Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

Ojzera będzie kosztować 300 tys. i może będzie dostępna 2030 roku.

Może będzie tańsza i będzie wcześniej dostępna ale będzie to Ojzera-PRC.

Jadąc spokojnie zgodne z przepisami drogą S3 wyprzedziłem Teslę i też miała otwarte okna.

Może Tesle mają takie fabryczne ustawienia że przy 90 km/h okna automatycznie się otwierają ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ojzera będzie kosztować 300 tys. i może będzie dostępna 2030 roku.

Może będzie tańsza i będzie wcześniej dostępna ale będzie to Ojzera-PRC.

Jadąc spokojnie zgodne z przepisami drogą S3 wyprzedziłem Teslę i też miała otwarte okna.

Może Tesle mają takie fabryczne ustawienia że przy 90 km/h okna automatycznie się otwierają ? ;)

 

Nie rozumiem czemu ludzie jeżdzą z otwartymi szybami... w upał w korku w mieście... albo trasie...

Ani chłodniej - jest klima

Ani zdrowiej - spaliny

Hałas i przeciag.

Jedynym za... to zepsuta klima lub lans... i muzyczka, sąsiady muszą Cie rozpoznać bo inaczej życia sobie nie ułożą...

 

Co do Izery... ostatnie pogłoski to współpraca z platformą Geely - aktualnym właścicielem Volvo. Czyli PRC tak jak mówisz... ale czy to źle?

No nie powiedział bym, chyba lepiej Geely niż VW.

Zresztą Izera to na razie dramat finansowy - idealny pretekst do wydawania miliardów... .

Pomysł w dniu inicjacji nie był najgorszy... ale wykonanie jest iście Polskie... niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu ludzie jeżdzą z otwartymi szybami... w upał w korku w mieście... albo trasie...

Ani chłodniej - jest klima

Ani zdrowiej - spaliny

Hałas i przeciag.

Są korki i korki. Często samochody wyłączają swoje silniki systemem start-stop i wtedy da się wytrzymać. Na obwodnicy 3city korek jest mało uciążliwy, bo pasy są względnie szerokie, a otoczenie drogi nie hamuje wiatru. Klima potrafi być baardzo męcząca (choć czasem bez niej nie da się żyć).

który mówił o 160km, ale jak zobaczyłem zaskoczoną minę jego żony i zapytałem czy mógłbym to przetestować, to pan się nie zgodził. :D

Mam więc spalinowca, i raczej szybko to się nie zmieni, bo na auto w cenie domu mnie nie stać, szkoda. :cool:

Odbyłem dziś jazdę testową Kia EV6. Przez 20 parę minut jazdy zużyłem 10% energii, co daje jak na mój styl jazdy wynik o 40-50% gorszy niż w spalinówce. Czyli w spalinówce przejechałbym ok. dwa razy więcej na jednym 'tankowaniu". Trzeba pamiętać, że w elektryku raczej niemądrze jest zużyć energię do końca, a w spalinówce można wziąć ze sobą kanister 5l i jechać bez obaw. Pojemność aku w KIA to ok. 77 kWh (wg sprzedawcy, nie sprawdzałem tego). Jeśli tak, to moim zdaniem wystarczył mi samochód o pojemności ok. 110 kWh do pełni szczęścia, jeśli chodzi o zasięg. Natomiast masa ponad 2t dawała się we znaki - o dobre 300 kg za dużo jak na taki samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są korki i korki. Często samochody wyłączają swoje silniki systemem start-stop i wtedy da się wytrzymać. Na obwodnicy 3city korek jest mało uciążliwy, bo pasy są względnie szerokie, a otoczenie drogi nie hamuje wiatru. Klima potrafi być baardzo męcząca (choć czasem bez niej nie da się żyć).

 

Odbyłem dziś jazdę testową Kia EV6. Przez 20 parę minut jazdy zużyłem 10% energii, co daje jak na mój styl jazdy wynik o 40-50% gorszy niż w spalinówce. Czyli w spalinówce przejechałbym ok. dwa razy więcej na jednym 'tankowaniu". Trzeba pamiętać, że w elektryku raczej niemądrze jest zużyć energię do końca, a w spalinówce można wziąć ze sobą kanister 5l i jechać bez obaw. Pojemność aku w KIA to ok. 77 kWh (wg sprzedawcy, nie sprawdzałem tego). Jeśli tak, to moim zdaniem wystarczył mi samochód o pojemności ok. 110 kWh do pełni szczęścia, jeśli chodzi o zasięg. Natomiast masa ponad 2t dawała się we znaki - o dobre 300 kg za dużo jak na taki samochód.

 

brawo za spróbowanie :)

Z tym wyjechaniem paliwa do końca... był bym ostrożny. W starych gratach - owszem. Za to w nowszych... można sobie kuku zrobić tak jak i elektryku - chociaż i tak nie po 1 razie. A spalinowym. Bywa pechowo.

Bateria 110kW... oj nie doczekasz się tego zbyt szybko i nie będzie tanio.

NIO obiecuje baterie 150kWh.... no i Lucid Air do tego EQS Mógł by Cie zaspokoić. ID7 też obiecuje zasięg WLTP 700KM A Kia Ma 550 jakoś.

 

No ale Klasa tych aut z przyzwoitym zasięgiem to inny pułap cenowy (+-500tyś). Który nawet przy "zwykłej" KIA jest już bardzo wysoki.

Zreszta... Problem jest w tym, że tylko Dacia już nie aspiruje do bycia klasą PREMIUM.

Bo wszystko inne uważa siebie za premium, Fiat,Kia, DS, Peugeot. Tesle też nazywają premium.

Chociaż ona chce być producentem masowym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu ludzie jeżdzą z otwartymi szybami... w upał w korku w mieście... albo trasie...

Ani chłodniej - jest klima

Ani zdrowiej - spaliny

Hałas i przeciag.

Jedynym za... to zepsuta klima lub lans... i muzyczka, sąsiady muszą Cie rozpoznać bo inaczej życia sobie nie ułożą...

 

Co do Izery... ostatnie pogłoski to współpraca z platformą Geely - aktualnym właścicielem Volvo. Czyli PRC tak jak mówisz... ale czy to źle?

No nie powiedział bym, chyba lepiej Geely niż VW.

Zresztą Izera to na razie dramat finansowy - idealny pretekst do wydawania miliardów... .

Pomysł w dniu inicjacji nie był najgorszy... ale wykonanie jest iście Polskie... niestety.

 

Otwarte okna bo oszczędzają na paliwie. Dotyczy i spalinowozów i elektrowozów.

Izera to jedna wielka pomyłka a dokładniej oszustwo.

Sposób na łupienie naszej kasy.

W przypadku elektryka to PRC może być dużo lepszy od innych.

 

Nie wiem czy Geely jest lepsze od VW.

Nie wiem w czym Gelly ma być lepsze od VW.

Jak bym kupował to z pewnością Audi od VW :)

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu ludzie jeżdzą z otwartymi szybami... w upał w korku w mieście...

Też tak jeżdżę pierwsze kilometry, buda wewnątrz tak się nagrzewa, że klima nie poradziłaby sobie, a ja bym zemdlał, muszą plastiki się wychłodzić wtedy zamykam i jadę normalnie. Może widzisz waśnie ten pierwszy etap komfortu. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbyłem dziś jazdę testową Kia EV6. Przez 20 parę minut jazdy zużyłem 10% energii, co daje jak na mój styl jazdy wynik o 40-50% gorszy niż w spalinówce. Czyli w spalinówce przejechałbym ok. dwa razy więcej na jednym 'tankowaniu". Trzeba pamiętać, że w elektryku raczej niemądrze jest zużyć energię do końca, a w spalinówce można wziąć ze sobą kanister 5l i jechać bez obaw. Pojemność aku w KIA to ok. 77 kWh (wg sprzedawcy, nie sprawdzałem tego). Jeśli tak, to moim zdaniem wystarczył mi samochód o pojemności ok. 110 kWh do pełni szczęścia, jeśli chodzi o zasięg. Natomiast masa ponad 2t dawała się we znaki - o dobre 300 kg za dużo jak na taki samochód.

 

A jakie było wnętrze. Dużo miejsca, czy raczej ciasno? Bo z tym w SUV-ach i crosoverach potrafi być zaskakująco.

 

KIA EV6 ma imponujący rozstaw osi 290 cm, a szerokość nadwozia 188 cm, ale nadkola na te ogromne koła trochę zajmą. Aż policzyłem. 235/55R19 - 741 mm średnicy. Do tego obowiązkowo obszerne nadkola żeby zmieścić wielkie koła i potężne zawieszenie, które sobie z ich masą nieresorowaną poradzi, no i żeby było "ładnie". I tym sposobem z rozmiarów auta tracimy około 85 centymetrów na długość i mniej więcej 60 na szerokość.

Czyli efektywnie wychodzi nam miejsce do zagospodarowania około 205 na długość i 128 na szerokość.

 

Bardzo wygodny i obszerny w środku Peugeot 405 był o prawie 20 cm węższy i miał o 23 cm mniejszy rozstaw osi, ale przy kołach 165/70R14 (586 mm średnicy) na nadkola odpadało o 15-20 cm mniej długości i również przynajmniej 15 cm szerokości niż w EV6. Czyli wolna przestrzeń w środku była... praktycznie identyczna. A przy tym komplet kół do czterysta piątki ważył jakieś 100 kg mniej niż to coś do Kii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie było wnętrze. Dużo miejsca, czy raczej ciasno? Bo z tym w SUV-ach i crosoverach potrafi być zaskakująco.

No i to był mój zarzut do tamtego samochodu: krowiasty, a nie dający jakiegoś specjalnego komfortu w środku. Było OK, ale na zewnątrz auto za duże jak na miasto, bo w mieście się głównie parkuje. Do tego wspomniana masa. Można to auto wziąć w Gdyni za 220 tysięcy od ręki z przebiegiem 3700 km. Moim zdaniem jest to okazja, jeśli ktoś chce kupić EV6, bo one zdrożały dość mocno ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to auto wziąć w Gdyni za 220 tysięcy od ręki z przebiegiem 3700 km. Moim zdaniem jest to okazja, jeśli ktoś chce kupić EV6, bo one zdrożały dość mocno ostatnio.

 

Za 222.600 zł można kupić nowy Kia EV6 58kWh w salonie w Kaliszu.

Od tego można odliczyć dofinansowanie.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka była cena w ostatnim czasie na giełdzie ale dostałem dzisiaj fakturę z Tauronu

Taryfa G12W . Faktura za okres dwóch miesięcy

 

736,49zł za 653 kWh z czego 380 jest już powyżej limitu 2000 kWh

 

Średnio 1,13 za kWh :rolleyes:

Łupią !!

To jest łącznie z opłatami stałymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarte okna bo oszczędzają na paliwie. Dotyczy i spalinowozów i elektrowozów.

Izera to jedna wielka pomyłka a dokładniej oszustwo.

Sposób na łupienie naszej kasy.

W przypadku elektryka to PRC może być dużo lepszy od innych.

 

Nie wiem czy Geely jest lepsze od VW.

Nie wiem w czym Gelly ma być lepsze od VW.

Jak bym kupował to z pewnością Audi od VW :)

 

Cała ta motoryzacja obecnie to wielkie oszustwo i jak jakiś frajer myśli że kupi sobie jakieś auto to faktycznie jest to frajer bo plany są inne a oni wiedzą jakie i tu tego przedsmak ,https://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ju%C5%BC-nie-wystarcz%C4%85-elektryki-chc%C4%85-usun%C4%85%C4%87-75-proc-wszystkich-samochod%C3%B3w/ar-AA1d3o52?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=5e7432c81722498b94b50edf6f7f7007&ei=32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka była cena w ostatnim czasie na giełdzie ale dostałem dzisiaj fakturę z Tauronu

Taryfa G12W . Faktura za okres dwóch miesięcy

 

736,49zł za 653 kWh z czego 380 jest już powyżej limitu 2000 kWh

 

Średnio 1,13 za kWh :rolleyes:

 

U mnie w Energa G11 - dokładnie tak samo 1,13 zł/kWh.

A Mateusz będzie opowiadał że po 0,69.

Wiadomo, że dla ucha lepiej brzmi 0,69 niż 1,13. Tyle, że to niemal 100% różnicy.

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wskoczyła faktura maj/czerwiec 1145 zł za 814 kWh. 1,4 za kWh No pięknie

Wiadomo - mniejsze zużycie to automatycznie robi się więcej za 1 kWh.

Aż z ciekawości odszukałem fakturę z analogicznego okresu 2022. Co prawda jechałem wtedy na g12w - wychodziło równo 0,60 zł/kWh.

Noż QRWA 0,60 a 1,40 to jakie to jest zamrożenie ceny ??????!!!!!!!

Jaka to matematyka????

Przedwyborcza????

 

W maju już praktycznie nie grzałem - może pierwszy tydzień maja.

CWU grzana pompą ciepła (3 osoby), gotowanie - indukcja. Ale raczej mało gotujemy i pieczemy. Wszystko w domu energooszczędne. Nowa lodówka energooszczędna. Latem - więcej na ogrodzie siedzimy niż w domu.

Idzie ok 400 Kwh miesięcznie na prąd bytowy.

To powiedzcie mi teraz jaki "Geniusz Karpat" wymyślił ten limit 2000 kWh???

Ja będę się cieszył jak się w 4000 kWh zmieszczę z bytowym i drugie tyle do pompy ciepła.

A jeszcze będzie mnie szczuł Pinokio - że jak zmniejszę zużycie o 10% to dostanę zniżkę.

Na czym mam jeszcze przyoszczędzić?

Kupić każdemu lampę naftową do pokoju albo świece wstawić? Lodówkę wyłączyć? Jeść na mieście? Nie myć się i nie prać?

Czy mam być jaskiniowcem?

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A węgiel już w Rotterdamie po 111$/tone :D

 

Dziwne ze ceny energii tak szybko rosły jak rosła cena węgla, jak cena węgla spada to ceny energii dalej wysoko.

 

Ropa po 68$ w przeliczeniu na złotówki baryłka cena z 2018 czy ktoś pamięta cenę oleju napędowego lub benzyny powyżej 6zl w 2018 roku? Cena oleju napędowego na giełdzie też już z 2021.

 

Dalej głosujcie na pis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...