Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Magazyn energii to się może przydać w lato albo w sloneczne dni okresow przejścowych a nie w zimę gdzie cała wyprodukowana energia (czyli jakieś smieszne wartości) idzię na autokonsupcję. W naszym klimacie to magazyn musiałby kosztować 20% tego co obecnie kosztuje żeby to miało jakikolwiek sens ekonomiczny - do tego podobno mają przesunąc o rok wprowadzenie rozliczania godzinowego według rce.

 

Dokładnie jak by taki magazyn kosztował max 2 tys zł to ok a nie qutfa 40 tysiaków toć to czysty idiotyzm ,tak to jutubery niech promuja oni maj ą to za darmochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn energii i rekuperator mają pełne uzasadnienie techniczne i zerowe ekonomiczne.

Niestety...

 

Adam M.

 

Daj spokój, bo ludzie to czytają i zrobią sobie krzywdę wentylacją bez odzysku energii.

 

Wentylacja domu to wymiana rzędu 100 metrów sześciennych na godzinę. Przy 20 stopniach wewnątrz i około zera na polu strata wentylacyjna to 100m3*1,2kg*20K*1kJ = 2400 kJ czyli 0,66 kWh na godzinę. Razy 24 godziny przez 180 dni sezonu grzewczego daje prawie 2900 kWh. Jeśli rekuperator uratuje połowę z tego, to masz oszczędność przynajmniej tysiąca złotych na sezon. Sensowny choć prosty rekuperator można kupić za około 5 tysięcy złotych, czyli zwróci się w pięć lat. W nowo budowanym domu zwróci się natychmiast, bo nie wydasz kilku tysięcy na stawianie kominów.

 

Komfort braku zimnych przeciągów i czyste powietrze gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile energii zużywa wentylacja mechaniczna rocznie? Ile rocznie kosztują filtry?

Jaki jest koszt instalacji (przewody, anemostaty etc + uszczelnienie domu) - poza rekuperatorem?

Pytam o przypadek montażu WM i ręku w istniejącym budynku z WG....

O ile w nowym domu bez wahania zakładałbym WM i reku, to w starym domu może być różnie....

Piszę na swoim przykładzie - zapotrzebowanie na ciepło ok 8 kWh, wąski szeregowiec, 2 piętra bez poddasza....

Montaż WM i ręku da oszczędnościu rzędu 500 PLN rocznie, przy koszcie rzędu 30 tysięcy ...

Okres zwrotu - jakieś 20 lat uwzględniając spore podwyżki cen energii....

 

Przy okazji generalnego remontu może się zdecyduję, tak jak przy renowacji elewacji zrobiłem ETICSa.... ale okien z dwuszybowych na trój szybowe nie wymieniłem - nie dożyję czasu zwrotu takiej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile energii zużywa wentylacja mechaniczna rocznie? Ile rocznie kosztują filtry?

Jaki jest koszt instalacji (przewody, anemostaty etc + uszczelnienie domu) - poza rekuperatorem?

Pytam o przypadek montażu WM i ręku w istniejącym budynku z WG....

O ile w nowym domu bez wahania zakładałbym WM i reku, to w starym domu może być różnie....

Piszę na swoim przykładzie - zapotrzebowanie na ciepło ok 8 kWh, wąski szeregowiec, 2 piętra bez poddasza....

Montaż WM i ręku da oszczędnościu rzędu 500 PLN rocznie, przy koszcie rzędu 30 tysięcy ...

Okres zwrotu - jakieś 20 lat uwzględniając spore podwyżki cen energii....

 

Przy okazji generalnego remontu może się zdecyduję, tak jak przy renowacji elewacji zrobiłem ETICSa.... ale okien z dwuszybowych na trój szybowe nie wymieniłem - nie dożyję czasu zwrotu takiej inwestycji.

 

 

30 tysięcy? Matko z córką! Rury z platyny, czy tylko ze złota?

 

Najtańsze centrale są po 3 tysiące. Przyzwoita - CWPP 140/125 - niecałe 5 tysięcy (wymiennik entalpiczny, wentylatory EC - realny pobór mocy rzędu 20-40 watów). Skrzynki rozdzielcze, rozprężne i jeden czy dwa zwoje rury to tysiąc. Anemostaty po kilkanaście-kilkadziesiąt za sztukę. Czerpnia, wyrzutnia i pudełko sonoducta jeszcze kilkaset. Razem z powierceniem dziur, gdzie potrzeba i robocizną wyjdzie 8-10 tysięcy.

30 watów to 265 kWh rocznie. 265 za oszczędność 1000-1500 kWh i dobrze działającą wentylację przez cały rok to dobry deal. Filtry do ozonów kosztują grosze, bo kupujesz włókninę z metra i wymieniasz sam.

Edytowane przez Juan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile energii zużywa wentylacja mechaniczna rocznie? Ile rocznie kosztują filtry?

 

Klik w sygnaturkę.

 

Piszę na swoim przykładzie - zapotrzebowanie na ciepło ok 8 kWh, wąski szeregowiec, 2 piętra bez poddasza....

 

8kWh rocznie?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, bo ludzie to czytają i zrobią sobie krzywdę wentylacją bez odzysku energii.

 

Wentylacja domu to wymiana rzędu 100 metrów sześciennych na godzinę. Przy 20 stopniach wewnątrz i około zera na polu strata wentylacyjna to 100m3*1,2kg*20K*1kJ = 2400 kJ czyli 0,66 kWh na godzinę. Razy 24 godziny przez 180 dni sezonu grzewczego daje prawie 2900 kWh. Jeśli rekuperator uratuje połowę z tego, to masz oszczędność przynajmniej tysiąca złotych na sezon. Sensowny choć prosty rekuperator można kupić za około 5 tysięcy złotych, czyli zwróci się w pięć lat. W nowo budowanym domu zwróci się natychmiast, bo nie wydasz kilku tysięcy na stawianie kominów.

 

Komfort braku zimnych przeciągów i czyste powietrze gratis.

 

Wiesz do czego służy wentylacja i jakie są potrzeby wentylacyjne?

Bo piszesz jakbyś nie wiedział. :lol:

Ile kosztuje 2900kWh energii upędzonej w kotle z drewienka z własnego lasu?

Generalizujesz.

Teraz to już - dziesięciolecia, ten problem męczyłem.

Za każdym razem trzeba ołóweczek, słupek zrobić i policzyć.

Raz się opłaca a raz nie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano służy do wypędzania wilgoci i dwutlenku węgla, które produkuje żywa zawartość budynku. No i te 20 m3 na łebka by starczyło, ale skąd wentylacja ma wiedzieć, w których pomieszczeniach ktoś jest, a w których nie ma? Musi więc wentylować wszystkie, tak jakby we wszystkich ktoś był.

 

Większość jednak nie ma swojego lasu. Ja na przykład mam miejsce, gdzie może kiedyś coś zbuduję i w nim ćwierć hektara lasu, ale dopóki cywilizacja będzie działać, nic mnie nie zmusi do palenia w domu ogniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, bo ludzie to czytają i zrobią sobie krzywdę wentylacją bez odzysku energii.

 

Wentylacja domu to wymiana rzędu 100 metrów sześciennych na godzinę. Przy 20 stopniach wewnątrz i około zera na polu strata wentylacyjna to 100m3*1,2kg*20K*1kJ = 2400 kJ czyli 0,66 kWh na godzinę. Razy 24 godziny przez 180 dni sezonu grzewczego daje prawie 2900 kWh. Jeśli rekuperator uratuje połowę z tego, to masz oszczędność przynajmniej tysiąca złotych na sezon. Sensowny choć prosty rekuperator można kupić za około 5 tysięcy złotych, czyli zwróci się w pięć lat. W nowo budowanym domu zwróci się natychmiast, bo nie wydasz kilku tysięcy na stawianie kominów.

 

Komfort braku zimnych przeciągów i czyste powietrze gratis.

 

Ja to chyba mam dziwny dom, bo nie tylko nie tracę 2900 kWh ale zużywam na cały sezon grzewczy 1500 kWh. Dom WT2017 z WG

 

Może z WM bym produkował energię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, bo ludzie to czytają i zrobią sobie krzywdę wentylacją bez odzysku energii.

 

Wentylacja domu to wymiana rzędu 100 metrów sześciennych na godzinę. Przy 20 stopniach wewnątrz i około zera na polu strata wentylacyjna to 100m3*1,2kg*20K*1kJ = 2400 kJ czyli 0,66 kWh na godzinę. Razy 24 godziny przez 180 dni sezonu grzewczego daje prawie 2900 kWh. Jeśli rekuperator uratuje połowę z tego, to masz oszczędność przynajmniej tysiąca złotych na sezon. Sensowny choć prosty rekuperator można kupić za około 5 tysięcy złotych, czyli zwróci się w pięć lat. W nowo budowanym domu zwróci się natychmiast, bo nie wydasz kilku tysięcy na stawianie kominów.

 

Komfort braku zimnych przeciągów i czyste powietrze gratis.

 

Spoko, wyliczenia mogą być.

Ale zdajesz sobie sprawę, że brak wentylacji ma jeszcze mniejsze straty?

Kratki i kominy zaklejone - bo wieje

Nawiewników w oknach? Po co albo zakleić.

 

Jest taniej? No pewnie, wentylacja zawsze ma straty. Zaklejona grawitacja ma minimalne.

Przy okazji dostajesz grzyby i choroby. Ale kto by się przejmował :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ma większe koszty. Leczenia domowników, walka z grzybem, pleśnią, zmęczeniem przez za duże stężenie CO2. A może i zaczadzenie, jak jakiś ogień pojawia się w domu.

 

Ale to wyskakuje... dopiero z czasem. :) jak już jest w cholerę za poźno. Do tego czasu pozwala się cieszyć i głosić, że ma się bardzo oszczędny dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano służy do wypędzania wilgoci i dwutlenku węgla, które produkuje żywa zawartość budynku. No i te 20 m3 na łebka by starczyło, ale skąd wentylacja ma wiedzieć, w których pomieszczeniach ktoś jest, a w których nie ma? Musi więc wentylować wszystkie, tak jakby we wszystkich ktoś był.

 

Większość jednak nie ma swojego lasu. Ja na przykład mam miejsce, gdzie może kiedyś coś zbuduję i w nim ćwierć hektara lasu, ale dopóki cywilizacja będzie działać, nic mnie nie zmusi do palenia w domu ogniem.

 

Tak myślałem...

Zero wiedzy. Czysta mniemanologia...

Poczytałbyś co na temat, choćby na tym forum, bo jest sporo.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem...

Zero wiedzy. Czysta mniemanologia...

Poczytałbyś co na temat, choćby na tym forum, bo jest sporo.

 

Adam M.

 

Czytałem i wiem oczywiście, że można wentylować mniej. Ale to już wymaga pomiarów stężenia CO2 i wilgotności i regulowania wydajności według tych pomiarów. Już widzę jak przeciętny właściciel domu doktoryzuje się na tym poziomie. Jak wiedzą, że WM jest lepsza od WG i dlaczego, to już jest dobrze. Ale zwykle jeśli WM i rekuperator już jest, to dlatego że "tak jest nowocześnie" i sąsiedzi też mają, albo dlatego, że bez niej się nie zgadzają te gupie wymogi, co to je lewaki na złość porządnym ludziom ciągle podnoszą.

 

Podtrzymuję to, że typowa prosta WM w domu jednorodzinnym nie ma możliwości selektywnego dopasowywania wydajności do zapotrzebowania w konkretnych pomieszczeniach. Takie coś kosztowałoby dużo więcej i wymagało kosztownego utrzymania, dla uzyskania dodatkowych oszczędności na poziomie faktycznie pozbawionym sensu ekonomicznego. Więc tak - "niepotrzebnie" wentylujemy w dzień również sypialnie, choć potrzeba głównie salon, a w nocy salon, choć potrzeba tylko sypialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij do wiadomości i stosowania, że NIE WIESZ !

A do tego wypisujesz jakieś wymniemane głupstwa.

Skoro o wentylacji nie masz bladego pojęcia to się dokształć!

Postaraj się poczytać ze zrozumieniem tekstu - o tej wentylacji.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij do wiadomości i stosowania, że NIE WIESZ !

A do tego wypisujesz jakieś wymniemane głupstwa.

Skoro o wentylacji nie masz bladego pojęcia to się dokształć!

Postaraj się poczytać ze zrozumieniem tekstu - o tej wentylacji.

 

Adam M.

 

Naucz sie pisac w temacie i konkretnie a nie jak jakis zadufany w sobie d...k.

Cenie twoj wklad w to forum ale nie rob z WM budowy reaktora jadrowego, Opisac to mozna kilkoma zdaniami a ty wypisujesz setki maili obrazajac innych i zarzucajac im brak wiedzy, sam w wiekszosci postow nie wnoszac nic do dyskusji.

 

Co to ma do ujemnych cen energii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 tysięcy? Matko z córką! Rury z platyny, czy tylko ze złota?

 

Najtańsze centrale są po 3 tysiące. Przyzwoita - CWPP 140/125 - niecałe 5 tysięcy (wymiennik entalpiczny, wentylatory EC - realny pobór mocy rzędu 20-40 watów). Skrzynki rozdzielcze, rozprężne i jeden czy dwa zwoje rury to tysiąc. Anemostaty po kilkanaście-kilkadziesiąt za sztukę. Czerpnia, wyrzutnia i pudełko sonoducta jeszcze kilkaset. Razem z powierceniem dziur, gdzie potrzeba i robocizną wyjdzie 8-10 tysięcy.

30 watów to 265 kWh rocznie. 265 za oszczędność 1000-1500 kWh i dobrze działającą wentylację przez cały rok to dobry deal. Filtry do ozonów kosztują grosze, bo kupujesz włókninę z metra i wymieniasz sam.

 

U mnie z racji idiotycznego projektu domu musiałbym przebijać się przez 3 stropy w dwóch częściach domu.... a potem to przywrócić do ładu (dostawiając przedścianki w celu zamaskowania rur).

No i mieszkam w miejscu gdzie usługodawcy się cenią... a ręce obieam lewe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij do wiadomości i stosowania, że NIE WIESZ !

A do tego wypisujesz jakieś wymniemane głupstwa.

Skoro o wentylacji nie masz bladego pojęcia to się dokształć!

Postaraj się poczytać ze zrozumieniem tekstu - o tej wentylacji.

 

Adam M.

 

Adamie

 

Kiedyś byłeś podporą tego forum. Sam się dużo na twoich postach nauczyłem. Wiele z nich mam zapisanych w katalogu, w którym zbieram wiedzę na temat budowlanki, bo chociaż "tymi ręcami" w budowie jednego domu brałem udział i w remontach kilku innych też, to nie uważam, że pozjadałem wszystkie rozumy. A wiedza się przyda, na wypadek gdybym faktycznie ten "ostatni" dom kiedyś miał budować. Choćby "wykład" o polepie, drewnianych stropach i sposobach radzenia sobie z nimi przy dostosowywaniu stuletnich budynków do współczesnych wymogów, z czego robić wężownicę w buforze i dlaczego tak, albo czemu nie robić podłogówki tak jak wszyscy.

 

Zawsze miałeś taki, nieco belferski styl - "nie wiecie - douczcie się", ale kiedyś dokładałeś do tego jedno czy dwa słowa naprowadzające gdzie delikwent błądzi i w którym kierunku szukać. I to było bardzo cenne, bo wiedzę samodzielnie wyszukaną rozumie się lepiej i zapamiętuje na dłużej. Niestety to było kiedyś. Dzisiaj również rzucasz "nie wiecie", ale zamiast podpowiedzi jest "JA wiem, ale nie powiem". A to już pomocne nie jest, a co najmniej bezwartościowe, jeśli nie wręcz szkodliwe.

 

Spierałem się tu nieraz z Kaizenem, którego wielu uważa za pierwszego trolla forum, ale on przynajmniej pisze merytorycznie, choć nie zawsze trzeba się z nim zgadzać. To co obecnie robisz jest niestety daleko poniżej jego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...