Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy - watpliwości


q_nerk

Recommended Posts

Fatalny stan tych domów wynikał z braku dbania o ich stan, czyli nie moje niech przyjdą i to zrobią. Tak starych szkieletowych domów chyba u nas nie ma.

Jeżeli nie ma to należy poczekać te 11-15 lat, przyjechać na południe Polski czy do W-wy (masz bliżej) i zobaczysz jak to wygląda(ją) takie domy. Jeżeli są ponad 80 letnie to kilkanaście lat im już niewiele zrobi. Za to przy okazji mogę dać przykłady tych murowanych domów które po 40-50 latach są w opłakanym stanie, przecież takie miasta jak Łódź, Bytom jest tego przykładem i wyglądają gorzej niż te 80 letnie finy.

Ponadto musisz wiedzieć że jest różnica pomiędzy budową szkieleciaka w technologii skandynawskiej a północno amerykańskiej. Sprawdź czym się różnią i wyciągnij wnioski który jest trwalszy.

Wielki propagator i "guru" skieletowców p.Nitka propagowuje technologię budowy zapożyczoną z USA co w naszych warunkach nie za bardzo się sprawdza z wielu względów (jakość materiałów, brak kadry, inne podejście czasowe dla obiektu), czego najlepszym przykładem są problemy na których pewnie opierasz ( i nie tylko ty) swoje stwierdzenia o niskiej trwałości takich domów. Skandynawia bardziej zdroworozsądkowo podchodzi do budowy domów i buduje na wieki nie lata, ale tu nie muszę podawać przykładów domów z końca XIX wieku do dziś użytkowanych, jest tego cały internet.

P. Nitkę znam osobiście. Ale my ciągle rozmawiamy o Polsce, a nie o Skandynawii. To polski inwestor ma wątpliwosci czy budować szkieletówkę tu, a nie w Szwecji. Nie ma żadnego znaczenia, jak dobrze budują domy Skandynawowie, tak samo jak dla polskiego kierowcy nie ma znaczenia jakość nawierzchni dróg publicznych w Szkocji. Nie wiem co to za argument: że szkieletówki można budować w super standardzie, wystarczy jedynie się wynieść z Polski?:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 151
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dlaczego dom ma byc wieczny? Skąd pewnośc że najpierw nie dobije nasz kosztami utzrymania a potem że spadkobiercy go zechcą. Domy budowane obecnie zwłaszcza murowane to skanseny promieniujące syfem , oenergożerne i kosztowne w utylizacji juz o emisyjności co2 nie wspomne. Kanadyjczyk jest łątwiejszy do recyklingu i cos jeszcze mozna z niego zrobić . z mielonego gruzu to chyba tylko jakies utwardzania dróg ale zmielenie i transport tego nie jest za darmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie był mój argument!

Przypomnijmy: dowodem na trwałość domków szkieletowych miały być domy fińskie w tragicznym stanie technicznym, wybudowane w głębokim PRL-u. Ja poproszę o artykuł o domach szkieletowych z przebiegiem 50-letnim lub większym.

 

A te finy w jakiej są według ciebie technologii wybudowane?

Załatwić ci wizytę w takim domu, nie ma problema, znałem (jak trzeba odnowię kontakt) taką osobę co w nim mieszka i zobaczysz w jakim są dziś stanie po tych więcej jak 50 lat, tylko na G.Śląsk musisz przyjechać.

A artykułu szukaj sam, masz kompa z netem (bo piszesz na FM) więc sobie radzisz w sieci:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi dziadkowie mieli ośmioro dzieci. Moja babcia ostanie kilkanaście lat swojego życia w domu spędziła sama.... A taki to był ciepły i rodzinny dom . Wszyscy się rozjechali po świecie i na koniec nikt go nie chciał i spłacać resztę rodzeństwa

 

My z góry zakładamy że nasz dom będzie dla nas ( i tylko dla nas ) , młody potem z nim zrobi co chce jak nas zabraknie. Budować dom i sie przejmować co się z nim stanie jak nas zabraknie to jakiś wyższy level którego nie ogarniam :D a tym bardziej co będzie z nim za 100 lat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego dom ma byc wieczny? Skąd pewnośc że najpierw nie dobije nasz kosztami utzrymania a potem że spadkobiercy go zechcą. Domy budowane obecnie zwłaszcza murowane to skanseny promieniujące syfem , oenergożerne i kosztowne w utylizacji juz o emisyjności co2 nie wspomne. Kanadyjczyk jest łątwiejszy do recyklingu i cos jeszcze mozna z niego zrobić . z mielonego gruzu to chyba tylko jakies utwardzania dróg ale zmielenie i transport tego nie jest za darmo

To jest bardzo dobry argument, zwłaszcza tam, gdzie ziemia jest o wiele cenniejsza niż sam budynek oraz w krajach o dużej mobilności ludności. A są to np USA i Skandynawia. Przypadek? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te finy w jakiej są według ciebie technologii wybudowane?

Załatwić ci wizytę w takim domu, nie ma problema, znałem (jak trzeba odnowię kontakt) taką osobę co w nim mieszka i zobaczysz w jakim są dziś stanie po tych więcej jak 50 lat, tylko na G.Śląsk musisz przyjechać.

A artykułu szukaj sam, masz kompa z netem (bo piszesz na FM) więc sobie radzisz w sieci:p

W Gdyni też jest wiele takich domów, jeden nawet niedaleko był na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI czy masz jakiś projekt na wąska działkę - szerokość 15,5 metra ?

 

Oczywiście - mam setki projektów, ale w mojej głowie ! :) - projektowałem budynki na wąskich działkach, tak więc nie ma sprawy.

 

Odnośnie myślenia nad szkieletem - jak najbardziej. Wymagania dot. budynku realizowanego w tradycji, a budynkiem szkieletowym - są identyczne, z tą różnicą, że realizacja budynku w konstrukcji szkieletowej jest ( mniej więcej ) o 10 - 20% tańsza od analogicznego budynku murowanego. Wynika to z faktu, że o ile cena materiałów budowlanych ( tradycyjny / szkieletowy ) jest zbliżona, jak nie identyczna, to budynek szkieletowy z uwagi na możliwość prefabrykacji i brak przestojów budowlanych wykonuje się zdecydowanie szybciej w porównaniu do budynku tradycyjnego z ścianami murowanymi, stropami betonowymi, itd

Warunki moim zdaniem konieczne dla realizacji takiego obiektu ( w konstrukcji szkieletowej drewnianej ) :

1.) projektant, który w swoim portfolio ma obiekty zaprojektowane i zrealizowane wg tej technologii

2.) posługiwanie się poprawnymi standardami budowy przegród budowlanych ( wiedza i doświadczenie na ten temat )

3.) firma budowlano montażowa, sprawdzona, która zrealizowała ponad 100 takich obiektów i posługuje się p.2 na podstawie p.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 3 weeks później...
dom szkieletowy jest ultra cieply bardzo przytulny , nie daje tak syfem jak nowy plastikowy beton,. dobrze zrobic lazienke pod wzgledem przeciekow z prysznica i to byl jedyny moj problem od 2014r

 

Ale wiesz, że dom murowany można a nawet trzeba po budowie posprzątać i od tego czasu nie ma już syfu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...