Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czasem odnoszę wrażenie, że w tym kraju ze wszystkim potrafi być problem. Jeśli jednoczesne ładowanie 30-tu samochodów na parkingu podziemnym, odpowiednio wyposażonym w gniazdko 230 V, jest niemożliwe, to o czym my w ogóle mówimy?

Zejdź na ziemię.

Ilu ludzi w Polsce ma mieszkanie z garażem podziemnym??

 

Do tych 30 gniazdek potrzebne jest 30 liczników.

Ciekawe jak będa regulowane rachunki z pobór prądu i jakie będą ceny. :)

 

Ostatnio pojawiają się sygnały, że wspólnoty nie chcą elektryków w swoich garażach. Boją się pożarów nie do opanowania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejdź na ziemię.

Ilu ludzi w Polsce ma mieszkanie z garażem podziemnym??

 

Do tych 30 gniazdek potrzebne jest 30 liczników.

Ciekawe jak będa regulowane rachunki z pobór prądu i jakie będą ceny. :)

 

Ostatnio pojawiają się sygnały, że wspólnoty nie chcą elektryków w swoich garażach. Boją się pożarów nie do opanowania. :)

Czasem odnoszę wrażenie, że w tym kraju ze wszystkim potrafi być problem.

 

Trudno mi coś więcej napisać. Obok mojego domu są bloki całe na prąd, z ogrzewaniem włacznie. Parkingi są obok, pod chmurką, ale ładowarkę z gniazdkiem przy każdym miejscu spokojnie da się zrobić. Licznik: po co? Precharge do każdego stanowiska, wg kodu QR. No naprawdę, trudności nie do przejścia. Już to kiedyś pokazywałem jako przykład, ale pokaże jeszcze raz: TO zrobił zwykły gość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem odnoszę wrażenie, że w tym kraju ze wszystkim potrafi być problem. Jeśli jednoczesne ładowanie 30-tu samochodów na parkingu podziemnym, odpowiednio wyposażonym w gniazdko 230 V, jest niemożliwe, to o czym my w ogóle mówimy?

 

Dokładnie tak jest!

 

Nie uszczęśliwiaj ich na siłe.

Mi to loto, niech żyją w swoich przekonaniach.

To troszkę jak z PV, też byli marudnicy którzy tylko negowali wszystko z sobie znanych powodów. W sumie tych samych znanych swojej grupie.

Jak żyją w przeświadczeniu, że wolą płacić ZAWSZE za rope czy benzyne i być uzależnieni od ciągłych wymian olejów i rozrządów, skrzyń biegów dwumas, dpf i innych eko cudów. To bardzo proszę

 

Nie rozumieją, że elektryfikacja się rozwija... i uważam, że kiedy dojdzie do odpowiedniego poźiomu to masowo będzie musiała "zepsuć" się na jakości auta stanieją - serwis zdrożeje/ będzie częsty.

 

Dodatkowo jeśli nadal uważają, że spaliniaki bedą tanie... bo można używkę kupić tanio. To ok. Ciekawe jak długo. Obudzą się z ręką w nocniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gik, Ratpaw

 

Wy piszecie o naszym pieknym kraju w takich kolorach ?

Tauron robi przez rok przyłącza jak ktoś ma linie przy działce... A jak jej nie ma i trzeba robić nową sieć to czeka się ( tak jak my ) kilka lat.

 

Kupno elektryka być może nie bedzie problemem. Wrócimy do lat 90 i będziemy sprowadzali szrot wypierdziany po Niemcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mnie Tauron obchodzi? Kolejny upolityczniony moloch. To samo było z tepsą - czekanie łaskawie dlugie lata aż raczą podłączyć telefon. A teraz nikt tego kijem nie chce dotknąć. Wolny rynek spycha takie pomioty do kąta. Jak ktoś chce, to może sobie dalej korzystać z PKO, lodówek Polar czy uważać, że prąd jest drogi i trzeba "światła gasić" na każdym kroku. Może też uważać, że linie przesyłowe są za słabe, żeby uciągnąć tanią energię ze słońca. Co mnie to? W naszym pięknym kraju obecnie berło dzierży "starszyzna", która popiera tworzenie monopoli energetycznych. Naprawdę, nie sądziłem, że dożyję dnia, w którym z nadzieją spoglądam na narzucane nam przez obce państwa rozwiązania rynkowe. W jakim ciemnogrodzie my żyjemy ?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim ciemnogrodzie my żyjemy ?!

 

Wystarczy spojrzeć na wiek rządzacych i tych którzy mają coś do powiedzenia w wyznaczaniu kierunków - polakom wyznaczono jeden jedynie słuszny kierunek - do kościoła i na tacę a jak nie to do więzienia i skarbówki. Muszą wymrzeć aktualni wyborcy - kościół juz sam zapracował na frekwencję - młodziez która skończy dzis licea już pokazuje im miejsce w szeregu a za parę lat przy urnach podziękuje sprawcom naszego zacofania. Obym dożył. Wtedy mozliwe staną sie UJEMNE jak w tytule ceny energii w rozliczeniu z odbiorcą nie tylko producentem. Jednak słowo MOŻLIWE nie oznacza pewności. Tak więc póki co za Pietrzakiem " każdy dzień budzi mnie do czynu pobudką ulicznego gwaru musze przeżyć jeszcze paru ....... "

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś więcej napisać. Obok mojego domu są bloki całe na prąd, z ogrzewaniem włacznie. Parkingi są obok, pod chmurką, ale ładowarkę z gniazdkiem przy każdym miejscu spokojnie da się zrobić. Licznik: po co? Precharge do każdego stanowiska, wg kodu QR. No naprawdę, trudności nie do przejścia. Już to kiedyś pokazywałem jako przykład, ale pokaże jeszcze raz: TO zrobił zwykły gość.

 

Serio w Gdyni mieszkania w blokach są ogrzewane prądem z COP=1 czy jednak pompą ciepła ?

Licznik przedpłacony to tez licznik.

 

Ten "gość" wybudował te stacje ładowania?

Gratulacje !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naprawdę wierzycie, że elektryki nie wyprą u nas spalinówek?

 

Odpowiedź na to pytanie poznamy za 30 lat.

Mnie już pewnie nie będzie.

Unii Europejskiej możliwe że też nie.

 

Skoro teraz średni wiek auta w Polsce to 13-14 lat to za te 30 lat średni wiek auta będzie wynosił pewnie 25 lat :) Dobry silnik Diesla spokojnie milion przebiegu wytrzyma. Ja robię 15 tys. rocznie :) Pytanie tylko czy będzie gdzie zatankować?

Ja nie mówię że nie chcę żeby wszyscy jeździli elektrykami. Bardzo bym chciał. Ale to, na dzisiaj, UTOPIA.

Zakaz palenia węglem.

Zakaz spalania benzyny i ropy w autach spalinowych.

Co dalej?

 

Większość metali potrzebnych do produkcji baterii i tak pochodzi z Chin, Brazylii i innych bardzo niestabilnych rynków. Już w tej chwili ich brakuje. Jak niby te miliony akumulatorów mają powstać?

Utylizacja ogniw też jakoś ekologiczna i tania bardzo nie jest.

Powiem tak - dopóki nie powstanie technologia (a pewnie kiedyś powstanie) budowy akumulatorów z bardzo dużą pojemnością, bardzo szybko ładujących się - to ja bym w elektryka się nie pchał. Hybryda - jak najbardziej, ale 100% elektryk dla mnie na dzisiaj jest eko-gadżetem. Chyba, że jako drugie, trzecie, czwarte auto w rodzinie, do jazdy wokół komina, po bułki itp. Do Chorwacji na wczasy bym nie zaryzykował - chociaż widziałem tam polskie zielone tablice rejestracyjne :)

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio w Gdyni mieszkania w blokach są ogrzewane prądem z COP=1 czy jednak pompą ciepła ?

Nie że w Gdyni, tylko że w Gdyni są (też) takie mieszkania. Większość jednak albo ciepło sieciowe albo gaz. W Sopocie też widziałem takie bloki czy tam kamienice.

Licznik przedpłacony to tez licznik.

No ale wtedy licznik EE do operatora jest jeden dla wielu stacji ładowania. Przecież o tym mowa.

Ten "gość" wybudował te stacje ładowania?

Gratulacje !!

Nie wiem czy on osobiście wszystko budował, to nie ma znaczenia. Ja bym zamówił z Chin jakiegoś gotowca. Jak zwykle w Polsce problemem jest administracja: "nie da się", "nie wolno", "proszę rozmawiać z ...." itd itp. Zamiast ułatwiać zarabianie kasy na wszelkie sposoby robi się pod górkę i wymaga dupokryjek. Nadwiślany feudalizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na to pytanie poznamy za 30 lat.

Mnie już pewnie nie będzie.

Unii Europejskiej możliwe że też nie.

...

Hybryda - jak najbardziej, ale 100% elektryk dla mnie na dzisiaj jest eko-gadżetem. Chyba, że jako drugie, trzecie, czwarte auto w rodzinie, do jazdy wokół komina, po bułki itp. Do Chorwacji na wczasy bym nie zaryzykował - chociaż widziałem tam polskie zielone tablice rejestracyjne :)

Codziennie jeździsz do Chorwacji?

Pewnie, że w tej chwili te technologie przechodzą choroby wieku dziecięcego. Rewolucja dopiero nabiera rozpędu, ale już widać wyraźnie, że ropa naftowa powoli odchodzi, a elektryka zajmuje jej miejsce. Pogadamy za rok.

po polskich drogach jeździło 61 570 elektrycznych samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się w 2022 r. o 26 349 sztuk, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności opracowanego przez PZPM i PSPA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na to pytanie poznamy za 30 lat.

 

Zasoby paliw kopalnych są ograniczone. Tych pochodzenia organicznego nawet bardzo. I coraz droższe ich wydobycie.

 

Spalanie węgla i węglowodorów to jak palenie pieniędzmi.

 

Owszem, energię uzyskujemy.

 

Więc energię musimy pozyskiwać z innych źródeł, żeby jak najdłużej ich starczyło na trudniej zastępowalne potrzeby. Bo styropianu, opon, nawozów i całej masy innych produktów z pierwiastków rozszczepialnych, , solarami ani wiatrakami nie wyprodukujemy. I to dopiero będzie problem dla następnych pokoleń. U też nie kwestia "czy" tylko "do którego pokolenia wystarczy". A przez ten czas będą rosły nie tylko ceny paliw na stacjach - ale też innych produktów. Jak szybko zależy od tego, jak wiele energii uda nam się uzyskać z innych źródeł.

Kwestia CO2 też ma znaczenie - ale o tym wszystko było powiedziane już wielokrotnie.

Edytowane przez Kaizen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie uszczesliwiacie...

Nie trzeba być milionerem wbrew temu co wiekszosc uwaza.

Panele, magazyn, auto elektryczne.

Wszystko ze sobą pasuje wręcz idealnie.

Zmniejszając ucisk rządzących.

Wystarczy dzialac konkretnienod samego początku i konsekwetnie.

Na starcie sobie zalozyc to co jest warte używania. I nie marnować kasy na półśrodki.

Opcji jest duzo. Mizna kupic gotowe rozwiązania za majatek. Można zlepic "cos" z różnych akumulatorow.

Można założyć off grid do magazynu i olac ceny bliskie 0 l zmaksymalizować autokonsumpcje.

I rozwinąć to auto elektryczne.

 

Trzeba podejśc do tego spokojnie i konsekwetnie. Inwestycja na wiele lat. A i etapów jest duzo. Wiec kredytu nie trzeba. Tylko wystarczy się rozwijać.

 

Technologie które już mamy nie sa takie złe. Daja rade. Do Chorwacji jeżdżą i są zadowoleni.

 

Inna sprawa to media i ich sponsorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie uszczesliwiacie...

Nie trzeba być milionerem wbrew temu co wiekszosc uwaza.

Panele, magazyn, auto elektryczne.

Wszystko ze sobą pasuje wręcz idealnie.

 

Idealnie, to będzie, jak zrobią takie auta, że wracasz z pracy, parkujesz, wciskasz guziczek i wymienia Ci baterię na tę, która ładowała się dzień (czy kilka) z PV a ta z auta będzie potem ładowana PV (albo i z sieci, gdy prąd najtańszy).

Na razie to słabo pasuje, bo ładowanie auta z magazynu energii to bezsensowne, duże straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest!

 

Nie uszczęśliwiaj ich na siłe.

Mi to loto, niech żyją w swoich przekonaniach.

To troszkę jak z PV, też byli marudnicy którzy tylko negowali wszystko z sobie znanych powodów. W sumie tych samych znanych swojej grupie.

Jak żyją w przeświadczeniu, że wolą płacić ZAWSZE za rope czy benzyne i być uzależnieni od ciągłych wymian olejów i rozrządów, skrzyń biegów dwumas, dpf i innych eko cudów. To bardzo proszę

 

Nie rozumieją, że elektryfikacja się rozwija... i uważam, że kiedy dojdzie do odpowiedniego poźiomu to masowo będzie musiała "zepsuć" się na jakości auta stanieją - serwis zdrożeje/ będzie częsty.

 

Dodatkowo jeśli nadal uważają, że spaliniaki bedą tanie... bo można używkę kupić tanio. To ok. Ciekawe jak długo. Obudzą się z ręką w nocniku.

 

Nie odpowiedziałeś na moje pytania

 

Podaj konkrety które z moich wyliczeń jest już mocno nie aktualna.

Konkretnie.

 

Jaka jest praktyczna przewaga elektryków skoro większość ich użytkowników nie rozważa powrotu do spaliniaków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to słabo pasuje, bo ładowanie auta z magazynu energii to bezsensowne, duże straty.

Duże w porównaniu do czego? Do oddawania energii do sieci i potem jej odkupowania po 5 razy wyższej cenie? Energia to może i będzie taniała, ale jej dystrybucja na pewno nie. Wtedy to domowy magazyn nabierze wielkiego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże w porównaniu do czego?

Do podmiany baterii. Zwłaszcza, jak musisz z magazynu przejść na AC i ładowarką auta znowu na DC. Do tego baterie zużywasz 2x szybciej czyli wychodzi 2x drożej (bo zamiast jednego cyklu robisz dwa żeby przejechać autem tyle samo km).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podmiany baterii. Zwłaszcza, jak musisz z magazynu przejść na AC i ładowarką auta znowu na DC. Do tego baterie zużywasz 2x szybciej czyli wychodzi 2x drożej (bo zamiast jednego cyklu robisz dwa żeby przejechać autem tyle samo km).

Więc nie należy przechodzić na AC i po bólu. A dwie baterie to od razu koszt x2. Kto by to wymieniał? Toż to gorsze od szuflowania węgla :o

 

W tej chwili nawet wtyczek jest wiele rodzajów, typ taki czy siaki, combo, AC i DC, USA, Japonia, EU... Zwariować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...