Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ratpaw

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4 809
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    22

Zawartość dodana przez Ratpaw

  1. Co do części ponad dachem nie wypowiem się, lepiej zapytać dziale dachów niż tutaj. Poniżej stropodachu trzeba ocieplić warstwą nie przepuszczającą pary wodnej, czyli np folią alu. na wełnie, ew. gruba warstwa kauczuku zamkniętokomórkowego (szukaj Armaflex), szczelnie sklejonego.
  2. Nie lepiej wykonać instalację wentylacyjną w poziomie, czyli wyprowadzić rury przez ściany zamiast przez dach? Będziesz mógł zastosować rekuperator w tej łazience. Napowietrzenie kanalizacji też nie musi dziurawić dachu i tak, przepusty i sam przewód lepiej zaizolować termicznie, inaczej może się na nim skraplać sporo wody z powietrza w łazience.
  3. Warto kupić taki np elektroniczny tester czy lepiej kropelkowy? Czy wystarczy wykonać jeden test czy trzeba potem jakoś ten zmiękczacz kalibrować/zmieniać ustawienia i tester ponownie się przyda? https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-temp-tester-twardosci-wody-osmoza-7251221566
  4. Nowe forum ma też tę zaletę, że wycięło odklejonych sprzedawców grzejników ściennych.
  5. Zawsze można zastosować technologię bez uszczelek, czyli np system pushowy zamiast pressowego.
  6. Jak zmierzyć twardość wody? Dać do zbadania czy są jakieś komunikaty w Internecie o bieżących wynikach?
  7. Co do okien byłbym ostrożny. Ścianki działowe też być moze nie dadzą się poprzesuwać, jeśłi stoją na stropie gęstożebrowym.
  8. Wątek ma 764 stron, a ja muszę kupić zmiękczacz. Czy ktos może mnie poprowadzić za rączkę i uświadomić, jak mam dobrać taki zmiękczacz, pls?
  9. Tu masz przykładowy schemat kotłowni:
  10. Naprawdę możesz puścić pex 32 w jednym odcinku bez połączeń po drodze????
  11. No więc ponowię pytanie: co jest w projekcie? Nie ma tam sposobu zasilania rozdzielaczy? Masz wyliczony parametr, to będziesz wiedział, czy stosować mieszanie czy nie. Dwie pompy obiegowe raczej na pewno będą, ale reszta zależy od projektu. Czym chcesz zasilać te podłogówki? Swoją drogą jesteś pewien, że chcesz to robić sam, bo chyba brakuje Ci podstawowej wiedzy? Może przejrzyj sobie jakieś przykładowe schematy, np Afriso ma katalog gotowych schematów. Niezależnie od tego musisz wiedzieć jak dobrać naczynie przeponowe, jak je obsługiwać, dobrać grupę bezpieczeństwa, wykonać próby ciśnieniowe instalacji, napełnić ją, umiejscowić odpowietrzniki i wykonać samo odpowietrzanie. Dalej: zawory serwisowe do napełniania i płukania instalacji, separatory, sterowanie, równoważenie instalacji, uruchamianie kotła/pompy ciepła...? Umiesz w ogóle skręcić kształtki na pakuły? Nie wiem, czy to dobry pomysł startować od zera we własnym domu.
  12. A co w tym projekcie właściwie jest, skoro zadajesz takie pytania? Pompa z mieszaczem może być w skrzynce z rozdzielaczem, a moze być w kotłowni. Pytasz, czy dawać niezależne rurki zasilania na każdą kondygnację, więc musisz wiedzieć, jakie mają być przekroje tych rur (de facto musisz znać przepływy).I jak ten grzejnik drabinkowy ma być zasilany? Z tego samego rozdzielacza co podłogówka? Jedyne co mogę powiedzieć ogólnie, to że bym w swoim domu na pewno ściągnął zasilania rozdzielaczy niezależnie do kotłowni i z pewnością nie szczędził na średnicach w pionach, bo potem ciężko (znaczy: tanio) to naprawić.
  13. Nie pytałem o kształtki, które nie mają uszczelek, tylko o połączenia z uszczelkami, np w ogrzewaniu podłogowym.
  14. Rurki w styropianie grzeją posadzkę tylko z jednej strony, od góry, przez co mają mniejszą moc niż gdyby były oblane wylewką z każdej strony. Rozumiem, że wykonawca ma projekt czy moze robi "na oko"? Takie oceny wykonuje projektant na podstawie OZC, wykonanego z kolei na podstawie inwentaryzacji budynku. Można tak wykonać ogrzewanie podłogowe, że uwzględni wszystkie okładziny, dywany, meble itd. Masz kilka opcji, ale musisz wziąć pod uwagę akumulacyjność przegród w tej piwnicy. Może się okazać, że nie opłaca się wyłączać ogrzewania podczas przerw w pracy, a moze warto przewymiarować grzejniki ścienne, dokładając te zdjęte z wyższych kondygnacji i "parametr" (temperatura czynnika grzewczego) nie okaże się jednak tak wysoki. Moja rada: zrób OZC i zleć projekt ogrzewania, naprawdę nie warto oszczędzać na tych dwóch dokumentach, bo są wręcz śmiesznie tanie w porównaniu do całości inwestycji.
  15. Jaki by to projekt nie był, nie zmieścisz się w kwotach, co są na podane stronie.
  16. Przecież możesz kupić grzejnik z termostatem i niewielką masą akumulacyjną. Takie grzejniki sprzedaje choćby Atlantic. Pracowałem kiedyś w pokoju biurowym z takim ogrzewaniem i nie było żadnej sinusoidy temperatur.
  17. Dzięki, ale nie jestem profesjonalistą
  18. Kupiłem lodówkę za ok. 5000 zł, a pompę ciepła za niewiele więcej. Teraz mają takie same ceny te urządzenia, a piszę o klasie średniej, całkowicie mi wystarczającej.
  19. Jest potrzebna. Zobacz symulację: Woda się wykropli za OSB, w środku przegrody. Tu masz przekrój wyraźniej:
  20. Jeszcze raz, bo nei zrozumiałem: masz już tę ściankę czy dopiero budujesz, bo jeśli już masz, to co dalej? Chcesz ją ew. poprawić? Daj pod rigipsy folię i będzie ok.
  21. Możesz to skleić zaprawą klejową, najlepiej białą.
  22. Do pianowania szczelin potrzebna będzie pianka zimowa, inaczej skruszeje i nic nie uszczelni. Styropian można pozostawić, ale potem trzeba będzie go przetrzeć. W mrozach nie wolno kłaść chemii budowlanej (generalnie) i moim zdaniem nic nie zyskasz na tych narożnikach. Oczywiście są tacy, co się mrozami nie przejmują, ale u siebie lepiej się nie spieszyć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...