Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom szkieletowy - watpliwości


q_nerk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 151
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
To napisz.

 

Zrobiłbym ponownie :

- parterówka

- ogrzewanie podłogowe

- rolety zewnętrzne

 

Zrezygnowałbym :

- kominek

 

Zabezpieczyłbym dom przed przegrzewaniem ( okapy, wielkość okien i ich lokalizacja ), wolałbym więcej wydać na standard izolacyjny a mniej na system CO i CWU.

 

Odwiedziłem ostatnio podczas dni otwartych dom prefabrykowany, przekrój ściany nośnej poniżej.

 

fb498a8c679d3e26med.jpg

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy wełnę ( wewnętrzną i zewnętrzną ) dają płytę OSB - co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie?

 

fb498a8c679d3e26med.jpg

Uważasz że gipsowa płyta jest dobrym materiałem na usztywnienie tego szkieletu?

 

Dlaczego okno nie jest umieszczone w zewnętrznym ociepleniu? W szkielecie jest to trywialnie proste.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie?

 

 

Uważasz że gipsowa płyta jest dobrym materiałem na usztywnienie tego szkieletu?

 

Dlaczego okno nie jest umieszczone w zewnętrznym ociepleniu? W szkielecie jest to trywialnie proste.

 

Wydaje mi się, że dodatkowy element, który usztywnia konstrukcje to płyta pomiędzy warstwami wełny.

 

Zastanawiam się co to za płyta, ten wykonawca w swoich domach przeprowadza zawsze test szczelności.

 

@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI czy masz jakiś projekt na wąska działkę - szerokość 15,5 metra ?

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym ponownie :

- parterówka

- ogrzewanie podłogowe

- rolety zewnętrzne

 

Zrezygnowałbym :

- kominek

 

Zabezpieczyłbym dom przed przegrzewaniem ( okapy, wielkość okien i ich lokalizacja ), wolałbym więcej wydać na standard izolacyjny a mniej na system CO i CWU.

 

Odwiedziłem ostatnio podczas dni otwartych dom prefabrykowany, przekrój ściany nośnej poniżej.

 

U mnie wszystko się zgadza :D

 

Parterówka, podłogówka ( nie korzystam jeszcze ) , rolety

Okapy mam ideolo że nawet w upały jest chłodno, w tym sezonie klima chodziła 4x po max 3h

 

Z kominka ( a właściwie kozy ) bym nie zrezygnował za żadne skarby

 

U mnie we wszystkich ścianach , nieważne czy zewnętrzna czy działowa jest pod płytą KG zawsze płyta OSB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie?

 

Zasada budowy ściany w konstrukcji szkieletowej jest taka, aby była otwarta dyfuzyjnie, tj. od wewnątrz aby był jak największy opór dyfuzyjny, a idąc z warstwami na zewnątrz przegrody, opór dyfuzyjny powinien być jak najmniejszy.

W ten sposób para wodna ( wilgoć ) wewnątrz przegrody ma szansę na bezproblemową „ migrację „ od wewnątrz na zewnątrz.

Jeżeli wewnątrz przegrody byłaby OSB ( Sd=50/30 ), stanowiłaby drugą „ paraizolację ” ( wewnątrz przegrody ) powstrzymując ruch pary, powodując jej wykraplanie, możliwe zawilgocenie izolacji termicznej, konstrukcji, itd.

 

Uważasz że gipsowa płyta jest dobrym materiałem na usztywnienie tego szkieletu?

Płyta gipsowo kartonowa nie jest płytą konstrukcyjną, ale płyta gipsowo włóknowa już tak. I tą płytę można stosować jako "usztywnienie" konstrukcji, jeżeli takie " usztywnienie " jest wymagane.

 

Dlaczego okno nie jest umieszczone w zewnętrznym ociepleniu? W szkielecie jest to trywialnie proste.

Można tak, a można inaczej. Istotą jest połączenie okna z warstwą izolacji termicznej, paroizolacji, wiatroizolacji, tak aby zapewnić szczelność i brak mostków termicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy ściany w konstrukcji szkieletowej jest taka, aby była otwarta dyfuzyjnie, tj. od wewnątrz aby był jak największy opór dyfuzyjny, a idąc z warstwami na zewnątrz przegrody, opór dyfuzyjny powinien być jak najmniejszy.

W ten sposób para wodna ( wilgoć ) wewnątrz przegrody ma szansę na bezproblemową „ migrację „ od wewnątrz na zewnątrz.

Jeżeli wewnątrz przegrody byłaby OSB ( Sd=50/30 ), stanowiłaby drugą „ paraizolację ” ( wewnątrz przegrody ) powstrzymując ruch pary, powodując jej wykraplanie, możliwe zawilgocenie izolacji termicznej, konstrukcji, itd.

 

Płyta OSB nie jest paroizolacyjna.

Cała Ameryka tak buduje swoje domy dając płytę OSB jako usztywnienie na zewnątrz szkieletu.

 

Płyta gipsowo kartonowa nie jest płytą konstrukcyjną, ale płyta gipsowo włóknowa już tak. I tą płytę można stosować jako "usztywnienie" konstrukcji, jeżeli takie " usztywnienie " jest wymagane.

Nie rozumiem, uważasz że powierzchniowe usztywnienie konstrukcji szkieletowej może nie być wymagane?!

Żeby nie wiem jak "włóknowa" była ta płyta gipsowa nigdy nie będzie wystarczającym usztywnieniem szkieletu.

 

Można tak, a można inaczej. Istotą jest połączenie okna z warstwą izolacji termicznej, paroizolacji, wiatroizolacji, tak aby zapewnić szczelność i brak mostków termicznych.

Na prawdę nie widzisz problemu w takim zainstalowaniu okna jak na zdjęciu.

Przecież tam jest mostek na mostku i mostkiem pogania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy ściany w konstrukcji szkieletowej jest taka, aby była otwarta dyfuzyjnie, tj. od wewnątrz aby był jak największy opór dyfuzyjny, a idąc z warstwami na zewnątrz przegrody, opór dyfuzyjny powinien być jak najmniejszy.

W ten sposób para wodna ( wilgoć ) wewnątrz przegrody ma szansę na bezproblemową „ migrację „ od wewnątrz na zewnątrz.

Jeżeli wewnątrz przegrody byłaby OSB ( Sd=50/30 ), stanowiłaby drugą „ paraizolację ” ( wewnątrz przegrody ) powstrzymując ruch pary, powodując jej wykraplanie, możliwe zawilgocenie izolacji termicznej, konstrukcji, itd.

Tak to uprościłeś, że aż napisałeś nieprawdę. Płytę OSB po stronie zimnej widywałem na większości domów szkieletowych - widać to z daleka. Zobacz ten artykuł.

Po to jest paroizolacja od strony wilgotnej, aby można było od zewnątrz stosować OSB. Kwestia: jaki opór stawia ta paroizolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas zrobiła się kosta: 5 stopni. A u Was? Cały czas masz 21 w środku? Szacun.

 

Masz 5 stopni w tej chwili? Grubo. A kolega powyżej ma w szkieletówce 21 bez grzania. Też grubo. :) Baje , baje.

 

Po co kopać się z koniem? Murowany wychodzi taniej od szkieletówki i śpisz Pan spokojnie. Nie czekasz ąz woda zacznie penetrować wełnę w ścianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to uprościłeś, że aż napisałeś nieprawdę. Płytę OSB po stronie zimnej widywałem na większości domów szkieletowych - widać to z daleka. Zobacz ten artykuł.

Po to jest paroizolacja od strony wilgotnej, aby można było od zewnątrz stosować OSB. Kwestia: jaki opór stawia ta paroizolacja.

 

Paroizolacja nie zabezpiecza w 100% przed przenikaniem wilgoci do jej wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...