Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeszcze raz - nie wiemy jaką studnię posiada @Sativum a po drugie - najczęściej do do potrzeb domowych (WC, umywalka prysznic) lepiej sprawdza się taka woda z takiej właśnie studni kręgowej, niż głębinowej, która często zawiera zbyt dużo żelaza i manganu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio do umywalki podprowadziłbyś wodę z kręgów?

 

A jaki to problem ? Żle na cerę działa ?

Oczywiście na wejściu filtr i cos takiego

https://sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv16-p-2364.html.

 

Sąsiad ma taką studnię i ma lepsza wodę, niż na z na 8 metrach (pierwsza warstwa głębinowa, odcięta od wód opadowych)

I jakbym miał wybór to jego wodę podłączyłbym do umywalki.

 

Studni jeszcze nie mam.

Chcę wykonać podług wskazówek z yt typu studnia za 200 zł. Kilka metrów rury 110/160.

Dam próbkę do badania, to zobaczę skład.

 

Ja jestem tuż przed wykonywaniem takiej, póki ma mam szpilkę osadzoną na początki warstwy wodonośnej na 8m. Woda zimna, po wypompowaniu krystalicznie czysta, ale ze znacznie przekroczonym poziomem żelaza (mętnieje, żółknie po 24h).

Żelazo usuwam domowym sposobem przez napowietrzanie i sedymentację w zbiorniku buforowym 2000l, ale i tak nadaje się wówczas tylko do podlewania.

Stacja uzdatniania dla takiej wody to koszt około 4-6tyś zł no i trzeba regenerować złoże.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to problem ? Żle na cerę działa ?

Oczywiście na wejściu filtr i cos takiego

https://sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv16-p-2364.html.

 

Sąsiad ma taką studnię i ma lepsza wodę, niż na z na 8 metrach (pierwsza warstwa głębinowa, odcięta od wód opadowych)

I jakbym miał wybór to jego wodę podłączyłbym do umywalki.

 

 

 

Ja jestem tuż przed wykonywaniem takiej, póki ma mam szpilkę osadzoną na początki warstwy wodonośnej na 8m. Woda zimna, po wypompowaniu krystalicznie czysta, ale ze znacznie przekroczonym poziomem żelaza (mętnieje, żółknie po 24h).

Żelazo usuwam domowym sposobem przez napowietrzanie i sedymentację w zbiorniku buforowym 2000l, ale i tak nadaje się wówczas tylko do podlewania.

Stacja uzdatniania dla takiej wody to koszt około 4-6tyś zł no i trzeba regenerować złoże.

 

Właśnie czegoś takiego się "obawiałem". Fajne ćwiczenie intelektualne - doprowadzenie do częściowej niezależności :)

Mamy duży ogród i warzywniak. Wody idzie spokojnie 1m3 na jedno podlewanie - zależy jakie temperatury. Hydrofor mam. Szlamówkę muszę załatwić i dwa dni wolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzdatnianie takiej wody może być drogie, lepiej głębinówkę wykopać. Niestety w Gdyni jest to zabronione.

 

W mojej okolicy woda z głębinówki jest dużo gorsza do uzdatnienia. Koszt uzdatnienia jest dużo większy bo ma znaczne przekroczenia wielu parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to problem ? Żle na cerę działa ?

Oczywiście na wejściu filtr i cos takiego

https://sklep.osmoza.pl/lampa-bakteriobojcza-uv16-p-2364.html.

 

Sąsiad ma taką studnię i ma lepsza wodę, niż na z na 8 metrach (pierwsza warstwa głębinowa, odcięta od wód opadowych)

I jakbym miał wybór to jego wodę podłączyłbym do umywalki.

 

 

 

Ja jestem tuż przed wykonywaniem takiej, póki ma mam szpilkę osadzoną na początki warstwy wodonośnej na 8m. Woda zimna, po wypompowaniu krystalicznie czysta, ale ze znacznie przekroczonym poziomem żelaza (mętnieje, żółknie po 24h).

Żelazo usuwam domowym sposobem przez napowietrzanie i sedymentację w zbiorniku buforowym 2000l, ale i tak nadaje się wówczas tylko do podlewania.

Stacja uzdatniania dla takiej wody to koszt około 4-6tyś zł no i trzeba regenerować złoże.

 

Przerost formy nad treścią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wody - mam doprowadzoną deszczówkę do WC i już mi się do spłaciło.

Gdybym miał dobrą wodę w studni pomyślałbym także nad umywalką i prysznicem.

 

Poza tym, o ile śledzisz ten wątek to nie mój pomysł, ja tylko podałem pomysł jak w prostu sposób uzdatnić (do mysie) wodę ze studni kręgowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 1300l zakopany w ziemi z przelewem poprowadzonym do studni chłonnej (dół około 1m3 zasypany żwirem).

Od zbiornika do domu rura 16mm (mój błąd) w domu pompa Omnigena WZ750 (trochę głośna, więc obudowana płyta GK z wełną mineralną). Od pompy rura PE lączący się z rurą z zimną wodą przez spłuczkami. Na rurze PE z zimną wodą do spłuczek zawór zamykający i zawór przeciwskażeniowy.

Zbiornik raz na dwa-trzy lata trzeba wyczyścić - przepłukać opróżnić do końca za pomocą pompy do brudnej wody. Przy okazji wsypuję 500g nadwęglanu sodu, by wybić życie.

 

Używam tej wody do WC, do podlewania kwiatów doniczkowech na zewnątrz domu, do mycia tarasu przed olejowaniem, czy do chłodzenia brzeczki piwnej :)

W tym roku zabrako mi jej raz, pod koniec wiosennej suszy

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wody - mam doprowadzoną deszczówkę do WC i już mi się do spłaciło.

Gdybym miał dobrą wodę w studni pomyślałbym także nad umywalką i prysznicem.

 

Poza tym, o ile śledzisz ten wątek to nie mój pomysł, ja tylko podałem pomysł jak w prostu sposób uzdatnić (do mysie) wodę ze studni kręgowej

 

"prosty sposób ' - wątpię...Wydatek na wodę do wc to u mnie obecnie na 3 osoby około 25 zł./ m-c , ile wydałeś na zbiornik, pompę , kwh , filtry, rury pcv ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 800, pompa 179, zawór około 100,filtr 20zł, osprzęt 150zł rury pozostały po budowie.

Koparka 100zł przyjechała na "fuchę" z sąsiedniej budowy)

Nawet licząc 250zł/rok (po odjęciu kWh), po 6 latach jestem już do przodu

 

Po ile m3 wody u Ciebie ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 800, pompa 179, zawór około 100,filtr 20zł, osprzęt 150zł rury pozostały po budowie.

Koparka 100zł przyjechała na "fuchę" z sąsiedniej budowy)

Nawet licząc 250zł/rok (po odjęciu kWh), po 6 latach jestem już do przodu

 

Po ile m3 wody u Ciebie ?

 

Woda/ ścieki ok.10 zł./m3 .Myślałem, że tylko do kibla ta instalacja, teraz to zmienia perspektywę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...