Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stało się. Brukselka nakazuje...


Alessandro

Recommended Posts

Moją pompą przeróbką zagrzewam 200 litrów wody od 14 stopni niżej nigdy nie miałem do 48 stopni w ciągu godziny zjadając przy tym ok 1,5kwh

 

Tak mogłeś zagrzać raz - jak pierwszy raz odpalałeś pompę. Potem już miałeś różne temperatury wody w zasobniku (nie wiadomo ile o jakiej dokładnie temperaturze). Jak zmierzysz na kilkunastu wysokościach to jakieś pojęcie o rozkładzie i średniej temperaturze będziesz miał - ale ciągle niepełne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

(...)

Kaizen. Moje fiksacje to mały pikuś w porównaniu z Twoimi fiksacjami...

 

Nie będę się powtarzać. Przede wszystkim termomodernizacja, kolejno optymalna produkcja ciepła, kolejno optymalne magazynowanie ciepła, kolejno optymalna dystrybucja ciepła.

P.s. Uchwały PE nie są prawem. Spieszą się z niektórymi postulatami, gdyż kończy się kadencja. Skandynawia ma mnóstwo energii z hydroelektrowni. O kierunkach, w jakich pójdzie UE, będzie można powiedzieć po nadchodzących wyborach do PE.

Jak dla mnie EOT.

Edytowane przez boguslaw
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.

Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?

 

Tak, jak np moi rodzice, którzy w swoim domu zapomnieli o zsypie na węgiel, który był użyteczny przez 40 lat.

I zapomnieli też o telefonie stacjonarnym, choć przecież linia wciąż dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen. Moje fiksacje to mały pikuś w porównaniu z Twoimi fiksacjami...

 

Jakimi? Twoje w tym wątku to:

1. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest niskotemperturowość

2. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest mała bezwładność

3. oczywista oczywistość, że system grzewczy jest trwale związany z budynkiem (chociaż rozporządzenie w sprawie WT nakazuje "§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.".

 

kolejno optymalne magazynowanie ciepła

 

Optymalne magazynowanie to w wylewce. Bo każdy ją ma, więc magazyn jest za darmo i nie zajmuje miejsca.

 

P.s. Uchwały PE nie są prawem.

 

To nie jest uchwała, to jest dyrektywa. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wydania aktów krajowych. Za ich brak grożą kary i przy pewnych warunkach dyrektywy mogą być stosowane bezpośrednio.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mogłeś zagrzać raz - jak pierwszy raz odpalałeś pompę. Potem już miałeś różne temperatury wody w zasobniku (nie wiadomo ile o jakiej dokładnie temperaturze). Jak zmierzysz na kilkunastu wysokościach to jakieś pojęcie o rozkładzie i średniej temperaturze będziesz miał - ale ciągle niepełne.

 

Opanuj się ,napisałem że jak zimna 18 stopni to tyle a każdy następny raz zawsze startuje od 34 stopni bo tak ustawiłem histerezę ,czujnik na dole po to aby nigdy zimna z kranu nie leciała więc wiem ile zjada od 34-48 stopni zawsze jest to 1,2 kwh ba nawet w silne mrozy to samo dlatego że COP w przypadku grzania CWU zawsze jest trochę hujowszy ze względu na zawsze za małą wężownicę , jako ciekawostkę ci podam tak prywatnie że kiedyś podłączyłem dwa bojlery szeregowo i prąd pobrany był ten sam a dwa zbiorniki zagrzane , teraz myśl i snuj wnioski ja tylko swierdziłem fakt , tak grzałem 2 bojlery ok 4 miesiące.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją pompą przeróbką zagrzewam 200 litrów wody od 14 stopni niżej nigdy nie miałem do 48 stopni w ciągu godziny zjadając przy tym ok 1,5kwh a jak przeważnie startuje od 34 stopni to 1,2kwh konsumuje , 48 stopni to dosyć ciepła woda i do wanny bo tylko wanny mam jest całkiem gorąca więcej chyba by się nawet nie dało wytrzymać bez poparzenia raczej a są pompy na czynniku R290 spokojnie grzeją do 75 stopni nie ma z tym problemu ale problem maja ci co domy budowali za tzw Girka z płaskimi dachami i ani tego sensownie docieplić a i te chałpy bezsensownie duże i tu będzie problem na bank .

 

100 l wody od 14 do 48*C to 7,9kW mówisz, ze zuzyleś 1,5kWh pradu to by dawało COP na poziomie 5,6..... nie powiem, że łżesz ale zastanów sie jak koloryzujesz wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanuj się ,napisałem że jak zimna 18 stopni to tyle a każdy następny raz zawsze startuje od 34 stopni bo tak ustawiłem histerezę

 

Opanuj się. W 200l zasobniku nie masz 200l wody o tej samej temperaturze. Masz taką temperaturę na jakiejś wysokości. Poniżej masz zimniejszą, powyżej cieplejszą wodę. Ile i o jakiej temperaturze - tego nie wiesz.

 

Fizyki nie oszukasz. Do ogrzania 1m3 wody o 1* trzeba 1,17kWh. Czyli gdybyś grzał 200l o 34* to byś potrzebował 0,2m3 x 1,17kWh/m3K x 34K = 7,956kWh.

Jak zużywasz 1,5kWh to oznaczałoby COP=5,3 co jest niemożliwe.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zostac rolnikiem albo klechą i mieć w dupie te rozporządzenie...

 

Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych.

 

Kraje Unii Europejskiej mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.

Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?

Mała PC + mniejszy kociołek gazowy to dużo mniejszy koszt niż duża PC...

 

Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?

Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?

Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?

Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?

 

Zima czy ogolnie sezon grzewczy nie trwa w Polsce tylko 3 miesiące a wiecej. Nie tak dawno bo 8 czy 9 marca produkcja PV pobiła rekord. A przeciez to jeszcze zima. A solary jak tylko jest sloneczna pogoda działają i to calkiem dobrze. Przypadek gdy ktos ma gaz jest calkiem inny od tego gdy nie ma ani przyłacza ani instalacji gazowej i porownac sie tego nie da, ale trzeba to opisac a nie doradzac ogolnie o 2 zródłach ciepła.

ad1 200l na kilka osób z duzym zapotrzebowaniem to trochę za mało, skąd sie wezmie 3 oC w całym zasobniku tego nie wiem, ale sie chetnie sie dowiem.

ad2 Na to jest potrzebny zasobnik o pojemnosci od 300l wzwyz, lepiej 400 a nawet 500l

ad3 W przypadku zasobników z wezownicą przepływową problem nie istnieje, dla pozostałych zasobników przy ciągłym duzym wykorzystaniu tez nie ma problemu, a jezeli jest juz taka potrzeba to wystarczy cotygodniowe wygrzewanie temp 65 oC co kazda dobra pc jest w stanie wykonac.

ad4 standartową temperatura dla prysznica jest 38 oC, owszem w zasobniku powinna byc wyzsza ale nawet 50 czy 55 oC nie jest zadnym problemem dla pc

Jezeli chodzi o zróznicowanie cen PC od mocy to nie jest to zaleznosc wprost proporcjonalna. Oczywiscie kazdy producent ma inne rózniece cenowe ale nie jest tak ze 2 razy mocniejsza pompa jest 2 razy drozsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?

Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?

Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?

Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?

 

 

1. 7kw - od z około 10 do 40 stopni C - 45-75 minut w zależności od temp zew.

2. Legionella ma się dobrze, nie narzekam

3. to zależy - pod prysznic za gorąca, do parzenia świniaka zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanuj się. W 200l zasobniku nie masz 200l wody o tej samej temperaturze. Masz taką temperaturę na jakiejś wysokości. Poniżej masz zimniejszą, powyżej cieplejszą wodę. Ile i o jakiej temperaturze - tego nie wiesz.

 

Fizyki nie oszukasz. Do ogrzania 1m3 wody o 1* trzeba 1,17kWh. Czyli gdybyś grzał 200l o 34* to byś potrzebował 0,2m3 x 1,17kWh/m3K x 34K = 7,956kWh.

Jak zużywasz 1,5kWh to oznaczałoby COP=5,3 co jest niemożliwe.

 

O widzę że wiesz lepiej odemnie ile pompa zjada na podgrzanie ,dawaj na priv podam adres sprawdzisz sam to nie tajemnica przecież i szybko sprawdzisz to raptem godzinka i kawę postawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zostac rolnikiem albo klechą i mieć w dupie te rozporządzenie...

Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych.

Kraje Unii Europejskiej mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

 

Zauważ słowa kluczowe: "będzie można" i "mogą". Nie ma, że "przepisów nie stosuje się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalne magazynowanie to w wylewce. Bo każdy ją ma, więc magazyn jest za darmo i nie zajmuje miejsca.

Jako producent mówię ci: bzdura. To tak jakbym wyprodukowany towar od razu wysyłał na rynek, bez względu na aktualny popyt.

 

Ładowanie wytworzonego ciepła od razu w całości w posadzkę jest jednoznaczne z uruchomieniem jego emisji bez względu na potrzeby grzewcze.

Magazyn ciepła to powinien być magazyn ciepła a nie "durszlak ciepła".

Optymalne magazynowanie ciepła! Nie zawsze potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimi? Twoje w tym wątku to:

1. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest niskotemperturowość

2. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest mała bezwładność

3. oczywista oczywistość, że system grzewczy jest trwale związany z budynkiem (...)

 

Kiepska manipulacja. Nie przeredagowuj, według własnego uznania, moich wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominujący ton wypowiedzi z platformy X / dawniej TT:

 

Kiedyś wszystko zawijało się w papier. Później przekonywano ludzi, że plastik jest lepszy, bo nie trzeba już wycinać drzew. Teraz przekonuje się ludzi żeby wrócili do papieru, bo drzewa odrosną a ropa nie. I tak się biznes kręci... popyt, podaż. Biomasa nie ma głosu…

==

Miałeś palić gazowym, najlepiej produkowanym w Niemczech i rosyjskim gazem kupowanym u Niemców. Ale Nord ktoś uszkodził i gazu nie będzie. Produkują teraz pompy ciepła i te masz montować, a zasilać prądem z wiatraka, najlepiej produkcji Siemensa. Gaz jest nagle nieekologiczny. Inaczej kara!

==

Niemcy taniego gazu już nie mają, ale za to całkiem przypadkiem są największymi producentami pelletu w Europie. Tak samo jak i wiatraków, fotowoltaiki oraz pomp ciepła.

==

Nord Stream II został zniszczony i Niemcy nie mają już taniego gazu z Rosji. Więc jeżeli Niemcy nie mogą to i inni też nie będą używać. Gaz nie jest już ekologiczny.

==

Jak informuje serwis, Polskie Sieci Elektroenergetyczne coraz wcześniej zarządzają przymusowe odłączanie fotowoltaiki od sieci. Tani, czysty prąd jest marnowany i nie ma pomysłu na to, jak ten problem rozwiązać. Pierwsze w tym roku nakazowe wyłączenie dużych instalacji PV miało miejsce w miniony weekend. PSE zarządziły redukcję produkcji w fotowoltaice w wysokości 815 MW ze względu na nadpodaż energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Sytuacja będzie się powtarzać i nie ma pomysłów, jak to zmienić…

==

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...