Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mały domek emerytalny


lukasz.m

Recommended Posts

Dzień dobry,

Na podstawie gotowców z internetu przerysowałem dwie wersje układu wnętrz małego domku, który mam zamiar wybudować w najbliższym czasie i docelowo osiąść w nim na emeryturze :smile:

Od dłuższego czasu obserwuję forum i wiem, że zawsze można liczyć na kostruktywną krytykę. Co według Was jest nie tak z tymi układami?

Wymagania to dwie sypialnie, salon z kuchnią (dobrze żeby zmieścił się duży stół na 6 osób), łazienka (wanna+prysznic). Pomieszczenie gospodarcze nie jest konieczne (planowane ogrzewanie elektryczne+kominek, i dziecko już nie jeździ w wózeczku :smile: ), stąd na drugim rzucie się jego pozbyłem. Który układ według Was będzie najoptymalniejszy na tak małej powierzchni. A może zamiast pom.gospodarczego zrobić spiżarkę z wejściem od kuchni? Łazienka wydaje się za ciasna, w kuchni płyta indukcyjna przy oknie też nie jest idealnym rozwiązaniem, nie mam pomysłu jak to lepiej rozplanować. Liczę na wsparcie.

 

 

Wersja pierwotna:

8b683a6b32d5c592.png

Wersja alternatywna:

869bf93e54c3fd47.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem małych domów i bardzo podobają mi się obie wersje choć poszedłbym w opcje z pomieszczeniem gospodarczym - jednak. To co mnie zastanawia to łazienka. Wanna będzie bardzo krótka (choć sam mam 150cm) a spod prysznica będziesz wychodził na toaletę, trzeba będzie uważać żeby przy mokrej podłodze nie wywinąć orła ;) Jeśli wybierzesz opcję z p.gosp pralkę będzie można do niego przenieść. Gratuluję.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wanny na emeryturze raczej nie skorzystasz

w oryginalnym zamiast wanny w to miejsce prysznic i masz "luz" , gospodarcze zostaw , w kuchni masz jeszcze 1m ściany wolnej pod zabudowę tam może być kuchenka, zmywarka lub lodówka . Kominek sobie odpuść , podłogówka na całości , pompa 4kW max a jak zrobisz rekuperację to '' suszarką" ogarniesz . W miejsce kominka przesuwasz ścianę o szerokość kominka od gospodarczego co powiększa kuchnię i gospodarczy .

tak na szybko tyle .:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wanna dla starszych ludzi jest bez sensu. Duży prysznic walk in z siedziskiem i uchwytem.

 

Jeśli każde z was będzie miało osobną sypialnię to wyprostujcie ściankę między sypialniami. Możecie też mieć wspólną sypialnię a kosztem drugiej sypialni zrobić garderobę z kącikiem do pracy i małe pom. gospodarcze.

 

Fajnie byłoby nieco przesunąć komin w stronę drzwi łazienki i wówczas kominek będzie bardziej schowany, zamiast wystawać na salon.

 

b48188764ac1695e.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze.

 

swierol, małe domki są fajne. Prysznic wrysowałem podobnej wielkości co wanna i faktycznie przejście może być "niebezpieczne". Może przy kabinie 80x80 byłoby optymalniej..

 

k1krzysztof, podłogówka będzie po całości, ale elektryczna, ze względu na wygodę. A kominek dla "przyjemności" (zdaję sobie sprawę ile przy tym brudu) i na wypadek braku prądu. Pompy ciepła nie rozważałem, może jeszcze raz zgłębię temat.

 

Elfir, do starości nie jest jeszcze tak blisko, sypialnie muszą być dwie (na tym etapie: rodzice + "nastolatek") i w łazience ta nieszczęsna wanna dla "nastolatka". Przesunięcie komina to dobry pomysł. Myślałem o wyprostowaniu ściany pomiędzy sypialniami, ale czy wtedy nie zrobi się zbyt wąskie przejście (przy zastosowaniu głebokiej szafy i podwójnego łóżka 160x200)? Odwrócony L układ kuchni też mi się podoba, można wtedy poprowadzić pod oknem obniżoną zabudowę z siedziskami zamiast krzeseł do stołu.. hmm..

 

Czy nie uważacie, że przez te szerokie (150cm) południowe okno w kuchni staję się ona jakaś nieukładna? Może je zwęzić do np.120cm?

 

Daliście mi dużo do myślenia. Wiadomo, że wszystko można później zmienić, ale dobrze jest mieć dobry punkt wyjściowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narysuję jakiejś konkretnej wersji domu, ale mam kilka uwag:

 

  • skąd te wymiary domu? Jest jakiś wymóg czy ograniczenie typu rozmiary działki?
  • w tak małych domach liczy się każdy m2, a tracisz 5 m2 na hol.
  • radzę też wybudować zamknięty ganek zamiast sieni, a pozostawić tylko miejsce na przebranie się zaraz przy wejściu.
  • jak zrezygnujesz z sieni i holu, a wiatrołap będzie gankiem, to możesz zrobić jeszcze jeden zabieg: wchodzić bezpośrednio do salono-kuchni. Sorry, ale 21 m2 na kuchnię ze stołem na sześć osób i salon to jest za mało
  • zaraz przy wejściu dobrze jest umieścić wejście na poddasze, które przy dwuspadowym dachu może być bezcennym schowkiem, bo nie ma tu żadnego pomieszczenia gospodarczego
  • a przede wszystkim: jak ten dom miałby być posadowiony na działce? Gdzie jest droga, zjazd, południe, itd?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie gospodarcze nie jest konieczne (planowane ogrzewanie elektryczne+kominek, i dziecko już nie jeździ w wózeczku :smile:

 

A gdzie zmiękczacz, rekuperator, monitoring, osprzęt sieciowy, NAS, narzędzia i materiały które nie znoszą mrozu i/lub upału (czyli nie da się trzymać pod wiatą czy w domku narzędziowym a przy domu są niezbędne). Pralkę też lepiej mieć w pomieszczeniu technicznym z dala od sypialni, a nie tuż za ścianą, przy głowie.

Ja mam pomieszczenie techniczne 5,11m2 i uważam, że to minimum (a nie mam PC a zasobnik tylko 100l).

 

Moja teściowa lubi co chwilę biegać do sklepu. To chyba dla niej rozrywka. Ja nie znoszę i co się szybko nie psuje to lubię kupować zgrzewkami. W tych projektach masz bardzo mało miejsca na przechowywanie.

 

Zlewozmywak pod oknem to IMO archaizm z czasów sprzed zmywarek. Teraz zmywa się ręcznie niewiele a światło bardziej się przydaje na blacie. Do tego bateria utrudnia albo i uniemożliwia otwarcie okna (no, chyba że fix - to nie robi różnicy).

 

Jedna łazienka to IMO co najwyżej dla pary. W innej sytuacji trzeba co najmniej osobne WC a najlepiej z prysznicem.

 

Ogrzewanie elektryczne przy WT2021 nie przejdzie.

Okna od północy i od południe to złe rozwiązanie. Ani funkcjonalne, ani energooszczędne. Jak nie jest to wymuszone, to obrócił bym ślepą ścianą na północ.

 

Rozrysuj sobie meble w skali. Nie wiem, czy ktoś mega szczupły da radę zmieścić się przy nawet płytkim biureczku/toaletce w sypialni rodziców.

 

W tak małej łazience zrezygnowałbym z wanny i zrobił tylko prysznic, bez brodzika i bez kabiny - tak miałem w poprzednim mieszkaniu i tak mam w domu. W ogóle jest wygodne a dla osoby starszej, zniedołężałej może to robić różnicę czy się umyje, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysuj sobie meble w skali. Nie wiem, czy ktoś mega szczupły da radę zmieścić się przy nawet płytkim biureczku/toaletce w sypialni rodziców.

 

To jest dobra rada. Polecam homebyme.com. Świetne narzędzie do projektowania wnętrz. Można zrobić dowolne ściany, drzwi, okna etc, a potem umeblować z bogatej biblioteki. Dostępne są widoki 2D (z góry), 3D i "chodzenie" po zrobionym wnętrzu w perspektywie FPP. Z regulowanym wzrostem chodzącego :D. Na tym samym silniku jest zrobiony planer kuchni Metod na stronie IKEA.

 

Pierwsze pięć projektów jest za darmo. Później niestety płatne i to słono. Ale można kasować zawartość starego projektu i w jego miejscu robić następny - to się nadal liczy jako jeden.

 

Tak to mniej więcej wygląda:.

[ATTACH=CONFIG]467805[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w łazience ta nieszczęsna wanna dla "nastolatka".

 

Nastolatek musi się kąpać w wannie? Bo zwykle wanny robi się dla małych dzieci, które nie lubią wody padającej im na głowy (gdy brakuje miejsca na wannę i prysznic naraz).

 

okno w kuchni jest bardzo duże, ale musiałbyś obejrzeć sobie potem na elewacji jak jego zwężenie wpływa na zewnętrzny wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • skąd te wymiary domu? Jest jakiś wymóg czy ograniczenie typu rozmiary działki?
  • zaraz przy wejściu dobrze jest umieścić wejście na poddasze, które przy dwuspadowym dachu może być bezcennym schowkiem, bo nie ma tu żadnego pomieszczenia gospodarczego
  • a przede wszystkim: jak ten dom miałby być posadowiony na działce? Gdzie jest droga, zjazd, południe, itd?

 

Wymiary m.in. ograniczone rozmiarami działki. Wyłaz strychowy z holu, dach dwuspadowy, a poddasze nieużytkowe będzie wypłytowane żeby robiło za schowek.

 

Szkic usytuowania domku (to tylko szkic, od północy jest trochę więcej miejsca):

fc5bd462fe9e3626gen.png

 

  • w tak małych domach liczy się każdy m2, a tracisz 5 m2 na hol.
  • radzę też wybudować zamknięty ganek zamiast sieni, a pozostawić tylko miejsce na przebranie się zaraz przy wejściu.
    jak zrezygnujesz z sieni i holu, a wiatrołap będzie gankiem, to możesz zrobić jeszcze jeden zabieg: wchodzić bezpośrednio do salono-kuchni.

Nie bardzo widzę jak inaczej można rozmieścić drzwi do pomieszczeń aby zmniejszyć hol.

 

Juan home.by.me znam, a do prostych rzutów (bez 3D) można skorzystać z rayon.design (3 projekty są darmowe)

 

Elfir Z wanny chyba jednak zrezygnuję, za dużo z nią zamieszania, a łazienka za mała.

 

Ogrzewanie elektryczne przy WT2021 nie przejdzie.

 

Zaniepokoiły mnie te wytyczne WT2021. Faktycznie ogrzewanie elektryczne za pomocą kabli/mat nie jest wskazane. Nie chcę z tego rezygnować. Jak można do tego podejść? Rekuperacja to jedno, coś jeszcze?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę jak inaczej można rozmieścić drzwi do pomieszczeń aby zmniejszyć hol.

Nie robić holu, tylko wchodzić od razu do salonu/kuchni, a sień zrobić jako ściankę pod zabudowę szafą i z siedziskiem.

Zaniepokoiły mnie te wytyczne WT2021. Faktycznie ogrzewanie elektryczne za pomocą kabli/mat nie jest wskazane. Nie chcę z tego rezygnować. Jak można do tego podejść? Rekuperacja to jedno, coś jeszcze?

Dużo toczy się tu dyskusji o ogrzewaniu i jednym ze sposobów jest ogrzewanie klimatyzatorem. Kominek w tak małym salonie się nie sprawdzi, nikt nie wytrzyma siedzenia przy nim. Kominek to grube kilowaty mocy, typowo 5-7 dla małych urządzeń. Dlaczego nie chcesz wodnej podłogówki z małą pompą ciepła, np monoblokiem? Podstawą jest bardzo dobre zaizolowanie domu i jego uszczelnienie. Taki domek będzie miał szczytowe zapotrzebowanie na moc w granicach 2 kW. Kominek ma kilka razy więcej, a jeszcze drewno do niego trzeba kupić i przyszykować.

 

ps. Pomieszczenie gospodarcze musi być; ten dom wygląda jak mieszkanie w bloku, a nie jak dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie zmiękczacz, rekuperator, monitoring, osprzęt sieciowy, NAS,.

 

A to każdy potrzebuje zmiękczacza, osprzętu sieciowego i NAS ? :lol:

 

Wanna z tym projekcie do usunięcia. Tak dom to kompromis, więc nastolatek umyje, wygrzeje się pod prysznicem.

Widzę po moich rodzicach, od czasu, jak skończyli 60+ lat, korzystanie z wanny się skończyło.

Problemy z wchodzeniem/wychodzeniem, ciśnienie, żylaki...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniepokoiły mnie te wytyczne WT2021. Faktycznie ogrzewanie elektryczne za pomocą kabli/mat nie jest wskazane. Nie chcę z tego rezygnować. Jak można do tego podejść? Rekuperacja to jedno, coś jeszcze?

 

Kreatywny audytor od świadectwa energetycznego. Jak nagnie rzeczywistość, to może PC do CWU + kominek + PV + rekuperacja pozwoli na częściowe grzanie z COP=1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pomieszczenie gospodarcze to mus, ja mam takie małe 140cm x 130cm , jest w nim bojler, zmiękczacz, router . Trzymamy tam wiaderko, mopa, miotłę i nadwyżki spożywki czyli wodę w zgrzewkach, cukier, mąki, makarony, słoiki, butelki na piwo itp. Mam sporo większą kuchnię niż ta w twoim projekcie i nie wszystko w niej się mieści .

 

- z tą wanną to jakaś obsesja widzę, ja mam 44 lata i rok temu do nowego domu władowałem wannę , na niej jest do połowy długości szyba i deszczownica . Masz 2w1 . Jak będę na emeryturze to wanna wyleci i w tym miejscu będzie prysznic , bez jakiś wielkich remontów bo kafelki są za wanną. Nie zagracaj małej łazienki jednym i drugim , zwyczajnie z czegoś zrezygnuj.

 

- ja bym wywalił drzwi z przedsionka , w małym domku otwarta przestrzeń to podstawa

 

- jak juz chcesz koniecznie ogień w domu to nie rób kominka tylko jakąś ładną kozę z szybą. Kominek to przesada na tak mały salon-kuchnię , nasza koza robi po 3h palenia piekło w salonie a ogrzewa razem z kuchnią 35mkw

 

- ja mam zlew przy oknie mimo zmywarki i nie widzę w tym żadnego archaizmu... Tyle że mam dom na górce i piękny widok z tego okna na całą okolicę więc przyjemnie się robi w tym miejscu

 

- mam podobny układ tylko 3 sypialnie , dom postawiłem wejściem od północy, sypialnia nasza jest też na północ, dzieciak ma pokój od południa. Okno kuchenne od północy ale w jadalni mamy duże okno fix i nigdy w niej nie jest za dnia ciemno

 

- ogrzewanie, bez względu na WT2021 kable sobie wrzuć w podłogę jak chcesz je mieć. Nikt tego nie zabrania. Zrób sobie klimę , pompę do CWU, rekuperację i kozę/kominek. Czym potem będziesz grzał nikogo nie będzie obchodziło nawet jak będą to kable. Ten domek pochłonie max 5000kwh rocznie ( włącznie z bytowym ) pod warunkiem że nie będziesz grzał cały czas z COP1, większość sezonu oblecisz klimatyzacją. Pompa która grzeje CO i CWU raczej odpada bo nie bardzo jest miejsce na te całą maszynerię w tym domu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, jedna łazienka wystarczy dla dwóch i trzech osób, wystarczy się dogadywać (a w takim domu trzeba się dogadywać na kazdym kroku).

 

Dokładnie, nasz młody co prawda nie jest jeszcze nastolatkiem ale i tak mamy 1 łazienkę z WC , jedyne co zrobiłem dodatkowo to drugi osobny kibelek, ma 130 x 90cm i jest zaraz przy drzwiach wejściowych. Ratuje sytuację jak jesteśmy wszyscy rano w domu , no i przyda się jak masz gości w lato na grillu żeby nie latali w buciorach po domu. Nie neguję posiadania dwóch łazienek ale to tylko w większym domu. W takim domku tylko jedna, będzie tanio inwestycyjnie i na emeryturze mniej sprzątania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mniejszego niż monoblok nie ma, bo całe urządzenie mieści się na zewnątrz.

 

Być może źle się wyraziłem

 

Nawet jak zrobi monobloka to dojdzie jeszcze jakiś zbiornik CWU z wężownicą , pewnie bufor , rurowisko, rozdzielacz , musi to być raczej w pomieszczeniu gospodarczym a te nie jest w jednym z projektów brane pod uwagę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...