Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

11 minut temu, Ratpaw napisał:

Co to za pompa i co to za sterownik?

To nie dla ciebie, to wymaga więcej odwagi i ciutkę wiedzy ,bez urazy. a co do Haiera to miałem 8kw był za duży-mocny i mi taktował nawet ze zworką zmniejszającą moc o połowę ale mimo niskiej ceny sprzęt naprawdę robi robotę , ta moja była 8-ka ogrzewa dom 140m2 parter i piętro z zapasem mocy na więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ratpaw napisał:

Co to za pompa i co to za sterownik?

On ma samoróbke z klimatyzatora chyba GreeAmber + sterownik AHU. 

 

Jak miał Haiera, to ta pompa osiągała u niego chyba COP 11 🤣 Teraz ma własnej roboty, to pewnie będzie COP 25 🤣

 

Teraz nie opłaca się niczego robić bo taniej i lepiej wychodzi zakup Kaisaia, który prokurator zresztą uczynił i pewnie w przyszłym roku sprzeda pompę własnej roboty, jak trochę ceny podrosną na gotowce.

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tanewa napisał:

Co zyskuje na wydaniu tych setek albo i ponad tysiąca złotych i zagraceniu pomieszczenia technicznego inwestor?

A co to daje, gdy do defrostu zładem powrót musi być minimum 27 stopni? Czy masz tej wody o temperaturze niższej 10l, czy 10m3 - nie robi to  żadnej różnicy. A dzisiaj budowany dom z podłogówką w rekordowe mrozy, gdy szronienie jest znikome, pewnie sporadycznie osiągnie 27 stopni na powrocie.

Dajesz przykład swojej instalacji mieszanej, która nijak ma się do 100% podłogówki.

Małe panasonici zawsze robią defrost zładem, a jak powrót jest poniżej 27 to tylko dołącza się grzałka którą można wyłączyć w menu, więc ma znaczenie czy wody jest 10l czy 10m3. Nie przy podłogówce, ale o tym już była mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, gregos11 napisał:

On ma samoróbke z klimatyzatora chyba GreeAmber + sterownik AHU. 

 

Jak miał Haiera, to ta pompa osiągała u niego chyba COP 11 🤣 Teraz ma własnej roboty, to pewnie będzie COP 25 🤣

 

Teraz nie opłaca się niczego robić bo taniej i lepiej wychodzi zakup Kaisaia, który prokurator zresztą uczynił i pewnie w przyszłym roku sprzeda pompę własnej roboty, jak trochę ceny podrosną na gotowce.

Ty faktycznie masz coś nie h   Nie patrzeć na COP zCWU bo czujnik mam w złym miejscualo z łepetynką co ? ten sam gnój robiłes na tym drugim forum.

Edytowane przez prokurator
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tanewa napisał:

Jakie? Co to zmienia dla mieszkańca?

Rachunki za prąd, żywotność pompy i to czy w ogóle będzie poprawnie działać. Już o tym pisałem na poprzedniej stronie. Przy grzejnikach jak jest ciepło na zewnątrz i pompa będzie miała wtedy minimum np 4kw mocy to jak damy temperaturę na grzejniki taką żeby oddawały 2,5kw np 35 stopni to zostaje 1,5kw nadwyżki. I teraz jak masz tylko 10l wody to po chwili te 35 stopni zostanie przekroczone i sprężarka się wyłączy i będzie czekać aż woda się ochłodzi. I za kilka minut będzie kolejny cykl który znowu potrwa tylko chwilę. Jak tak zostawisz to sprężarka zaliczy setki cykli dziennie i długo nie pożyje. Żeby temu zapobiec trzeba wtedy podnieść temperaturę na grzejniki np do 45 stopni żeby ta nadwyżka była mniejsza albo żadna i wtedy nie będzie taktowania, ale zużycie prądu mocno wzrośnie. A defrost na 10l to pewnie nawet z grzałką się nie zrobi, bo ona ma tylko 3kw mocy i nie zapobiegnie wychłodzeniu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, prokurator napisał:

Ty faktycznie masz coś nie h   Nie patrzeć na COP zCWU bo czujnik mam w złym miejscuIMG_20241011_132350.jpgalo z łepetynką co ? ten sam gnój robiłes na tym drugim forum.

Wg wyświetlacza to  rewelacja. W jakich warunkach są takie wyniki uzyskane - temperatury wody c.o., c.w.u. i na zewnątrz itp. ?

Jaki dokładnie model Haiera ? Monoblok 5 kW typ AU052FYCRB(HW) lub podobny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Ralapo napisał:

Rachunki za prąd, żywotność pompy i to czy w ogóle będzie poprawnie działać. 

Ale w jaki sposób, skoro tak czy inaczej włączy grzałki (albo tak czy inaczej je wyłączysz) i tak czy inaczej tyle samo Wh odbierze z wody żeby zrobić defrost?

Nawet więcej - jak jest mniejszy zład wody to schłodzisz go o więcej stopni więc po włączeniu grzania te Wh PC wyrobi taniej, bo przy niższej temperaturze górnego źródła czyli z wyższym COP, niż gdyby było tych litrów wody więcej, ale o wyższej temperaturze.

 

18 minut temu, Ralapo napisał:

Przy grzejnikach jak jest ciepło na zewnątrz i pompa będzie miała wtedy minimum np 4kw mocy to jak damy temperaturę na grzejniki taką żeby oddawały 2,5kw np 35 stopni to zostaje 1,5kw nadwyżki. I teraz jak masz tylko 10l wody to po chwili te 35 stopni zostanie przekroczone i sprężarka się wyłączy i będzie czekać aż woda się ochłodzi.

 

Piszesz dalej do mnie? I odnosisz się do tego:

  

19 godzin temu, Tanewa napisał:

Co daje bufor, jak powrót ma ze 25 stopni?

i popierasz:

  

W dniu 10.10.2024 o 13:29, Marco36 napisał:

Powtarzacie jak mantrę podłogówka bez bufora. A ja bym z tym polemizował.

 

Czy jakiś nowy podtemat zacząłeś? Jaki w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tanewa napisał:

Ale w jaki sposób, skoro tak czy inaczej włączy grzałki (albo tak czy inaczej je wyłączysz) i tak czy inaczej tyle samo Wh odbierze z wody żeby zrobić defrost?

Nawet więcej - jak jest mniejszy zład wody to schłodzisz go o więcej stopni więc po włączeniu grzania te Wh PC wyrobi taniej, bo przy niższej temperaturze górnego źródła czyli z wyższym COP, niż gdyby było tych litrów wody więcej, ale o wyższej temperaturze.

Piszesz dalej do mnie? I odnosisz się do tego:

 i popierasz:

 Czy jakiś nowy podtemat zacząłeś? Jaki w takim przypadku?

Pytasz co daje bufor to ci odpowiadam, już nie wiem czy trolujesz czy poważnie piszesz. Na grzejnikach nie będziesz miał powrotu poniżej 27 przy 250l wody, ale przy 10l już tak, bo nawet jak na początku defrostu powrót będzie 30 stopni to na końcu będzie pewnie z 10 stopni i pompa się wyłączy żeby nie zamarzł wymiennik i nawet grzałka tu nie pomoże bo nie nadąży. Na podłogówce ten problem nie istnieje, bo zimna woda z defrostu będzie ogrzewana przez wylewkę, więc nigdy nie spadnie np do 10 stopni, już nie mówiąc o tym że samej wody masz 100 litrów i więcej a nie 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ralapo napisał:

Pytasz co daje bufor to ci odpowiadam, już nie wiem czy trolujesz czy poważnie piszesz. Na grzejnikach nie będziesz miał powrotu poniżej 27 przy 250l wody, ale przy 10l już tak, bo nawet jak na początku defrostu powrót będzie 30 stopni to na końcu będzie pewnie z 10 stopni i pompa się wyłączy żeby nie zamarzł wymiennik i nawet grzałka tu nie pomoże bo nie nadąży. Na podłogówce ten problem nie istnieje, bo zimna woda z defrostu będzie ogrzewana przez wylewkę, więc nigdy nie spadnie np do 10 stopni, już nie mówiąc o tym że samej wody masz 100 litrów i więcej a nie 10.

To nie chodzi o zład wody, tylko o zład energii, przenoszonej podczas defrostów do pomy ciepła. Wody może i 5 litrów, ale jeśli będzie ona mogła przenieść wystarczającą do defrostu ilość energii, np poprzez wymiennik ciepła, to defrost się wykona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ratpaw napisał:

Tzn?

Jest grupa na FB - mnóstwo informacji. Pytaj i tutaj.

Pisałeś kiedyś o ile mnie pamięć nie myli że bedzie jakaś samoróbka z pompy do CWU bo nie było małych pomp na rynku albo były drogie czy jakoś tak.

FB nie mam :(

W sumie jak Haier 5kw da 2kW przy -20 i zasilaniu 30` to mi styknie, reszta poleci z grzałki :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam z tą temperaturą, ale prokurator jest z tego znany, że wkleja takie bezsensowne niczego nie wnoszące obrazki.

To jest jego samoróbka w której wymienił jakiś czas temu sterownik na nowy i się podnieca jaka to jest wspaniała, a w garażu czeka nowy Kaisai (zresztą słusznie, bo w tych pieniądzach żal było nie kupić -taniej od pompy DIY).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sito napisał:

Pisałeś kiedyś o ile mnie pamięć nie myli że bedzie jakaś samoróbka z pompy do CWU bo nie było małych pomp na rynku albo były drogie czy jakoś tak.

FB nie mam :(

W sumie jak Haier 5kw da 2kW przy -20 i zasilaniu 30` to mi styknie, reszta poleci z grzałki :) 

 

Tam, mam już pompę do cwu i będą z niej zasilane jedynie drabinki w łazience i suszarni (oraz CWU). Przy tak taniej pompie heiera kombinowanie z ogrzewaniem całego domu z cwu + GWC jest kompletnie bezsensowne. No ale kto mógł przewidzieć, że pompy stanieją do kilku dniówek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...