Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W jakich pomieszczeniach termostaty do ogrzewania podłogowego (gaz / pompa ciepła)


karolinawarzycha

Recommended Posts

Kazdy moze sobie uwazac jak chce, ale jednorazowy pomiar to zaprzeczenie jego wiarygodnosci.

 

Pomiary mam ciągłe. I skoki owszem, zdarzają się - ale nie wynikają z podłogówki.

Za to uważanie czegoś bez żadnych pomiarów jak nazwać?

 

Dosc karkołomna teza ze sposób regulacji i tryb grzania nie wpływu na wielkosc wahan temperatury w pomieszczeniu

 

To Twoja teza? Moja jest dokładnie odwrotna:

Oczywiste jest, że przy histerezie +-0,25* podłogówka sama z siebie bardziej rozbuja temperaturę, bo temperatura powietrza będzie rosła jeszcze ze dwie godziny po wyłączeniu grzania i będzie spadała długo po włączeniu gdy nic innego nie wpływa na temperaturę (nie ma zysków).

 

 

urzadzen grzewczych w swoich wyrobach stosują modulacje mocy

 

Czy Ty naprawdę rozumiesz, o czym dyskutujemy? Dyskutujemy o sterowaniu strefowym i zamykaniu poszczególnych obiegów na podstawie temperatury powietrza. Nie o krzywej grzewczej i uzależnieniu TZ od niej (moc jest pochodną docelowej TZ i faktycznej TZ i powrotu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To Twoja teza? Moja jest dokładnie odwrotna:

 

 

 

 

 

Czy Ty naprawdę rozumiesz, o czym dyskutujemy? Dyskutujemy o sterowaniu strefowym i zamykaniu poszczególnych obiegów na podstawie temperatury powietrza. Nie o krzywej grzewczej i uzależnieniu TZ od niej (moc jest pochodną docelowej TZ i faktycznej TZ i powrotu).

 

Doskonale rozumiem o czym dyskusja, co do tezy to Twoja teza nie moja, skad takie przypuszczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem o czym dyskusja, co do tezy to Twoja teza nie moja, skad takie przypuszczenie ?

 

To czyja jest teza, z którą polemizujesz, "ze sposób regulacji i tryb grzania nie wpływu na wielkosc wahan temperatury w pomieszczeniu"?

 

Powtarzam do znudzenia, że sterowanie strefowe pogarsza stabilność temperatury w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyja jest teza, z którą polemizujesz, "ze sposób regulacji i tryb grzania nie wpływu na wielkosc wahan temperatury w pomieszczeniu"?

 

Powtarzam do znudzenia, że sterowanie strefowe pogarsza stabilność temperatury w pomieszczeniu.

 

To Twoja teza.

Powtarzaj ile razy chcesz, kazdy moze miec swoje zdanie na tym forum byle bez agresji i wulgaryzmów, juz niejaki J. Goebbels twierdził, ze cyt. "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam do znudzenia, że sterowanie strefowe pogarsza stabilność temperatury w pomieszczeniu.

 

powtarzam do znudzenia : a jakimż to cudem? ponadto ( na podstawie doświadczenia) wiem że jest wręcz odwrotnie o czym napisałem wyżej ( przypadek z suszarką i pomieszczeniem gdzie nie ma sterowania strefowego).

Napiszę jeszcze więcej w przypadku dodatkowych źródeł (nie sterowalnych jak np. zyski ze słońca) to sterowanie strefowe jest wręcz KONIECZNE

Co ciekawe tak stanowcze stwierdzenia pisze osoba która ogrzewa dom ....kablami (rzekomo)

Edytowane przez gogush
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znany portal aukcyjny : SALUS REGULATOR STEROWNIK TEMPERATURY 091FLV2 , zostało jeszcze 249 szt :)

 

Ok, ale to regulator z zasilaniem bateryjnym, inwestorzy ostatnio jacys rozleniwieni i nie chce im sie co roku wymieniac baterii i preferują zasilanie sieciowe. A taki

Salus HTRS230 niestety tak tani nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtarzam do znudzenia : a jakimż to cudem? ponadto ( na podstawie doświadczenia) wiem że jest wręcz odwrotnie o czym napisałem wyżej ( przypadek z suszarką i pomieszczeniem gdzie nie ma sterowania strefowego).

...

 

Juz znani producenci regulatorów zaczynają sie obawiac nowej rewolucyjnej hipotezy Kaizena z dziedziny teorii sterowania która udowodni ponad wszelką wątpliwość negatywny wpływ regulatorów strefowych na stabilnosc temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Hipoteza czy raczej teza bo niemozliwe aby Kaizen sie mylił, moze spowodowac gwałtowy spadek sprzedazy a tym samym produkcji tych regulatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale to regulator z zasilaniem bateryjnym, inwestorzy ostatnio jacys rozleniwieni i nie chce im sie co roku wymieniac baterii i preferują zasilanie sieciowe.

 

No podałem aby pokazać że nie jest to jakiś makabryczny wydatek, ja mam 1 bateryjny i pozostałe zasilane ( bez pamięci) i po każdym wyłączeniu prądu muszę ustawiać temperaturę dla tych zasilanych z sieci (mam ich 5 szt + 1 bateryjny) . Ten bateryjny jest bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz znani producenci regulatorów zaczynają sie obawiac nowej rewolucyjnej hipotezy Kaizena z dziedziny teorii sterowania która udowodni ponad wszelką wątpliwość negatywny wpływ regulatorów strefowych na stabilnosc temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach.

 

:)

 

Obserwując jego wypowiedzi uważam że część z nich (jeśli inwestorzy będą się posłusznie słuchać jego wytycznych) jest wręcz szkodliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten chyba nie ma tygodniowego harmonogramu?

 

HTRS230 chyba nie , ale moim zdaniem (na bazie doświadczenia) dobowy jest zupełnie wystarczający, ja mam w salonie ze sterowaniem tygodniowym i od 6 lat nic na nim nie ustawiałem oprócz temperatury i to ręcznie :) to i tak lepiej niż kręcenie rotametrami :D

 

PS Zastanawiam się czy Kaizen wie co to sterowanie PWM skoro twierdzi że " sterowanie strefowe pogarsza stabilność temperatury w pomieszczeniu."

 

EDYTA : Właśnie dostałem odpowiedź na portalu ogłoszeniowym że to jest jednak HTRP ( czyli sterowanie tygodniowe) i to za 120 zł , da sie ? :)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

EDYTA : Właśnie dostałem odpowiedź na portalu ogłoszeniowym że to jest jednak HTRP ( czyli sterowanie tygodniowe) i to za 120 zł , da sie ? :)

 

Jezeli bedziesz miał fakturę za ten regulator to ok, jezeli nie to przypadku uszkodzenia nie mozesz liczyc na naprawę serwisową bezpłatną. Miałem kilka uszkodzonych htrs230, przesłałem do producenta z kopią faktury i miałem naprawione bezpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam sterowników Salusa i siłowników 0/1 . Przykładowy wykres temperatury z pokoju ( jest to cały miesiąc bo przy jednym dniu to ma praktycznie prostą linię ) :

 

Screenshot_20221101-233715_Tuya Smart.jpg

 

Wg mnie trzyma temperaturę bardzo dobrze. Zmiany wynikają z wietrzenia i uzysków słonecznych. Bez czynników zewnętrznych wydaje mi się że wahania wynikały by tylko z dokładności czujnika temp.

 

Bez siłowników latałem tylko do rozdzielacza i kręciłem rotametrami, a wahania dochodziły do 3 stopni.

 

Moje doświadczenia są takie:

 

-z uwagi na uzyski, wietrzenia i inne czynniki bez sterownika pokojowego nie da się mieć stabilnej temperatury w pomieszczeniu.

 

-nie ma czegoś takiego jak wyregulowanie jednorazowe przepływów i zapomnienie o sprawie chyba że : nie mamy okien , wentylacji, nie gotujemy i w ogóle najlepiej jakby nie było nas w domu .

 

Jak czytam wpisy że podłogówka to taka duuuuuuża bezwładność że regulator nic tu nie pomoże to aż moim rzygom chce się rzygać .

 

A czy regulator może zaszkodzić ? - Może jak np korytarz ze wspólnym salonem ogrzewany jest tylko z "doprowadzeń" albo mamy mały wiatrołap i spec zrobił jedną pętlę której część jest w wiatrołapie a część w salonie. Takich przykładów można mnożyć.

 

Najlepsze sterowanie to pogodówka + termostaty . A jak ktoś twierdzi inaczej to za przeproszeniem pie$%^ głupoty.

 

A co do pytania w temacie : W każdym ! może oprócz wiatrołapu .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez PLC_00
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

 

Najlepsze sterowanie to pogodówka + termostaty . A jak ktoś twierdzi inaczej to za przeproszeniem pie$%^ głupoty.

 

A co do pytania w temacie : W każdym ! może oprócz wiatrołapu .

 

Pozdrawiam

Spokojnie, zaraz tu wpadnie Kaizen i udowodni ze sie mylisz.

Kiedys miałem przypadek ze mój klient opisał sytuacje przed zamontowaniem termostatów i po, jego odczucia były identyczne. Zeby nie było tak wspaniale został tu forum zaszczuty ze sie nie zna, (notabene dr inż wykladowca Politechniki Wrocławskiej), ze to niemozliwe. A ze to człowiek spokojny to dał za wygraną i poprzestał na jednym poście. Szykuj sie na termostatową wendetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam sterowników Salusa i siłowników 0/1.

 

Jaki model sterownika masz?

 

PS. A ten wykresik to z jakiej aplikacji? Coś od Salusa?

 

A używa ktoś tego?

SALUS SIŁOWNIK SAMOREGULUJĄCY THB23030

 

I czy ktoś może polecić regulatory pokojowe pokazujące temperaturę z dokładnością 0,1 st.C zamiast 0,5 st.C?

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy regulator może zaszkodzić ? - Może jak np korytarz ze wspólnym salonem ogrzewany jest tylko z "doprowadzeń" albo mamy mały wiatrołap i spec zrobił jedną pętlę której część jest w wiatrołapie a część w salonie. Takich przykładów można mnożyć.

To znaczy, że trzeba mieć termostat w korytarzu między salonem i pokojami? Te kilka m2 coś zmienia w sterowaniu? Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam sterowników Salusa i siłowników 0/1 . Przykładowy wykres temperatury z pokoju ( jest to cały miesiąc bo przy jednym dniu to ma praktycznie prostą linię ) :

 

[ATTACH=CONFIG]461956[/ATTACH]

 

To ja też się pochwalę całym miesiącem. Tym samym.

 

attachment.php?attachmentid=461958

 

 

Tylko czego to dowodzi skoro w tym miesiącu podłoga w tym pokoju (sypialnia) dostała okrągłe 0kWh?

 

Wszelkie zmiany to zyski bytowe i słoneczne.

 

Dla leniwych wrzucę jeszcze bezpośrednio filmik pozornie nie związany z tematem.

 

Taka zagadka... Przewijamy do końca czwartej minuty... Dlaczego cegła jest taka zimna? Słabo przewodzi?

Podobnie działa beton. Zanim ciepło dotrze do powierzchni i zacznie grzać powietrze miną godziny.

Więc jak czekamy, aż w pomieszczeniu spadnie temperatura żeby włączyć grzanie - to jesteśmy spóźnieni. Bo przez dalsze jakieś dwie godziny temperatura będzie ciągle spadała. I analogicznie w drugą stronę - po zaprzestaniu grzania temperatura powierzchni podłogi dalej będzie rosła a z nią temperatura powietrza.

 

Poproszę po raz kolejny miłośników sterowania temperaturą powietrza o zaznaczenie na wykresie, kiedy ich zdaniem zawór powinien się otworzyć a kiedy zamknąć:

attachment.php?attachmentid=439683

 

Ale weźmy najzimniejszy miesiąc odkąd mieszkam w tym domu - styczeń 2021 r. Na Sylwestra przeniosłem czujnik do salonu i te skoki to kominek albo klima. Potem wrócił do sypialni z podłogówką. Owszem, wpływ kominka też widać - ale nie jest tak spektakularny. Dlatego powtarzam, że bez informacji, co się działo wykres jest bezużyteczny - dlatego wykres z okresu, gdy wiem, że nie była włączana klima ani kominek i okna są na wschód (więc po południu nie było zysków słonecznych), nie było prasowania czy suszenia włosów niesie znacznie więcej informacji o tym, jak działa podłogówka.

 

attachment.php?attachmentid=461959

\attachment.php?attachmentid=461960

 

Za to widać tu coś innego. Brak pogodówki i podbicia (w moim przypadku czasu grzania - przy wodnej podłogówce wystarczy podnieść TZ co wodne źródła ciepła korzystając z czujnika temperatury zewnętrznej robią z automatu). Widać też wyraźnie przesunięcie w czasie pomiędzy spadkiem temperatury na zewnątrz a wewnątrz.

 

 

 

Inne pomiary, z których wyciągnąłem wnioski, o których piszę:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017/page7&p=7592517#post7592517

Grafana202210.jpg

Grafana202001_.jpg

Grafana202001.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A używa ktoś tego?

SALUS SIŁOWNIK SAMOREGULUJĄCY THB23030

 

Tak, ja używam - jedna pętla była sporo krótsza (35) od pozostałych (ok. 70m) i był problem z regulacją - siłownik skutecznie problem rozwiązał.

 

I czy ktoś może polecić regulatory pokojowe pokazujące temperaturę z dokładnością 0,1 st.C zamiast 0,5 st.C?

 

Na pewno chodzi Ci o wskazywanie temp.? Bo takich termostatów jest dużo.

Gorzej, jeżeli masz na myśli histerezę - 0,1'C to znam tylko termostaty Computherm,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...