Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kaizen

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25 658
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    84

Zawartość dodana przez Kaizen

  1. Kaizen

    Dolot powietrza do Kominka

    Chudziak wylewasz (jak projektant nie spartolił) między ścianami fundamentowymi, żeby góra była zlicowana. Doprowadzenie robisz pod chudziakiem. Powyżej byłby mostkiem cieplnym i/lub osłabiłby chudziak. Więc jak chciałeś uniknąć wiercenia, to trzeba było zrobić przepust wcześniej. Teraz trzeba wiercić.
  2. Co się stało z tym wątkiem? Google go znajduje, ale link nie działa. Forumowa szukajka go nie znajduje a linki umieszczone w innych tematach (np. tutaj) prowadzą w próżnię.
  3. 50gr to cena maksymalna. Akurat w PGE tania strefa w G12 jest tańsza. Wrzucałem to w linkowanym temacie o rozrzutności wybierających G11. Pozostałe taryfy oparły się o limit 50gr/kWh. Coraz bardziej forum się sypie. To jeszcze po migracji do nowego silnika działało. Google ten temat znajduje, ale link już nie działa. Sam arkusz jest tutaj. Od dawna to piszę, że G11 nikomu się nie opłaca a najmniej właścicielom PV.
  4. Cena za prąd jest mało istotna bo nie różni się w czasie mrożenia między taryfami albo symbolicznie niższa jest w taniej strefie (tak jest np. w G12 w PGE). Dystrybucja robi różnicę.
  5. Popatrz na obecne taryfy zatwierdzone i obowiązujące... W wielu miejscach są wyższe od stawki zamrożonej. Do limitu widzisz na fakturze i płacisz bezpośrednio a resztę płacisz w podatkach. Czyli rząd daje Ci z Twoich pieniędzy. Jak taryfy będą niższe, to mrożenie będzie oznaczało, że polityk zbierze bonus wizerunkowy (a idą wybory prezydenckie) - a: 1. jeżeli cena mrożenia będzie poniżej taryf to zapłacisz tak jak obecnie - z podatków różnicę, ale mniej jeżeli taryfy będą niższe. 2. jeżeli cena mrożenia będzie powyżej taryfy, wszystko zapłacisz z faktury - nic nie pójdzie z podatków.
  6. Kaizen

    Filtr do kominka

    Taaa, jaskółki sprzed 6-7 lat. Niewypały po prostu. Obstawiam, że papierów nie udało się wyrobić i cały "biznes" się posypał.
  7. Aaa, to wy jeszcze do czerwca limitu nie przekroczyliście... Zupełnie mi wyleciało z głowy, że on był nie tylko limitowany ilością kWh ale też datą.
  8. Zmniejszenie przepływu w chłody w przypadku wymiennika bez odzysku wilgoci powoduje zalewanie go wodą i spadek sprawności. Niestety, wykresy i linki do wpisów Owczara zostały zniknięte przy katastrofie migracyjnej FM Przy wymienniku z odzyskiem oszczędność będzie więcej niż proporcjonalna do zmiany przepływów, bo nie tylko baza od której % odzysku się liczy się zmieni (proporcjonalnie do przepływów) to % odzysku się jeszcze zwiększy. A tak czy inaczej przez cały rok warto pod nieobecność zmniejszyć obroty tak, jak to tylko możliwe. A w innych sytuacjach - klik w sygnaturę w temat o regulacji wentylacji. Generalnie nie widzę powodu, by latem ustawiać inaczej niż w największe mrozy (no, może poza próbą chłodzenia bypasem letnimi nocami - ale to daje znikomy efekt). CO2 usunąć trzeba tyle samo. Zimą niby jak ktoś nie ma odzysku wilgoci dla zmniejszenia przesuszenia wypadałoby zmniejszyć przepływy - tylko to oznaczałoby za wysoki poziom CO2, więc nie ma tu pola manewru. Trochę o oszczędzaniu, i jak to można sobie zaorać wybierając tani rekuperator, było też tutaj:
  9. Gdzie Ci poszła w górę? https://energa-operator.pl/dokumenty-i-formularze/taryfa - od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 ta sama taryfa. Pokaż no swoją fakturę za okres sprzed i po podwyżce.
  10. Przecież tu masz opłatę handlową jak wybierzesz rabat od taryfy (nie myl taryfy z cennikiem). Jak wybierasz taryfę urzędową to nie może być opłaty handlowej. Taryfy masz na stronie URE https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna Nie musisz jednak z nich korzystać - możesz wybrać inną ofertę. A jak wybierzesz inną, to Twój wybór i pretensje miej do siebie, jak jest gorsza od tego, co państwo Ci zapewniło.
  11. Źle się wyraziłem. Wtedy ciągnie 100W. Jak pracuje sprężarka to też grzałka pracuje gdy jest zimno - tylko nie rzuca się to tak w oczy. A grzałka tacy, jak już, to powinna działać wyłącznie w czasie defrostu (ewentualnie jeszcze chwilę po jego zakończeniu). A jak klima nie jest w stanie osiągnąć zadanej temperatury już w okolicach zera to coś masz nia tenteges. Grzanie klimą w taniej strefie jest ciągle znacznie tańsze niż grzanie gazem. Zwłaszcza gdy nie ma większych mrozów.
  12. Jak pisałem (klik link w poprzednim poście) nie spotkałem się z takim problemem - woda spływająca w czasie rozmrażania jest ciepła i nie ma problemu z utorowaniem sobie drogi jak ktoś nie założył kretyńskiego kolanka i rurki do odpływu. A gdyby w jakiejś klimie faktycznie narastał lód na tacy, to trzeba ją bardziej podziurawić.
  13. Kaizen

    Pompa obiegowa nie pompuje

    Jedynie z pompą obiegową wbudowaną w PC nie miało to prawa działać tylko na parterze, ani po dołączeniu piętra. Gdyby była wysoka temperatura w buforze to byłaby jakaś szansa, żeby przy grzejnikach jakoś to działało dzięki grawitacji przy odpowiednio położonych rurach - ale nie przy niskich temperaturach zasilania i podłogówce. Chyba, że masz "bypass" i zasilanie i/lub powrót omijał bufor odcięty zaworami całkowicie odłączając bufor albo zamieniając go w bufor wpięty szeregowo (jeszcze zależy, jaka jest budowa tego bufora). Ale tak czy inaczej dołożenie tej dodatkowej pompy powinno napędzić obydwie podłogówki... Obadaj dobrze instalację, jak masz jakieś opisy, schematy od wykonawcy to przestudiuj. Bo może przy samym parterze uważali, że pompa z PC da radę i zrobili ominięcie buforu i tak działało, ale sądzili, że po dołożeniu pietra ta pompa nie da rady, i bufor w roli sprzęgła miał umożliwić pracę dodatkowych pomp tylko trzeba było jakieś zawory otworzyć a jakieś zamknąć. Nawet bez rotametrów? Bez żadnych zaworów?
  14. To zdmuchuje zapalniczkę, ale dym nie wylatuje? To skąd pewność, że to z kanalizacji powietrze?
  15. Kaizen

    Pompa obiegowa nie pompuje

    Jeżeli CWU działa prawidłowo, jeżeli zawór trzydrogowy przełącza się i do bufora idzie ciepła woda, to pompa obiegowa w PC pracuje. Rozumiem że wszelkie filtry wyczyściłeś, jak doradzał Mareks77. Sprawdziłeś wszelkie możliwe zawory po drodze, czy któryś nie zakręcony? Jak i zasilanie, i powrót przechodzi przez bufor to jak ma działać to na pompie obiegowej z PC? Pompa z PC wtedy co wpompuje do bufora to z niego wypompuje - a co napędzić ma obieg z podłogówką? Na pewno przy rozdzielaczach (albo gdzie indziej - ale "za" buforem patrząc od strony PC) nie masz pomp obiegowych? Żeby bufor nie wymagał dodatkowych pomp to musiałby być szeregowo - czyli tak obrazowo mówiąc byłby tylko mocno pogrubionym kawałkiem rury w instalacji.
  16. Kaizen

    Pompa obiegowa nie pompuje

    Co nazywasz zasobnikiem? Nie zbiornik CWU? Jak masz na myśli bufor czy sprzęgło, to jak jest wpięty? Rozrysuj obieg wody. Z uwzględnieniem budowy bufora. Rozdzielacze są proste na maksa - coś takiego: czy jest przy nic jakiś osprzęt?
  17. Brak podciśnienia w toalecie może maskować problem. Ale kanalizacja ma być szczelna tak czy inaczej choćby w środku było znaczne ciśnienie nic nie ma prawa z niej przeciekać. Zdjęcie strasznie słabej jakości. Co tutaj się wydarzyło?
  18. Dowodem w sądzie może być wszystko, co sąd uzna za dowód. Żadne zaświadczenia nie uchronią jednak przed podważeniem dowodu - nawet opinię jednego biegłego sądowego można próbować podważyć.
  19. Cuda nie istnieją - musi być nieszczelność. Jak masz zdjęcia przed zabudowaniem geberitu, to szukaj tam wskazówek. Nie masz tam zaworu napowietrzającego, który mógł się przyblokować? Może jakaś uszczelka na rurze kanalizacyjne się "zgubiła" czy zsunęła? Chyba jedyna nadzieja na rozwiązanie problemu bez demolki, to demontaż samej muszli i sprawdzenie, czy to już tu nie jest problem ze szczelnością. Jak nie - to demolka zabudowy. Dmuchać tu nie ma prawa niezależnie od tego, jakie podciśnienie w pomieszczeniu wytworzysz czy nadciśnienie w kanalizacji. Ma być szczelnie i smród nie ma prawa się wydostać - chyba, że bulgotaniem w syfonach.
  20. AFAIK nie wyłączona, a włączona, gdy nie pracuje sprężarka (czyli gdy osiągnęła zadaną temperaturę i czeka z odpaleniem sprężarki na spadek temperatury wewnątrz - tylko po jaki gwizdek grzeje wtedy tacę, to nikt nie wie). Po co Ci ta klima do grzania, skoro masz ją wyłączoną w mroźną noc? Nie wiem, skąd wziąłeś teorię o +3C - 0C to praktyka. https://kaspars.net/blog/gree-amber-nordic-gwh09yd-s6dba1 Grzałki tacy należy unikać, bo zupełnie niepotrzebnie ciągnie prąd a potencjalny problem, który rozwiązuje, można rozwiązać bezkosztowo.
  21. Jak masz gwarancję - reklamacja. Jak nie masz - wymieni czujnik.
  22. Urzędowa taryfa nie może zawierać opłaty handlowej. Jak ktoś dał się "skusić" na inną (czy to wybierając innego sprzedawcę, czy u swojego wybierając taryfę z hydraulikiem, ubezpieczeniem, gwarancją ceny czy innym bajerem) - to jego wybór.
  23. Oni sprzedają samą energię elektryczną. Opłata mocowa to opłata dla kuriera, który ten prąd przynosi - czyli jeden ze składników dystrybucji. Sprzedawcę energii możesz zmieniać. Na kuriera (OSD) jesteś skazany, bo tylko jedne kable leżą na danym terenie - i jak masz umowę kompleksową, to sprzedawca energii dokłada do ceny energii koszty dystrybucji wg cennika zakładu energetycznego na danym terenie. 2. Regulamin nie zawiera cen, stawek opłat i zasad dotyczących rozliczenia z tytułu Dystrybucji energii elektrycznej. Kwestie te są określone w aktualnie obowiązującej Taryfie OSD.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...