Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W jakich pomieszczeniach termostaty do ogrzewania podłogowego (gaz / pompa ciepła)


karolinawarzycha

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 146
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK, nie wiedziałem, że w Salusach jest możliwość wyboru dokładności wskazywania temperatury pomiędzy 0,1 a 0,5 stopnia. Chociaż w modelu HTRP230V(50) chyba nie ma takiej opcji. :(

 

Mam jeszcze takie pytanie.

Instrukcja montażu podaje:

 

Schemat podłączenia regulatora

I A - 4 żyłowa instalacja z listwą sterującą KL08NSB

I B - 4 żyłowa instalacja z listwą sterującą KL06

II - 3 żyłowa instalacja z listwą sterującą KL08NSB

III A - Praca z przekaźnikiem RM-16A - podłączenie do kotła gazowego

IIIB - Praca z przekaźnikiem RM - 16A - podłączenie do sterownika kotła stałopalnego

III C - Praca z przekaźnikiem RM-16A - podłączenie do urządzenia elektrycznego o mocy większej niż pozwala na to przekaźnik regulatora

 

Chcąc podłączyć taki regulator pokojowy BEZPOŚREDNIO do siłownika na rozdzielaczu podłogówki, który schemat wybieram?

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam jeszcze regulatory pokojowe Salusa i jak na złość wygląda na to, że te przeznaczone do ogrzewania płaszczyznowego wyświetlają temperaturę co 0,5 stopnia, np. właśnie HTRS230 i HTRP230.

Natomiast niektóre inne modele faktycznie mają możliwość wyświetlania co 0,1 stopnia, np. RT310, RT510, ale wg opisu:

Regulator służy do przewodowego sterowania urządzeniami grzewczymi. Uruchamia źródło ciepła poprzez zwarcie styków. Regulator podłącza się bezpośrednio do kotła.

Więc chyba nie mogę go podłączyć do siłownika na rozdzielaczu podłogówki? Czy jednak mogę to zrobić bez szkody?

Jeśli nie mogę, to albo pójdę na kompromis i zrezygnuję z wyświetlania co 0,1 stopnia na rzecz 0,5 C, albo pójdę w Euroster, np. E4020 lub E6060. Nie wiem tylko, czy dowolny regulator Euroster można użyć do bezpośredniej regulacji siłowników na rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że takie webinary są. Postaram się je obejrzeć na dniach.

 

Jeszcze jedno pytanie.

Jeśli mam zaplanowane różne temperatury w różnych pomieszczeniach z ogrzewaniem pogodowym, np. 24C w łazienkach, 21C w salonie i 17C w wiatrołapie i jeśli te wszystkie pomieszczenia będą obsługiwane przez regulatory pokojowe sterujące siłownikami na rozdzielaczu, to na jaką temperaturę należałoby ustawić kocioł Vitodens 200? Właśnie na 24C, a siłowniki będą sobie "ścinać"?

Bo zakładam, że jeśli ustawię na kotle 21C, to będę miał problem z uzyskaniem wyższej temperatury w łazienkach.

Dodam, że mam też czujnik pogodowy podpięty do kotła Viessmann.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że takie webinary są. Postaram się je obejrzeć na dniach.

 

Jeszcze jedno pytanie.

Jeśli mam zaplanowane różne temperatury w różnych pomieszczeniach z ogrzewaniem pogodowym, np. 24C w łazienkach, 21C w salonie i 17C w wiatrołapie i jeśli te wszystkie pomieszczenia będą obsługiwane przez regulatory pokojowe sterujące siłownikami na rozdzielaczu, to na jaką temperaturę należałoby ustawić kocioł Vitodens 200? Właśnie na 24C, a siłowniki będą sobie "ścinać"?

Bo zakładam, że jeśli ustawię na kotle 21C, to będę miał problem z uzyskaniem wyższej temperatury w łazienkach.

Dodam, że mam też czujnik pogodowy podpięty do kotła Viessmann.

 

Temperaturę ustawiasz na kotle taką aby zapewnić dogrzanie pomieszczenia o najwyższej wymaganej temperaturze ( najwyższym zapotrzebowaniu na ciepło)

W Twoim ( jaki i pewnie większości ) przypadku będzie to łazienka .

 

Kocioł musi pracować z pogodówka lub stałą temperaturą . Na kotle nie ustawiasz wtedy temperatury wymaganej wody wyjściowej.

 

Przy pogodówce ustawiasz tak krzywą aby te 24 w łazience mieć.

Parametr który zmieniasz na kotle lub sterowniku vitotrol 200e czy w aplkacji Vicare gdy piec jest skonfigurowany do pracy pogodowej zmienia tylko poziom krzywej grzewczej .

 

I trochę mylnie aplikacja i piec sugerują że to temperatura wymagana ( wymagana ale tylko w teorii)

Edytowane przez PLC_00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania, na które pewnie będę musiał sobie odpowiedzieć eksperymentując z nastawami, ale mimo wszystko zapytam.

 

1) Jeśli na regulatorach pokojowych od podłogówki macie ustawione 2 temperatury: temp X na dzień i temperatura Y na noc, to jaką zasadniczo stosujecie różnicę między tymi temperaturami? 0,5-1-2-3-4 stopnie?

 

2) Jeśli macie dwa przedziały czasowe, to o ile godzin wcześniej musicie ustawić podniesienie temperatury, żeby rano już była OK? I tak samo wieczorem, ile godzin wcześniej przed pójściem spać regulator działa już w trybie nocnym? 2-3-4-5 godzin? Chodzi mi o bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus ma coś takiego jak optimum start i optimum stop, sam niby się uczy kiedy się włączyć i wyłączyć żeby o zaplanowej godzinie była odpowiednia temperatura -ale ja tego nie używam.

 

Z ich strony:

"O lepszą precyzję sterowania i większą dokładność pracy harmonogramów. Gdy funkcja OPTIMUM START jest włączona, regulator z odpowiednim wyprzedzeniem wysyła do źródła ciepła sygnał grzania. Dzięki temu zadana dla pomieszczenia temperatura jest osiągnięta na wyznaczoną godzinę. Natomiast, gdy włączona jest funkcja OPTIMUM STOP, sterownik zadziała odwrotnie – obliczy bezwładność systemu (czas wychłodzenia) i z wyprzedzeniem wyłączy źródło ciepła, aby na wskazaną godzinę temperaturę w pomieszczeniu obniżyć. W rezultacie, nie rezygnując z komfortu i utrzymując wpisaną w harmonogram temperaturę, unikamy przesterowania. Jest wygodnie i ekonomicznie"

 

1) Ja obniżam temperaturę o 0,7 stopnia na noc (w sypialni mam jeszcze przykręcone termostaty), chyba zalecane jest żeby nie było to więcej niż 1 stopień bo później dużo schodzi żeby to nagrzać do "dziennej" temperatury.

 

2) Ja mam harmonogram i kilka przedziałów czasowych, gdzie podbijam i obniżam temperaturę z wyprzedzeniem, ciężko podać konkretny czas bo tutaj dużo będzie zależeć od budynku i jego ocieplenia - jak szybko nagrzewa się i jak szybko ucieka ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma siłowniki samoregulujące THB, o których tu wcześniej wspomniano?

Zastanawiam się, czy powinny się one znaleźć na każdej pętli rozdzielacza podłogówki, czy może tylko na niektórych lub tylko na jednej?

Ma ktoś kilka takich siłowników w użyciu?

 

I jeszcze jedno. Czy ktoś poza Salusem ma regulatory pokojowe z algorytmem TPI? Albo przynajmniej PWM. No może Euroster będzie miał PWM.

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 pytania, na które pewnie będę musiał sobie odpowiedzieć eksperymentując z nastawami, ale mimo wszystko zapytam.

 

1) Jeśli na regulatorach pokojowych od podłogówki macie ustawione 2 temperatury: temp X na dzień i temperatura Y na noc, to jaką zasadniczo stosujecie różnicę między tymi temperaturami? 0,5-1-2-3-4 stopnie?

 

2) Jeśli macie dwa przedziały czasowe, to o ile godzin wcześniej musicie ustawić podniesienie temperatury, żeby rano już była OK? I tak samo wieczorem, ile godzin wcześniej przed pójściem spać regulator działa już w trybie nocnym? 2-3-4-5 godzin? Chodzi mi o bezwładność.

 

U mnie są regulatory w każdym pomieszczeniu poza łazienkami. Służą utrzymaniu temperatury w danym pomieszczeniu przez cała dobę takiej samej. Ciężko wysterować przy grzaniu podłogowym różne temperatury dzień/noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma siłowniki samoregulujące THB, o których tu wcześniej wspomniano?

Zastanawiam się, czy powinny się one znaleźć na każdej pętli rozdzielacza podłogówki, czy może tylko na niektórych lub tylko na jednej?

Ma ktoś kilka takich siłowników w użyciu?

...

 

Tak, ja mam (miałem). Najpierw miałem na jednej pętli (jedyna pętla, która jest krótsza od pozostałych) i działało to OK, bo wyrównało temperaturę w pomieszczeniu które się szybciej nagrzewało od innych. Potem dałem na całej kondygnacji. W efekcie mniejsze były wahania temperatury (gdy zbliżała się górna granica zadziałania termostatu to spadał strumień cieplny pompowany w podłogę.

 

Ale po jakimś czasie zmądrzałem i wywaliłem termostaty z siłownikami, poświęciłem sporo czasu na regulacje przepływów, kąta i wzniosu KG i przeszedłem na pełną pogodówkę i dopiero jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja mam (miałem). Najpierw miałem na jednej pętli (jedyna pętla, która jest krótsza od pozostałych) i działało to OK, bo wyrównało temperaturę w pomieszczeniu które się szybciej nagrzewało od innych. Potem dałem na całej kondygnacji. W efekcie mniejsze były wahania temperatury (gdy zbliżała się górna granica zadziałania termostatu to spadał strumień cieplny pompowany w podłogę.

 

Ale po jakimś czasie zmądrzałem i wywaliłem termostaty z siłownikami, poświęciłem sporo czasu na regulacje przepływów, kąta i wzniosu KG i przeszedłem na pełną pogodówkę i dopiero jestem zadowolony.

Masz tylko pogodówkę, bez regulatorów w pomieszczemniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu w łazience nie masz regulatora?

 

Pompa u mnie chodzi kiedy/jak chce i moduluje mocą, musi mieć zapewniony minimalny zład wody. Gdyby były sterowniki w każdym pomieszczeniu, to w skrajnych przypadkach nie byłoby żadnego odbioru. A że w łazienkach ma być najcieplej, to takie rozwiązanie spełnia moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa u mnie chodzi kiedy/jak chce i moduluje mocą, musi mieć zapewniony minimalny zład wody. Gdyby były sterowniki w każdym pomieszczeniu, to w skrajnych przypadkach nie byłoby żadnego odbioru. A że w łazienkach ma być najcieplej, to takie rozwiązanie spełnia moje oczekiwania.

A czemu pompa tak chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...