Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe długość pętli


Dante1986

Recommended Posts

Witam,

Fachowcy rozpoczęli rozkładanie podłogówki u mnie na budowie i niepokojem patrzę na pierwsze efekty ich pracy.

Może troche informacji na początek

1. pow. domu 114 m² ogrzewany będzie gazem

2. kocioł 23 KW 

3. Rozdzielacz z rotametrami bez sprzęgieł i dodatkowej pompy tylko ta co  w piecu

4. Rura do podłogówki firmy Sigma-Li PE-RT/ALU/PE-RT 16x2.0

Ułożyli już 2 pomieszczenia z rozstawem rur co 10 cm i na jednym pomieszczeniu wyszło 146 mb rury a na drugim 127 mb 

Czy to jest dobrze czy źle ??? bo twierdzą że będzie dobrze grzało . Czy też wywalić ich z tym i żeby zrobili więcej pętli w pkmieszczeniach zmniejszając iich długość.

20240928_125023.jpg

20240928_125027.jpg

20240928_124952.jpg

Edytowane przez Dante1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Mareks77 napisał:

Bardzo ładnie to wygląda. Rura 16mm pozwala na pętle do 150mb. Jedno co martwi to moc kotła gazowego. Napisz coś więcej na temat kotła oraz planowanego ocieplenia domu lub od razu zmień na taki max 15 - 19 kW z maksymalnie szeroką możliwością  modulacji.

To jak już sam nie wiem jak to jest z tymi długościami pętli ???? bo wszędzie pisze że by pętle nie przekraczały 90 mb . 

 

Co do kotła firma Brötje Heizung WHBS 22 o mocy 21 KW z zakresem modulacji od 22% - 100%

Ściany z pustaka cerammicznego 25 cm + ociepllenie styropianem 20 cm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom razem z poddaszem ma około 120m i pompa ciepła 10 kW tylko przy większych mrozach musiała pracować w droższej taryfie. 95% sezonu wystarcza praca w tańszej, czyli maks 10h dziennie. Nie wiem jak twardo zabetonowany łeb dobierał Ci te 23 kW?

Co do długości pętli, to dobrze żeby pętle miały podobne długości w całym domu. 127 m i 146 m to zbliżone wartości. Ciekawe, co tam dalej Ci ułożą?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dante1986 napisał:

To jak już sam nie wiem jak to jest z tymi długościami pętli ???? bo wszędzie pisze że by pętle nie przekraczały 90 mb . 

 

Co do kotła firma Brötje Heizung WHBS 22 o mocy 21 KW z zakresem modulacji od 22% - 100%

Ściany z pustaka cerammicznego 25 cm + ociepllenie styropianem 20 cm

 

 

Słaba modulacja, bo dopiero od 4,6 kW (22% z 21). I przewymiarowany kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dante1986 napisał:

Witam,

Fachowcy rozpoczęli rozkładanie podłogówki u mnie na budowie i niepokojem patrzę na pierwsze efekty ich pracy.

Może troche informacji na początek

1. pow. domu 114 m² ogrzewany będzie gazem

2. kocioł 23 KW 

3. Rozdzielacz z rotametrami bez sprzęgieł i dodatkowej pompy tylko ta co  w piecu

4. Rura do podłogówki firmy Sigma-Li PE-RT/ALU/PE-RT 16x2.0

Ułożyli już 2 pomieszczenia z rozstawem rur co 10 cm i na jednym pomieszczeniu wyszło 146 mb rury a na drugim 127 mb 

Czy to jest dobrze czy źle ??? bo twierdzą że będzie dobrze grzało . Czy też wywalić ich z tym i żeby zrobili więcej pętli w pkmieszczeniach zmniejszając iich długość.

Kolejność jest taka: robisz OZC, robisz projekt podłogówki wg OZC, każesz wykonać ściśle wg projektu. Te pętle są wg zaleceń za długie, powinny mieć max 100m. 23 kW to nieprawdopodobnie dużo jak na 114 m2, więc OZC nie masz. Reszta to swawola "fachowców", więc i wyniki losowe. Dziś rozmawiałem z hydraulikiem dobrej klasy, roboty nie knoci, ma wiedzę, ale jak doszło do rozmowy o ogrzewaniu, to jego wiedza się kończyła. Wykonawca to nie projektant, nie umie liczyć podłogówki, zapotrzebowania na ciepło - umie wykonać i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co liczyć. Taki budynek jak nie będzie miał dziur w oknach to potrzebuje max 5kW przy -20`C na dworze....

U mnie średnio w zimie jest w okolicach 0`C więc dom pobiera 2kW w tym czasie....

Jak już robisz gaz to wybierz najmniejszy kocioł jaki jest na rynku... Elfir dobrze prawi 

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw 10 cm i pętle po 120-140 metrów to strata materiału (niepotrzebne mb rury) i zwiększone opory dla pompy (zwiększone zużycie en. elektrycznej)
Zmarznąć nie zmarzniesz, ale optymalne to nie jest.

No i ten kocioł... zmieć na jakikolwiek z zakresem pracy  2-11 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dante1986 napisał:

To jak już sam nie wiem jak to jest z tymi długościami pętli ???? bo wszędzie pisze że by pętle nie przekraczały 90 mb . 

 

Co do kotła firma Brötje Heizung WHBS 22 o mocy 21 KW z zakresem modulacji od 22% - 100%

Ściany z pustaka cerammicznego 25 cm + ociepllenie styropianem 20 cm

 

 

Odnośnie samego kotła to na 100% spróbuj go zmienić. Max dla tego domu to 12 - 15kW ale to wszystko w zależności od mocy minimalnej. 4kW to dość sporo więc w okresach przejściowych typu późna jesień lub wczesna wiosna gdy ogrzewanie będzie już lub jeszcze uruchomione kocioł będzie pracował z częstymi przerwami uruchamiając się kilakdziesiąt razy na dobę.

Moc kotła jest ściśle związana z rodzajem instalacji grzewczej więc jeśli jest to podłogówka i to jeszcze z rostawem co 10cm to zrozumiałe jest iż woda idąca w podłogę nie musi mieć wyższej temperatury.

Długość pętli wyszła taka ze względu na rozstaw rur . Nie jest to złe gdyż nie wiadomo jaki jest zamysł samych instalatorów. Mam nadzieję że wygląd instalacji idzie dotychczas ułożonej idzie w ślad za doświadczeniem to i bez projektu ludzie ci potrafią rozwiązać uwagi pojawiające się w odpowiedziach innych forumowiczów.

Odnośnie samych pętli i ich długości to jest to zależne od pozostałych pomieszczeń oraz rozwiązań technicznych. Jeżeli dom posiada trochę powyżej 100m2 i 100% podłogówki wypadało by aby  to pompa kotła napędzała całość instalacji bez dodatkowych pomp i mieszaczy obniżających temperaturę czynnika idącego w podłogę. Obecne pomieszczenia nie są zbyt obszerne więc owe 140 - 150mb rury sugeruje że w pozostałych pomieszczeniach większych pomieszczeniach typu salon, kuchnia itp pętle będą podobnej długości.

Dlatego rozwiązanie które przyjęli instalatorzy nie jest od razu złe i skazane na porażkę .

Ty ze swojej strony jako inwestor powinieneś jednak już przed lub w trakcie układania zwrócić uwagę na rozstaw rur gdyż owe 10 cm przyjęte w całym domu nie pozwoli później na większe zagęszczenie więc zróżnicowanie ciepła posadzki ze względu na strefy pzryprogowe w drzwiach balkonowych lub łazienki i toalety gdzie temperatura powinna być jednak wyższa od tej panującej w pokojach. Rozumiem że owe dwa pokoje robi się szybko i mogą to być pokoje dzieci wymagające wyższej temperatury ale należy jednak uzgodnić z wykonawcami dalsze prace stawiajac pytania .

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...