika

"Pracodawca preferuje zatrudnianie osób bez doświadczenia często w formie bezpłatnych praktyk, jednocześnie w firmie brakuje pracowników z potrzebną wiedzą.

Wielu pracowników, przewija się przez firmę, którzy odchodzą w poszukiwaniu normalnie płatnej pracy. Biuro projektowe jest jednym z kilku źródeł dochodu właściciela,

więc pracownicy są zrzucani na drugi plan i nie przywiązuje się im szczególnej uwagi""

Na googlach tak samo zaczely sie pojawiać złe opinie od klientów, w jednym z nim ktoś miał podobny problem, mial wiele błedów w projekcie przez co musiał dac projekt do poprawek gdzie indziej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elfir Biuro poprowadziło wszystko, aż do pozwolenia. Zapłaciliśmy ok 18 tyś..

Nie wiem, na prawdę jestem w kropce. Najważniejsza inwestycja w moim życiu i takie problemy na dzień dobry..

 

Mialem nieco podobna sytuacje, z tym ze problemem bylo nieogarnianie przez architekta formalnosci (seria blednych wnioskow o WZ, nieznajomosc lokalnych wymagan), a nie bledy w samej konstrukcji. W koncu tak go wymeczylem wytykaniem jego bledow w procesie, ze sam stwierdzil, ze juz mu sie wspolpraca nie oplaca i oddal mi projekt tak jak byl praktycznie w 99% gotowy przed uzyskaniem PB za wartosc zaliczki, jakies 20% umowionej wartosci. Mialem szczescie, ze trafilem na innego architekta, ktory szybko formalnosci ogarnal, nawet jesli wzial tyle kasy, ile poprzedni mi "podarowal". Czyli kasowo wyszedlem na zero, ale nerwow i czasu poszlo na to co nie miara - ten pierwszy robil projekt prawie rok i nie mogl skonczyc.

 

Jezeli faktycznie tych bledow jest duzo, to popros o wycene poprawek i dalszego prowadzenia projektu u nowego i pogadaj szczerze z tym paprokiem, ze dalsza wspolpraca ani jemu ani Tobie sie nie oplaca i niech Ci zwroci tyle ile nowy chce za poprawki, bo inaczej i tak z tego nic dobrego dla zadnej ze stron nie bedzie (czas, nerwy, jego zszargana opinia).

 

I podziekuj losowi za nauke juz na etapie papierow - ze na budowie jakikolwiek temat odpuszczasz (bo przeciez placisz ciezkie pieniadze profesjonalistom), to predzej czy pozniej tego pozalujesz..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najpierw poproszę o poprawę błędów przez tego "paproka", a później dam do szczegółowej analizy, sprawdzenia przez inne biuro wybrane przeze mnie. Wtedy ewentualnie jeszcze raz pójdę z poprawkami..

W tym roku nie zamierzam startować z budową więc mam cały rok na ogarnięcie sprawy.

Teraz co jeśli pozwolenie na budowę zostało już wydane?

Jak to będzie wyglądać na tym etapie.. Czy ja stracę pozwolenie i znowu papierologia od nowa?

 

Czy na tym etapie mogę wciąż zmienic fundamenty tradycyjne na płytę fundamentową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najpierw poproszę o poprawę błędów przez tego "paproka", a później dam do szczegółowej analizy, sprawdzenia przez inne biuro wybrane przeze mnie. Wtedy ewentualnie jeszcze raz pójdę z poprawkami..

W tym roku nie zamierzam startować z budową więc mam cały rok na ogarnięcie sprawy.

Teraz co jeśli pozwolenie na budowę zostało już wydane?

Jak to będzie wyglądać na tym etapie.. Czy ja stracę pozwolenie i znowu papierologia od nowa?

 

Czy na tym etapie mogę wciąż zmienic fundamenty tradycyjne na płytę fundamentową?

 

Zmiana rodzaju fundamentu po zatwierdzeniu projektu nie powinna stanowić istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu gdyż dotyczy zmian w technologii przy zachowaniu parametrów , zatem nie ma potrzeby zmiany decyzji zatwierdzającej budowę. Natomiast w takiej sytuacji projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia. Zmianę wpisuje się w dzienniku budowy.

Wszystko jest tu zatem uzależnione od projektanta i jego kwalifikacji. Oczywiście zawsze do decyzji przyczepić się może także PiNB.

Pozwolenie jest ważne 3 lata o ile nie zaczniesz budowy lub przerwiesz jej na ten okres.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość nietypowe pytanie. W projekcie mam poziom posadowienia ław fundamentowych 1.2m p.p.t

Stwierdzono występowanie wód gruntowych na głębokości 1m p.p.t

W projekcie stwierdzono warunki gruntowe jako proste.

 

Według rozporządzenia ministra warunki proste są "przy

zwierciadle wody poniżej projektowanego poziomu posadowienia"

 

Czy zwierciadło wody to to samo co wody gruntowe?

 

Czy poziom posadowienia ław fundamentowych to poziom posadowienia o którym mowa w rozporządzeniu?

Pytam bo nie chciałbym się ogłupić przy architekcie gdy będę pisać do niego, że w projekcie jest błąd według innego projektanta.

 

Zastanawia mnie też czy skoro uwzględniono złe warunki gruntowe to automatycznie wiąże ze sobą więcej błędów w projekcie.

 

Może będzie ktoś w stanie odpowiedzieć mi na któreś z pytań.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość nietypowe pytanie. W projekcie mam poziom posadowienia ław fundamentowych 1.2m p.p.t

Stwierdzono występowanie wód gruntowych na głębokości 1m p.p.t

W projekcie stwierdzono warunki gruntowe jako proste.

 

Według rozporządzenia ministra warunki proste są "przy

zwierciadle wody poniżej projektowanego poziomu posadowienia"

 

Czy zwierciadło wody to to samo co wody gruntowe?

 

Czy poziom posadowienia ław fundamentowych to poziom posadowienia o którym mowa w rozporządzeniu?

Pytam bo nie chciałbym się ogłupić przy architekcie gdy będę pisać do niego, że w projekcie jest błąd według innego projektanta.

 

Zastanawia mnie też czy skoro uwzględniono złe warunki gruntowe to automatycznie wiąże ze sobą więcej błędów w projekcie.

 

Może będzie ktoś w stanie odpowiedzieć mi na któreś z pytań.

Pozdrawiam serdecznie.

 

Po ludzku - masz wodę 1 metr poniżej gruntu, a w projekcie fundamenty masz zacząć kłaść 1,2 m poniżej gruntu.

 

1 m p p t to płytko. Można spróbować w suchej porze robić fundament albo wykonać tymczasowe odwodnienie albo od razu pomyśleć nad płytą fundamentową. Uwzględniając konieczność wykonania odwodnienia, izolacji i samego faktu wysokiego poziomu wód - wyjdzie i tak drożej niż przy prostych warunkach terenowych. Twoje nie są proste.

Ja bym szedł w płytę. Jest tu sporo użytkowników zadowolonych z płyty i będą mogli udzielić wskazówek na co zwrócić uwagę. Jak dobrze do tego przysiąść to koszt ostatecznie będzie podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p4tr7k

 

- tak to jest z gotowcami, są projektowane " w powietrzu " i w oderwaniu od danej działki budowlanej ( w tym spadków terenu, danych z Opinii Geotechnicznej, warunków geologiczno górniczych, ... itd ) ALE po to opracowuje się PB_projekt budowlany budynku i zagospodarowania działki na bazie ( np. ) gotowego projektu koncepcyjnego, aby między innymi dostosować obiekt w 100% do danej działki ( tzw. " adaptacja " ), w tym dot. posadowienia, czy też konstrukcji obiektu. Jeśli projektant w Twoim odczuciu nie daje rady - zmień projektanta.

- dot. posadowienia ław fundamentowych - rozmawiaj z projektantem konstrukcji budynku.

- zarówno architekt, jak i uprawniony projektant konstrukcji biorą odpowiedzialność zawodową za rozwiązania projektowe ( w danym zakresie uprawnień ) dla Projektu Budowlanego, który składany jest w Urzędzie do PNB lub Zgłoszenia.

- za projekt gotowy, jako że taki projekt nie jest składany w Urzędzie - nikt nie odpowiada, tym samym może być to projekt budynku z ścianami z papieru, fundamentami gąbki kąpielowej, dodatkowo może lewitować 2m nad poziomem terenu - bez znaczenia.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...