Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

No dla tych co nic nie umieją to tyle kosztuje niestety.

Co to znaczy "nic nie umieją", skąd więc mają 50K na PCPW? Inni mają inne specjalizacje, różną wartość własnego czasu, plus wiele innych czyników. Zrobiłeś sobie grzanie z klimatyzatora to gratulacje, ale może przestań się wywyższać z tego powodu, a z innych robić głupków (bo wystawiasz sobie słabe świadectwo). Świat nie jest czarno-biały. Poza tym OT.

Edytowane przez grzeniu666
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co to znaczy "nic nie umieją", skąd więc mają 50K na PCPW? Inni mają inne specjalizacje, różną wartość własnego czasu, plus wiele innych czyników. Zrobiłeś sobie grzanie z klimatyzatora to gratulacje, ale może przestań się wywyższać z tego powodu, a z innych robić głupków (bo wystawiasz sobie słabe świadectwo). Świat nie jest czarno-biały. Poza tym OT.

 

Obserwuję od dobrych kilka lat i siedzę na wielu forach od początku internetu ale takiej żenady niskiego poziomu wiedzy technicznej jak obecnie to nie było nigdy, poziom wiedzy kończy się na obsłudze ajfonu a hitem to powiedzonko e to Chiński szajs w kraju który nie potafi zrobić szpadla ani grabi ogrodowych aby się nie złamały po pierwszym użyciu. ja obrażam ? nie nie obrażam ale wnerwia mnie jak ludzie sami zamykają się wręcz bronią aby za dużo nie wiedzieć ale paplanina i wytykanie w internetach to mistrzostwo a jak już nie wie jak ma ugryźć to błędy ortograficzne komuś wytknie ot bohaterstwo..

a 50 patli instalatorki biorą bo widzą że na 90 procentowe dopłaty załapują się ludzie mniej majętni i wiedzą że państwo za to zapłaci to zdzierają ile wlezie , nawet w globenergia o tym mówili więc temat zauważony ale chyba nie na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję od dobrych kilka lat i siedzę na wielu forach od początku internetu ale takiej żenady niskiego poziomu wiedzy technicznej jak obecnie to nie było nigdy, ...

Nie było, albo nie było widać, nie mam pewności. Ja podobnie załamuję ręce na tematycznych "grupach fejsbukowych" (jak w desperacji tam zaglądam) które zastąpily np. usenet czy nawet fora, ale takie czasy. Nie zawsze zakup PCPW za 50K będzie głupi, nie zawsze samodzielne wykonanie PC z klimy będzie rozsądne/optymalne (kosztowo/praktycznie/itp), sugeruję nie oceniać pochopnie.

Fakt, tak wysokie dofinansowania mogą sprzyjać nieetycznym praktykom i rozleniwieniu u klientów, system nie jest doskonały (dlaczego nie np. część w nieoprocentowanym kredycie?).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze szukacie problemu ktory nastapi za 20 lat a rozwiazania chcecie juz dzis. Zobaczycie ze te panele bedzie mozna oddawac na pszok bo beda firmy ktore jeszcze zaplaca 2zl za sztuke zeby moc je zrecyklingowac. W firmie w ktorej pracowalem to najpierw firma placila za wywozenie odpadow poprodukcyjnych(szlam poszlifierski) potem ktos to bral za darmo a potem inna firma placila parw groszy zeby moc to zabrac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze szukacie problemu ktory nastapi za 20 lat a rozwiazania chcecie juz dzis. Zobaczycie ze te panele bedzie mozna oddawac na pszok bo beda firmy ktore jeszcze zaplaca 2zl za sztuke zeby moc je zrecyklingowac. W firmie w ktorej pracowalem to najpierw firma placila za wywozenie odpadow poprodukcyjnych(szlam poszlifierski) potem ktos to bral za darmo a potem inna firma placila parw groszy zeby moc to zabrac.

 

Tak samo się dzieje przy produkcji cel LG-78 we Wrocławiu.

Na początku płacili za recykling odpadów produkcyjnych a teraz każą sobie za nie płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii auto konsumpcji mogę się podzielić obserwacjami u siebie.

 

Średnio roczny wynik to ~30% (~5,5 MWh pobrana EE / ~1,5 MWh auto konsumpcja), zużycie roczne ~7 MWh (wszystko na prąd - oprócz grilla)

 

Wartościowo najwyższa auto konsumpcja jest w miesiącach wiosennych/letnich - kwiecień - lipiec

paź - 145,600

list - 80,000

gru - 37,500

sty - 65,656

lut - 107,163

marz - 148,062

kw - 185,200

maj - 198,800

czer - 161,300

lip - 171,200

sier - 153,100

wrz - 140,700

 

 

Powyższe bez bez szczególnego ciśnienia na auto konsumpcję :

Pralko suszarko ustawiana do pracy w dzień (ale nie czekamy z praniem aż świeci słońce ;) )

Grzanie CWU raz dziennie - 13:00-15:00

 

Zresztą pralka to ~40-50 kwh na miesiąc średnio (z podlicznika info)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, Roczne zużycie szacuję na 7,5 - 8 tys. kWh. Dach idealnie na południe w szczerym polu.

Bez wykładów akademickich - jest sens montować instalację FV przy dzisiejszych cenach?

Szacunkowo mogę liczyć okres zwrotu inwestycji na 7-10 lat?

Ja wiem. Na dzisiaj to takie trochę wróżenie z fusów.

Szklanej kuli nikt nie ma na biurku.

 

Ponoć panele ostro potaniały a energia od nowego roku "może" zdrożeć o 70%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No potaniały jak byk bo tydzień temu kupiłem jinko 400 atowe po 420 zł sztuka a teraz za 290 nawet można kupić ,chyba kolejne 10 sobie kupię bo 21 już mam:D

 

Ty? Taki zagorzały głosiciel nieopłacalności fotowoltaiki (którą zresztą masz) kupujesz kolejne panele :jawdrop:

Nie boisz się, że "ta komuna" (czyli wg twoich wypowiedzi UE) przyjdzie w nocy i zarekwiruje panele a ciebie wyśle na dożywocie do kamieniołomów :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty? Taki zagorzały głosiciel nieopłacalności fotowoltaiki (którą zresztą masz) kupujesz kolejne panele :jawdrop:

Nie boisz się, że "ta komuna" (czyli wg twoich wypowiedzi UE) przyjdzie w nocy i zarekwiruje panele a ciebie wyśle na dożywocie do kamieniołomów :eek:

 

Dofinansowania nie biorę to zawsze mogę z nimi robić co chcę :D:D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Zrobilem sobie przed chwila analize rachunkow z tego roku oraz na tym samym poziomie w roku nastepnym. Wynika z niej ze roczny koszt energi bedzie na poziomie 650zl a bez PV bylo by 3kzl. Jednak gdyby nie bylo tarczy to roznica byla by znacznie wieksza. Przy tarczach mam zwrot na poziomie 10%, bez tarczy bylby znacznie wiekszy.

Instalacje mam od poczatku tego roku a od czerwca zaplaca 20% za niewykorzystana energie (rocznie ok. 150zl, ujete w tych 650zl rocznych kosztach energi).

To wg kalkulacji na dzien dzisiejszy.

W ciagu roku 40% energi jest z PV (autokonsumpcja + bilansowanie). Ogrzewanie oraz CWU jest z gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ale to nie byla forma chwalenia tylko kontynuacja oplacalnosci netbilingu. Ja przewymiarowalem o 50%, czesciowo przez to zeby na dachu lepiej wygladalo a czesciowo bo bazowalem na najniekorzystniejszych danych poboru energi w czasie covidu.

 

PV generalnie jest na granicy oplacalnosci. Wiadomo inflacja pozera te 10% na dzien dzisiejszy ale z drugiej strony zalezy czy jest ktos w stanie lepiej zainwestowac posiadane srodki. To jest na moim przykladzie ale moja instalacja do najtanszych nie nalezy wiec i innym liczby moga wyjsc lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...